LEVICE. Poznaj históriu Levíc a ich okolia je názov obrázkovej publikácie, ktorá vychádza v týchto dňoch. Určená je nielen pre milovníkov histórie, ale aj tých, ktorí sa radi vyberú na výlet, aby si z neho odniesli zaujímavé poznatky. Čerpať z nej môžu aj školáci.

Autorkami sú dve Levičanky: dlhoročná učiteľka dejepisu Anka Maračková a pracovníčka štátneho archívu Marta Švoliková, ktorá sa podieľala na zostavovaní mnohých odborných článkov a monografií v Levickom okrese.
Z archívu do terénu
„Publikácii som venovala celé leto 2018, doslova v pracovnom režime od skorého rána, od šiestej do 16. hodiny. Dva mesiace,“ vracia sa späť Anka Maračková, iniciátorka myšlienky zostavenie knižky. Ako hovorí, navštevovala archív, kde s pracovníčkou Martou Švolikovou vyhľadávali potrebné dokumenty a publikácie k jednotlivým pamiatkam.

Zostavili témy, ktoré plánovali dať do publikácie, témy si rozdelili a začali pracovať. Text doplnili historickými obrázkami a fotografiami.
Podstatnú časť príprav zabralo cestovanie do terénu – navštívili lokality a nafotografovali objekty. Niektoré fotky im zabezpečili známi, ktorí žijú v ich blízkom okolí.

V spolupráci s grafikom celú jeseň a zimu pomaly, s ťažkosťami dolaďovali podobu knižočky. V týchto dňoch je hotová.
Údaje o regióne žiakom diktovala
Prečo sa učiteľka základnej školy podujala zostaviť túto regionálnu knihu? „Ministerstvo školstva pred pár rokmi rozhodlo pridať jednu hodinu dejepisu do vyučovacích plánov s cieľom, aby sa žiaci učili aj históriu svojho mesta, okolia.
Myšlienku zostaviť túto knižočku som dostala veľmi dávno, keď som ešte učila históriu regiónu v Leviciach,“ približuje a pridáva, že informácie na tieto hodiny dejepisu si prácne vyhľadávala v archíve, od archeologičky, v odbornej knižnici. „Učivo som potom diktovala žiakom, aby mali tieto poznatky zachytené aj písomne. Bola to náročná robota, ktorá už nebola pre žiakov príťažlivá. Toľko písať,“ usmieva sa.
Preto poprosila o spoluprácu ľudí, ktorí sú v tejto oblasti najlepší odborníci v okrese Levice: pracovníčky archívu, archeologičku, svoju bývalú učiteľku dejepisu.
„Všetko však skončilo pri riešení financií na takúto publikáciu. Prešlo ale niekoľko rokov a znova som sa dostala k tejto myšlienke, hoci sa už u mňa podstatne zmenila situácia,“ vysvetľuje.

S odstupom času teraz hovorí, že pri takejto práci veľa závisí od toho, koho stretnete pri realizácii, kto vám je ochotný pomôcť. „Pomoc s peniazmi na vytlačenie publikácie nám poskytla Daniela Trňanová, ktorá videla zmysel a potrebu takejto knižočky nielen pre žiakov, učiteľov základných, stredných škôl, ale aj pre širokú verejnosť, pre turistické agentúry, na rozvoj turizmu.“
Aj málo informácií môže byť dosť
„Mojím cieľom, ako učiteľa v praxi, nebolo zahrnúť všetky dediny. V každej dedine, meste okresu sú významné pamiatky. Cieľom bolo urobiť pomôcku pre učiteľov, žiakov na školský rok tak, aby tam boli len tie lokality, ktoré sa významne zapísali do histórie v našom okolí,“ vysvetľuje výber lokalít.
Knižočka dáva zhutnený prehľad o pamiatkach, ktoré ľudia navštevujú, ktoré ľudia poznajú, ale možno sú aj také, o ktorých ešte nemali informácie, poznatky.
„Naším cieľom, ako autoriek, nebolo zasypať čitateľa kopou informácií. Dnes chcú ľudia čítať málo, ale dozvedieť sa podstatné. Ak pricestujú turisti, nájdu príručku, ktorá ich navedie k naj miestam, ktoré sú v knihe označené aj súradnicami navigácie,“ načrtáva obsah.
Knižka do vrecka
Keďže má knižka cestovať spolu s jej majiteľom po regióne, má šikovný formát – zmestí sa do kabelky alebo do väčšieho vrecka.