LEVICE. Menej časté kosenie, väčšia vlaha v poraste, priestor pre drobné živočíchy a v budúcnosti možno aj zdravší med bez pesticídov.

Na dvanástich parcelách v Leviciach budú rásť tzv. biodiverzitné lúky. Rozprestierať sa budú na ploche 16-tisíc metrov štvorcových.
Už začali

Ak si obyvatelia mesta všimli pásy, ktoré neboli počas prvej tohtoročnej kosby upravené, nejde o omyl, ale o zámer. „S nekosením vybraných lokalít sa už začalo,“ potvrdila Adriana Macáková, hovorkyňa MsÚ Levice. Podľa jej slov sa verejné zelené plochy kosia približne 4-krát ročne. „Tieto by sa mali kosiť len raz až dva razy do roka, na základe čoho sa predpokladá určitá úspora finančných prostriedkov,“ pripomenula jedno z pozitív, ale zároveň podotkla, že ide len o úzke pásy vo vytypovaných lokalitách, teda ide viac o ekologický efekt ako ekonomický.
Mesto Levice v spolupráci s komisiou životného prostredia a komunálnych vecí sa pridalo k obciam a mestám s prírode blízkou údržbou mestskej zelene. Inšpirovali sa mestami, kde s lúkami majú dlhoročné skúsenosti. Paradoxne je to najväčšie slovenské mesto Bratislava a jej mestské časti, ale tiež Zvolen.
Kvitnúce lúky s hmyzom
Podľa odborníka na záhradnú architektúru Dušana Daniša dôvodom zmeny klasického prístupu k údržbe verejnej zelene je uvedomenie si následkov straty biodiverzity, teda druhovej rozmanitosti rastlinných a živočíšnych druhov. Aj preto chcú v Leviciach spraviť prvý krok a zaviesť prírode blízku údržbu verejnej zelene na tzv. biodiverzitných lúkach.
„Ide o plochy, na ktorých je upravený režim kosenia s cieľom zvyšovania početnosti druhov rastlín, premeny trávo-bylinných spoločenstiev na prírode bližšie kvitnúce lúky, ktoré vyhľadávajú opeľovače. Tie dnes miznú rýchlosťou, ako nikdy pred tým, “ hovorí a ako príklad uvádza čísla: Včely miznú z nášho okolia o 40 percent rýchlejšie, ostatný opeľujúci hmyz o 30 percent.
Zdravý med z mesta
Zaujímavosťou mestských lúk je, že ide o plochy, ktoré sú pre opeľovače priaznivé. „Jednou z cieľových aktivít je zavádzanie tzv. mestských včelníc, teda úľov priamo v meste,“ naznačuje budúcnosť Dušan Daniš, ktorý je zároveň levickým poslancom a predsedom komisie životného prostredia. Podľa jeho slov je mestský med väčšinou zdravší ako med z poľnohospodárskej krajiny: „V mestách sa nepoužívajú v takej miere pesticídy a iná poľnohospodárska chémia.“