LEVICE. November 1989 predstavoval pre obyvateľov Československa zmenu, v ktorú mnohí už nedúfali.
Po 41 rokoch nedemokratickej vlády komunistickej strany sa 17. novembra po násilím sprevádzaných študentských protestoch začal nezvratný proces odbúrania vlády jednej strany.
Prišla glasnosť
Ideologické pôsobenie komunistov na mladých ľudí už v 80. rokoch minulého storočia nefungovalo. Viac ako práca v prospech socializmu ich zaujímala západná hudba a módne trendy. Každý, kto sa dostal po získaní výjazdnej doložky na západ, videl, aké obrovské je zaostávanie socialistických krajín v hospodárskej a ekonomickej oblasti. Dobiehanie západu mala riešiť nová ekonomická reforma, ktorá sa zrodila v Sovietskom zväze pod názvom perestrojka.

Tento proces je spojený s menom Michaila Gorbačova. Bola uvoľnená cenzúra, slobodnejšie sa mohli zverejňovať informácie (glasnosť). Vďaka tomuto novému prístupu vedenia Komunistickej strany Sovietskeho zväzu sa mohli zmeny vo východnej Európe udiať bez zásahu sovietskej armády, ktorá sa nachádzala v tomto priestore. To, čo M. Gorbačov začal ako reformu socializmu, skončilo nakoniec rozpadom socialistickej sústavy krajín aj Sovietskeho zväzu.
Čo predchádzalo Nežnej revolúcii

Čo sa vlastne stalo 17. novembra 1989 v Prahe? Rozbuškou udalostí novembra 89 bola tvrdo rozohnaná manifestácia študentov na počesť študenta Jána Opletala. Získali povolenie, aby si pripomenuli 50. výročie protinacistického vystúpenia študentov v roku 1939. Sprievod sa spočiatku choval podľa dohodnutých pravidiel. Keď došli na Vyšehrad, z davu sa ozývalo Sme na nesprávnom hrade. Spomienka bola ukončená, ale ľudia sa nechceli rozísť a asi 10-tisíc účastníkov sa spontánne vydalo do centra mesta v snahe dosiahnuť Václavské námestie. Po 19. hodine, keď dav zabočil na Národnú triedu, dostala verejná bezpečnosť príkaz zabrániť vstupu na Václavské námestie. Manifestujúci sa ocitli pred príslušníkmi VB s plexisklovými štítmi a obuškami. Dav skandoval heslá Máme holé ruky a Slobodu. O pol deviatej boli študenti obkľúčení zo všetkých strán a po neuposlúchnutí výzvy na rozchod došlo k eskalácii násilia zo strany príslušníkov ZNB, čo spôsobilo paniku. Demonštrujúci, ktorí sa ukryli vo vchodoch domov, boli vyťahovaní na ulice a bití. Zranených bolo viac ako 500 osôb, rozšírila sa nepravdivá správa o úmrtí jedného účastníka. Brutálne rozohnaná demonštrácia vyvolala vo verejnosti rozhorčenie, šírilo sa heslo: Zase bijú naše deti. V pondelok 20. novembra prišlo na Václavské námestie 100-tisíc ľudí. Rýchly sled udalostí, ktoré potom nasledovali, si vyslúžil prívlastok Nežná revolúcia. Krátko po 17. novembri sa predstavitelia KSČ neúspešne snažili zachrániť situáciu obhajovaním potreby vedúcej úlohy strany v spoločnosti. Výsledkom politických zmien bol vznik Občianskeho fóra v Čechách a Verejnosti proti násiliu (VPN) na Slovensku.
Levické námestie sa zaplnilo

V Leviciach vznikol Okresný koordinačný výbor VPN. Prvé zhromaždenie Levičanov sa konalo 23. novembra 1989 pred Domom kultúry Družba, prišlo asi 150 účastníkov. Zhromaždenie organizoval Koloman Kertész, bola prečítaná 10-bodová výzva občanov Levíc, ktorá obsahovala požiadavku slobodných volieb, žiadosť o očistu súdnictva a prokuratúry, rehabilitáciu Alexandra Dubčeka, prehodnotenie postoja k udalostiam z augusta 1968 a požiadavku na odvolanie komunistov zodpovedných za stav spoločnosti z vedúcich funkcií. Dňa 27. novembra sa na námestí zišlo 5-tisíc účastníkov manifestačného štrajku organizovaného koordinačným centrom VPN pod vedením Evy Sahligerovej. V tento deň sa konalo aj prvé rokovanie predstaviteľov mesta Levice s predstaviteľmi VPN, k občianskej iniciatíve sa prihlásilo 11 169 Levičanov. 1. decembra sa obyvatelia stretli na námestí s Mariánom Labudom a zástupcami vysokoškolákov, 10. decembra vystúpili na mítingu herci Andrej Hryc a Marián Slovák.
Potvrdením politickej zmeny sa mali stať prvé slobodné voľby v júni 1990. Komunistická strana mala ešte vždy v Leviciach silné pozície. V politickom zápase o výsledok volieb využívala svoje dlhoročné skúsenosti s manipuláciu verejnej mienky. Na podporu VPN v predvolebnej kampani navštívil Levice Alexander Dubček, pre mnohých bol symbolom obrodného procesu zo 60. rokov. Levičania ho privítali veľmi srdečne privítali.