LEVICE. Celkovo 557 stredných škôl dostalo v závere septembra údaje o pridanej hodnote vo vzdelávaní. Na zozname dvadsiatich nadpriemerných škôl v rámci Slovenska je na druhej priečke levické gymnázium.

Podľa slov riaditeľa školy Vladimíra Tótha im tradične záleží na kvalite vzdelávania svojich žiakov. To sa potom prejaví aj v ukazovateľoch, ktoré vytvárajú obraz o škole. Svedčí o tom aj dlhodobo prvé miesto v rebríčku hodnotenia INEKO medzi gymnáziami Nitrianskeho kraja.
Sledovali ich v deviatom ročníku a pri maturite

Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) už po piatykrát poslal stredným školám informáciu o ich pridanej hodnote vo vzdelávaní zo slovenského jazyka a literatúry. „Okrem výsledkov z externej Maturity 2019 tak riaditelia stredných škôl dostávajú ďalšie externé hodnotenie, ktorým je príspevok školy k vzdelaniu ich žiakov z maturitného predmetu slovenský jazyk a literatúra,“ informovalo ministerstvo školstva. Podľa rezortu slovenské školy tak získavajú pravidelnú spätnú väzbu, či ich príspevok k vzdelávaniu žiakov bol počas štyroch rokov štúdia nad úrovňou očakávania, v súlade s očakávaním alebo, naopak, pod úrovňou očakávania.
Zisťovania robil NÚCEM. Pri výpočte pridanej hodnoty vo vzdelávaní bral do úvahy výsledky žiakov danej školy v Testovaní 9 a úspešnosť tých istých žiakov o štyri roky neskôr v externej časti maturitnej skúšky zo slovenského jazyka a literatúry.
Levická GAV-ka medzi elitou
Do kategórie stredných škôl, ktorých pridaná hodnota vo vzdelávaní bola nad úrovňou očakávania vo všetkých troch meraniach maturantov v období rokov 2017 až 2019, patrí celkovo 20 stredných škôl, z toho je šesť gymnázií a 14 stredných odborných škôl.

Na druhom mieste za bratislavským Gymnáziom na Metodovej ulici sa tri roky za sebou drží levické Gymnázium A. Vrábla.
„Tešíme sa z toho, máme kvalitné slovenčinárky,“ hovorí Vladimír Tóth, riaditeľ