LEVICE. Pál Kadosa si uznanie vyslúžil v 20. storočí aj vďaka svojej schopnosti interpretovať aj náročné diela. Vychoval niekoľko generácií úspešných klaviristov. Zomrel 30. marca 1983 v Budapešti.
Jeho meno sa po 116 rokoch vracia späť do rodiska. Základnej umeleckej škole v Leviciach prepožičali 24. októbra pomenovanie po Pálovi Kadosovi. Prítomní boli aj jeho dvaja synovia: dirigent Gábor Kerényi a operný režisér Mihály Kerényi.

Kadosa znel v synagóge
Ukážky z tvorby významného skladateľa priblížili hosťom v levickej synagóge členovia školského komorného orchestra Da Capo Emsemble.
Ako povedala riaditeľka ZUŠ Levice Klára Viteková, s menom Pála Kadosu sa prvýkrát stretla na vysokej škole na prednáške hudby. „Až neskôr som sa dozvedela, že je levickým rodákom,“ naznačila dôvod, prečo sa v Leviciach konajú súťaže na jeho počesť. Tiež prečo sa myšlienka pomenovať školu po ňom viackrát opakovala a zabojovali o tento čestný názov.
Uznávaný a oceňovaný
Pál Kadosa vyrastal v Trnave, odkiaľ sa jeho rodina v roku 1918 presťahovala do Budapešti. Tam študoval hru na klavíri u Arnolda Székelya,komornú hudbu u L. Weinera na Hudobnej akadémii F. Liszta , učil sa maľovať a kresliť. V roku 1927 získal diplom. Koncertoval doma aj v zahraničí, od roku 1945 vyučoval hru na klavíri a kompozíciu.

Hovoril niekoľkými jazykmi, vďaka čomu pôsobil aj v mnohých zahraničných inštitúciách. Zložil deväť symfónií, orchestrálne diela, inštrumentálne koncerty, dve kantáty a 36 piesní a zborov. Získal množstvo ocenení. Bol nositeľ Ceny L. Kossutha a Ceny F. Erkela, čestný člen Kráľovskej hudobnej akadémie v Londýne.
Synovia o slávnom otcovi
Na svojho otca si zaspomínali synovia Gábor pôsobiaci vo Viedni a Mihály žijúcu v Budapešti.

„Bol pokojný človek, mal veľmi dobrý humor. Bol vzdelaný, ale nikdy sa nepýšil vedomosťami,“ predstavil otca Mihály Kerényi.
Jeho brat Gábor priblížil otca cez fotografiu, situovanú v synagóge vedľa klavíra. „Tí, čo ho poznali, by povedali, že je to dobrá fotka. Pre tých, čo ho nepoznali, tak pre nich je zlá,“ komentoval portrét otca. „Vyzerá ako prísny človek, ale je to človek, ktorý sa sústreďuje na hru svojho žiaka.“
Na otázku, ako reagovali na prosbu o súhlas na zapožičanie čestného názvu pre levickú školu, zhodne s úsmevom povedali: „Tešíme sa z toho.“
V praxi od januára
K udeleniu čestného názvu zablahoželal aj primátor mesta Ján Krtík. Ako povedal, udelenie