LEVICE. Sté výročie nadviazania diplomatických vzťahov medzi Japonským cisárstvo a našou krajinou bude v meste pripomínať aleja. Japonské čerešne, typické pre Krajinu vychádzajúceho slnka, sú najkrajšie v máji, keď zakvitnú na ružovo.
Levice sa tak stanú súčasťou národného projektu, ktorý pripravuje Japonsko na Slovensku v budúcom roku. Myšlienku predstavilo vedeniu mesta 18. novembra.
Japonci v Leviciach
Ako povedal Jun Shimmi, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Veľvyslanectva Japonska v Slovenskej republike, Levice si pre projekt nevybrali náhodne. V tunajšom priemyselnom parku pôsobí spoločnosť Kasai Slovakia. Keď závod tento rok v júni otvárali, veľvyslanec prišiel do Levíc prvý raz.

Podľa konateľa spoločnosti, ktorým je Jun Ota, tu doteraz investovali 40 miliónov eur. V závode majú 150 slovenských zamestnancov, 30 japonských a 20 britských inžinierov. „V plnom objeme by firma mala začať vyrábať v januári budúceho roka,“ načrtol blízky termín. Spoločnosť sa orientuje na výrobu plastových komponentov do interiérov áut.
Storočnica
Zahraničná firma, ktorá sa etabluje v priemyselnom parku v Géni, priviedla japonské veľvyslanectvo k myšlienke osloviť samosprávu a prizvať ju do unikátneho projektu.

Rok 2020 sa bude niesť v znamení osláv storočnice nadviazania diplomatických vzťahov medzi oboma krajinami. Stalo sa tak v roku 1920, keď bolo Slovensko ešte súčasťou Československa. Ako informoval veľvyslanec, stretli sa aj s našimi najvyššími predstaviteľmi. Naplánované majú rôzne podujatia, koncerty. „Klenotom bude kampaň Za rozkvitnuté Slovensko,“ naznačil veľvyslanec hlavný motív a doplnil: „Chceli by sme vysadiť japonské čerešne. Kvety sakury sú národným kvetom Japonska.“
Po Bratislave, Banskej Bystrici či Košiciach by sa ďalším mestom, ktorému chcú darovať príspevok na zakúpenie a výsadbu sakúr, mohli stať Levice. „Máme obmedzený rozpočet, 5-tisíc eur pre Levice,“ konkretizoval veľvyslanec sumu, za ktoré bude môcť radnica nakúpiť stromy, vysadiť ich a neskôr sa o ne aj starať. „Každý rok stromy zakvitnú. O 20 – 30 rokov si Levičania budú môcť užívať tieto kvety,“ povedal Jun Shimmi.
Ružový 1. máj
„Bude to pre nás česť, mať tieto stromy aj v Leviciach. Radi sa staneme členmi skupiny miest, kde budú stromy vysadené,“ prijal ponuku primátor Levíc Ján Krtík, ktorý veľvyslancovi priblíž históriu a súčasnosť mesta.

Podľa Dušana Daniša, odborníka na zeleň a zároveň mestského poslanca, bude dôležité vybrať odrody, ktoré sú vhodné pre naše klimatické podmienky. Takou je napríklad odolná okrasná čerešňa Kanzan. V meste sa už jedna podobná aleja nachádza na Ulici Ľ. Štúra, kvitne približne 50 rokov. „V minulosti boli japonské čerešne spájané so sprievodmi 1. mája,“ siahol do minulosti.
Podľa zástupcu primátora Csabu Tolnaia by bolo dobré zapojiť do výsadby aj študentov a obyvateľov mesta. Navrhol pomenovanie Aleja japonsko-slovenského priateľstva. Kde ružovo kvitnúce stromy budú rásť, ešte nie je zrejmé. K výsadbe by malo dôjsť na jar alebo jeseň budúceho roka s tým, že súčasťou bude aj ceremoniál.
Sadiť budú s veľvyslancom
Tri dreviny by mali symbolicky vysadiť veľvyslanec Japonského cisárstva na Slovensku, konateľ spoločnosti Kasai Slovakia a primátor Levíc.
Počet stromov bude závisieť od toho, aké veľké dreviny radnica zvolí. Cena jednej sa môže pohybovať od 150 do 350 eur za kus v závislosti od vzrastu, resp. priemeru kmeňa.
„Koľko ich bude, to bude na vašom rozhodnutí,“ dodal veľvyslanec Shimmi s tým, že by bol rád, keby k stromom osadili malú pamätnú tabuľku.