LEVICE.Objekt studňovej hradnej veže bol vybudovaný v období stredoveku. Jeho obnova sa uskutočnila v druhej polovici 20. storočia.
„Práve v rámci nej boli použité technologické postupy intenzívne preferujúce použitie cementových maltových zmesí na lícnych častiach obvodových múrov stavby. Uplatnenie týchto materiálov spôsobilo neskôr vznik porúch muriva, prejavujúcich sa v súčasnosti formou viditeľných trhlín,“ zhodnotil Rudolf Viršík, štátny radca Krajského pamiatkového úradu Nitra.
Dopravili ňou vodu do hradu
Studňa je súčasťou starého hradu, nachádza sa v jeho severozápadnej časti.

Zdroj vody chránila kamenná šachta, ktorá bola primurovaná k bralu. Zachované konštrukcie studňovej veže dosahujú od úrovne terénu výšku 13,5 metra. Cez ne v minulosti zabezpečovali prísun vody do horných častí hradu.
V súčasnosti je hradná studňa aj šachta nefunkčná. Šachta je zasypaná kameňmi a sutinou.
Škáry v kamenných múroch
Trhliny v plášti studne sú viditeľné. Upozornil na ne aj Denis Marosy, šéf Oblastnej organizácie cestovného ruchu Tekov, podľa ktorého súčasný stav nie je celkom bezpečný. Nádvorie je prístupné pre verejnosť, on sám sem vodieva organizované skupinky turistov. „Hradná studňa má dlhodobo porušenú statiku, Akoby sa múr odliepal od brala. Každým rokom sa zväčšujú,“ opísal na základe vlastných skúseností.
Podobný názor majú aj pamiatkári: „Stav studňovej hradnej veže Levického hradu si vyžaduje obnovu. Poškodené sú predovšetkým jej obvodové múry poznačené lokálnou deštrukciou, ale aj statickými poruchami v podobe trhlín, ktoré sú najvýraznejšie v polohách napojenia muriva z lomového kameňa na nárožné armovanie z pieskovcových kvádrov.“
Merali trikrát
Pamiatkári nariadili vlastníkovi Levického hradu, ktorým je Nitriansky samosprávny kraj, vykonať monitoring trhlín. Prebehol od apríla do augusta. „V tomto období boli uskutočnené tri merania, jedno v apríli, druhé v júli a tretie v auguste. Merania boli realizované fotogrametrickou metódou,“ povedal R. Viršík s tým, že je už spracovaná dokumentácia monitoringu.