LEVICE. Keď krajinou otriasla smrť mladého novinára a jeho snúbenice a začali sa organizovať protesty Za slušné Slovensko, v Leviciach sa k nim pridal aj gymnazista Peter Kováč. Nielen hrou na gitare a rozdávaním letákov. Na námestí vystúpil s vlastným prejavom.
„Od mala som sa zaujímal o dianie,“ hovorí osemnásťročný chalan a pridáva, že pred komunálnymi voľbami v novembri 2018 postrehol, že v Leviciach kandiduje o polovicu menej kandidátov a aj účasť voličov bola menšia. Povedal si, že záujem o veci verejné je potrebné zvýšiť.
Na ľadovom ostrove

„Čo s tým, ako to zlepšiť? Kládol som si tieto otázky pred ďalšími, prezidentskými voľbami,“ vracia sa späť. Inšpiráciu našiel v autobiografickej knihe Jóna Gnarra: Ako som sa stal starostom Reykjavíku a chcel som zmeniť svet. Tomuto recesistovi a divadelníkovi sa podarilo vyhrať komunálne voľby v hlavnom meste Islandu vďaka nekonvenčnej predvolebnej kampani na sociálnych sieťach a strhnúť tak obyčajných ľudí.
„Založil platformu Lepší Reykjavík, aby tak vytvoril cestu pre komunikáciu obyvateľov s mestským úradom,“ opisuje myšlienku, ktorú premostil na Levice.
Tento rok vo februári sa spojil s členmi islandskej organizácie Citizens Foundation a jej šéfom Robertom Bjarnasonom. Kontakt našiel na webovej stránke združenia a prostredníctvom skypu spolu komunikovali.

„Porozprával som mu o situácii na Slovensku, popísal som stav v Leviciach,“ približuje nekonečné rozhovory. Ukázalo sa, že napriek vzdialenosti 4-tisíc kilometrov riešia obyvatelia ostrova a Levíc vo vzťahu so samosprávou podobné situácie. Komunikačné kanály nie sú dostatočné. Septimán levického gymnázia to považoval za výzvu.
Islandskí partneri boli Levičanom, keďže k Petrovi sa postupne pridali jeho ďalší spolužiaci a rovesníci, nápomocní. „Pomohli nám s technickou stránkou, ale opísali nám aj, ako začínali, akým kategóriám ľudí pomohli, ako sa spojili s úradom,“ pridáva ďalej.
Stránka už existuje
Po zbieraní prvotných teoretických informácií pristúpila skupinka mladých k praktickej časti: „Kúpil som doménu hlasmesta.sk, jej registrácia stála zhruba šesť eur. Spravili sme základný dizajn stránky – je len informatívna, stále na nej pracujeme. Je tam naša vízia, kontakt na nás aj preklik na sociálne siete,“ opisuje s tým, že sa im už ozývajú prví mladí nadšenci, ktorí chcú pomôcť.
Okolo Petra Kováča sa vytvorila skupina asi desiatich ľudí. „Začiatkom júna sme si podali na ministerstvo vnútra žiadosť na registráciu občianskeho združenia,“ hovorí a na otázku, kto to hradil, pridal s úsmevom: „Poplatok 66 eur som zaplatil