LEVICE Hrad sa prvý raz spomína v roku 1318, prvým majiteľom bol Matúš Čák Trenčiansky. Po 700 rokoch ostala z Levického hradu len malá časť v podobe ruiny. Jej súčasťou je niekoľko metrov vysoká šachta, ktorá viedla od studne k priestorom hradu. Podľa pamiatkarov sú v jej kamenných múroch vážne trhliny.
Župa, ktorá hrad cez svoju organizáciu, Tekovské múzeum, spravuje, zabezpečila niekoľkomesačný monitoring trhlín. Nariadili to pamiatkari.
Múr sa odliepa od brala
Kamenná šachta studne je súčasťou starého hradu v jeho severozápadnej časti. V minulosti ňou pravdepodobne zabezpečovali prísun vody k horným častiam objektu. Už dávno je nefunkčná, v šachte sú nánosy kameňov.

Pri vstupe do hradného areálu ju návštevníci na prvý pohľad nezaregistrujú. Do jej tesnej blízkosti sa dostanú až zo severného nádvoria. Nasmerujú ich tam aj zánovné informačné tabule , z ktorých sa dozvedia o hradnej studni a severozápadnom predhradí a jeho okolí.
Ako prízvukuje Denis Marosy, šéf Oblastnej organizácie cestovného ruchu Tekov, toto miesto ale nie je celkom bezpečné. Hovorí z vlastných skúseností – na hrad vodieva organizované skupiny turistov z Podhájskej či Dudiniec. „Hradná studňa má dlhodobo porušenú statiku. Akoby sa múr odliepal od brala. Trhliny sa každým rokom zväčšujú,“ opisuje stav kamennej šachty.

Trhliny sú viditeľné
Podobný názor má aj Krajský pamiatkový úrad (KPÚ) Nitra. „Stav studňovej hradnej veže Levického hradu si vyžaduje obnovu. Poškodené sú predovšetkým jej obvodové múry poznačené lokálnou deštrukciou, ale aj statickými poruchami v podobe trhlín, ktoré sú najvýraznejšie v polohách napojenia muriva z lomového kameňa na nárožné armovanie z pieskovcových kvádrov,“ konštatuje Rudolf Viršík, štátny radca KPÚ Nitra.
Podľa jeho slov proces prípravy obnovy studňovej hradnej veže sa začal v roku 2016: „V rámci neho boli spracované jednotlivé stupne dokumentácie, ktoré Krajský pamiatkový úrad Nitra postupne odsúhlasil.“
Stav musia monitorovať
Župa dala na základe požiadavky pamiatkarov vypracovať statický posudok hradnej studne. Vlani dala vypracovať dokumentáciu obnovy šachty. „K dokumentácii vydal 8. marca 2019 Krajský pamiatkový úrad záväzné stanovisko, podľa ktorého je potrebné vykonať dlhodobý monitoring trhlín. Zároveň navrhol úpravy na stabilizáciu hradnej veže,“ informovala Oľga Prekopová, hovorkyňa predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja, s tým, že niekoľkomesačný monitoring trhlín sa začal 8. apríla. Ukončiť by ho mali v auguste.
Podľa jej slov potom, po posúdení výsledkov zo strany pamiatkového úradu, bude buď potvrdené riešenie navrhnuté v projektovej dokumentácii alebo sa bude musieť dokumentácia prepracovať a dať znova posúdiť pamiatkarmi.
S opravou studne vyčistia aj masív
Pred samotnou obnovou sa v studňovej hradnej veži ešte uskutoční archeologický výskum. Počas neho budú zároveň z jej priestoru po preskúmaní odstránené sutiny a zásypy.
„Následne sa pristúpi k stabilizácii obvodových múrov. Deštruované murivo sa doplní, poškodené a porušené časti budú premurované s využitím mált z tradičných vápenných zmesí,“ opísal stručne postup Rudolf Viršík.
Podľa pamiatkára škárovacie malty na báze cementov, ktoré prispeli k vzniku porúch, budú odstránené a nahradené škárovaním vápennou maltou, optimálne s pridaním metakaolínu. Kamenné prvky v osteniach otvorov veže i drevené trámy prekladov sa majú opraviť a konzervovať.
„Popri obnove studňovej hradnej veže by sa malo uskutočniť aj čistenie priľahlého skalného masívu, z ktorého povrchu je odporúčané odstrániť aj nevhodný torkrétovaný betón,“ dodal.
Opravujú, čo treba
Od roku 2002, keď sa Nitriansky samosprávny kraj stal zriaďovateľom Tekovského múzea v Leviciach, investoval kraj do opráv a obnovy Levického hradu už 390-tisíc eur.
„Opravy hradu sa realizujú priebežne podľa aktuálnej potreby. Údržba sa vykonáva pravidelne, t. j. kosenie celého areálu, hradného svahu a hradnej záhrady,“ približuje Oľga Prekopová a pridáva, že v tomto roku boli na osvetlenie Horného hradu Tekovského múzea v Leviciach pridelené finančné prostriedky vo výške 6900 eur.
V súčasnosti sa podľa jej slov ďalšie investície neplánujú.
Podľa pamiatkarov by sa obnoviť malo aj nádvorie
Levický hrad patrí medzi národné kultúrne pamiatky. V zmysle ústavy je povinnosťou nás všetkých ich chrániť. Dohľad nad Levickým hradom má Krajský pamiatkový úrad (KPÚ) Nitra.
V priebehu tohto roka sa KPÚ Nitra zaoberal niekoľkými časťami Levického hradu, naposledy v súvislosti s uvažovanou obnovou hradného nádvoria zameranou predovšetkým na riešenie komunikácií v tomto priestore. „Z uvedenej plochy by mali byť odstránené tie, ktoré majú panelový a asfaltový povrch. Obnoviť by sa mala cesta a chodníky v úseku medzi hradnou bránou v tzv. Dobóovskom kaštieli a bránou v juhozápadnej bašte I. predhradia,“ hovorí Rudolf Viršík, štátny radca KPÚ Nitra.
Ako ďalej povedal, požiadavky úradu boli zamerané na spôsob a nadväznosť odstraňovania existujúcich komunikácií v hradnom nádvorí: „Bude potrebné ich vykonávať tak, aby nedošlo k poškodeniu prípadných nálezov fragmentov starších komunikácií a zároveň sa nevylúčila možnosť identifikácie ich parametrov. Obnova bude musieť rešpektovať najmä eventuálne nálezy, resp. doterajšie poznatky o pôvodnom riešení komunikácií v hradnom nádvorí, premietajúce sa do podmienok pre trasovanie, dimenzie, materiálové riešenie úpravy povrchov, resp. špecifiká dláždenia rekonštruovaných chodníkov.“