REGIÓN. So západom slnka je tento drobný hmyz, s typickým pískavým zvukom, neznesiteľný. Komáre trápia najmä obyvateľov sídiel, kde je v blízkosti voda. Hron je pre ne ideálnym prostredím.
Na komáre sa ale sťažujú aj v iných obciach a mestách.
Idú za krvou
Deväť rokov dozadu postihla takmer celé Slovensko invázia komárov. Vláda vyčlenila 650-tisíc eur, do Nitrianskeho kraja smerovalo 200-tisíc eur. O likvidáciu komárov postrekmi vtedy požiadala vyše dvadsiatka obcí Levického okresu.

Pred dvomi rokmi sa kalamita premnoženia komárov síce nezopakovala v takom rozsahu, ľudia ale boli z ich dotieravosti zúfalí a po zotmení radšej nevychádzali von. Pomohli až plošné postreky, ktoré si samosprávy objednali.
Aj príchod tohto leta zvestovali komáre. Samičky sajú krv teplokrvných živočíchov, vrátane ľudí, pričom často prenášajú ochorenia.
„Doštípanú mám celú ľavú stranu tela – chrbát, nohy, ruky. Zrejme si na mne komáre zgustli, keď som spala,“ opisuje mladá žena a ukazuje na začervenané a opuchnuté časti tela. Okolo každého miesta uštipnutia má červené plochy veľké ako 2-eurovka.

Po deviatej večer
Ponosy ľudí, ale aj pripravované kultúrne podujatia priviedli samosprávy v závere júna k celoplošným postrekom. Služby dezinsekčnej firmy si objednali viaceré, najmä z Pohronia.
„Začínali sme v Tekovskom Hrádku, pokračovali sme vo Vyšnom nad Hronom, Hornej Seči, Kalnej nad Hronom a v Želiezovciach. Objednaní sme do Ondrejoviec,“ vymenoval Viliam Baltazár, majiteľ firmy zo Šiah, ktorá sa špecializuje na likvidáciu hmyzu.
V intraviláne týchto obcí prechádzalo auto s prívesom so špeciálnym zariadením za súmraku, približne po deviatej večer, keď komáre začínajú byť aktívne. Zaradenie obsluhuje zamestnanec v ochrannom obleku vybavený plynovou maskou.

Chemické látky aplikuje tzv. mlhovaním pomocou vysokotlakového zariadenia vo forme hmly. Ako odborník hovorí, tento spôsob je účinnejší, tekutina sa lepšie rozptýli a stúpa aj do vyšších častí zelene.
Účinné látky je potrebné po piatich - šiestich dňoch znova aplikovať. Postreky sa vykonávajú podľa potreby od jari až do jesene, hlavne počas vlhkejšieho obdobia, keď sa liahnu mladé komáre. „Nevyliahnuté vajíčka dokážu čakať aj desať rokov,“ opisuje. Vlhkosťou, keď poprší, alebo stúpne hladina v rieke a voda sa dostane k vajíčkam, sa aktivujú.
Podujatia pod nebom
Auto so zahmlievacím zariadením prechádzalo Kalnou nad Hronom podvečer 21. júna. Ako vysvetlil Igor Gogora, prednosta obecného úradu, s dezinsekčnou