LEVICE. Písal sa rok 1934, keď za synagógou, kúsok od Levického hradu, otvorili školu.
Objekt postavený vo funkcionalistickom štýle už dlhodobo neslúži svojmu účelu a je opustený. Zaradený je do Zoznamu národných kultúrnych pamiatok.
Radnica ide požiadať o nenávratný finančný príspevok na rekonštrukciu bývalej židovskej školy. Ako by mala podľa slov architekta vyzerať?
Budovu otvorili

V polovici septembra odomkli staré vstupné dvere a do školských priestorov sa dostali odborníci aj laická verejnosť. Podľa primátora Jána Krtíka je objekt v dobrom stave. Je to aj vďaka tomu, že v minulosti prešiel najnutnejšou obnovou. Dlhodobo je ale nevyužívaný.
Ak by ho ale teraz chceli sfunkčniť, vyžadovalo by si to komplexnú rekonštrukciu, vrátane rozvodov, fasády a celého interiéru.
Ako povedal primátor, samospráve záleží na ochrane pamiatok v meste a v mestských častiach. „Na financovanie rekonštrukcie bývalej židovskej školy by sme radi využili aktuálnu výzvu na podávanie projektov, ktorá bola vyhlásená v rámci Nórskeho finančného mechanizmu. Okrem prípravy projektovej žiadosti a projektovej dokumentácie sa intenzívne venujeme aj hľadaniu nórskeho partnera. So žiadosťou o spoluprácu sme oslovili i Úrad vlády a náš zastupiteľský úrad v Oslo,“ doplnil.
Nenápadný, ale významný
Do priestorov židovskej školy mohla 11. septembra nazrieť verejnosť aj odborníci. Prítomný bol aj architekt Zsolt Papp, ktorý pripravuje projektovú dokumentáciu.

Ako povedal, vo všeobecnosti sa stretávame s averziou voči funkcionalizmu, ľuďom sa takéto budovy nejavia dostatočne hodnotné, ako sú napríklad staršie objekty. „Nie je tomu ale tak. Budova bývalej židovskej školy bola zaradená medzi národné kultúrne pamiatky, ktorých je v zozname zapísaných okolo 15 500, ale len zlomok z nich, pár percent má prioritný stupeň ochrany. Medzi ne patrí aj židovská škola, ktorá je predmetom prípravy pamiatkovej obnovy pre výzvu z grantov EHP a Nórska,“ ozrejmuje architekt význam nenápadného objektu schovaného za dominantnou synagógou.
Čo v nej bude?
Možnosti na opravu a následné využitie budovy hľadalo vedenie mesta už v minulosti. Vlastníkom sa stalo v novembri 2008.
Tento rok koncom júla vyšla nová výzva, kde sa dá uchádzať o grant.

„Mesto má predstavy čiastočne preddefinované, lebo je objekt spojený so synagógou, ktorá má ale určitý hendikep - chýba zázemie najmä pri organizovaní predstavení s početným skupinami. Účinkujúci sa nemajú kde prezliecť, pripraviť, nacvičovať,“ opisuje Zsolt Papp aktuálny stav v synagóge, v ktorej sa