V školskom stredisku rástli v 70. a 80. rokoch talenty

Žiaci trénovali na dráhe z japexu, ktorá bola prvá v Československu.

Stretnutie v Kalnej nad Hronom.Stretnutie v Kalnej nad Hronom. (Zdroj: (ZŠ))

KALNÁ NAD HRONOM. Tridsaťpäť bývalých žiakov sa stretlo v Základnej škole Kalná nad Hronom. Vrátili sa do známeho prostredia, ale už nie ako žiaci, ale ako bývalí atléti, ktorí sa stretli so svojím trénerom a učiteľom telesnej výchovy.

Bývalý učiteľ telesnej výchovy Vojtech Kóša zorganizoval stretnutie úspešných športovcov – žiakov tejto školy. Uskutočnilo sa v jej areáli.

V neformálnych debatách a v príjemnom prostredí zotrvali dlho, veď príležitosť takto sa stretnúť je zriedkavá. Našej škole robilo dobré meno športové stredisko pod vedením tohto učiteľa, vďaka ktorému dosiahli žiaci školy výborné výsledky v atletike.

V školskom roku 1971/1972 sa začalo s výstavbou športového areálu. Vybudovala sa bežecká dráha, hádzanárske ihrisko, tribúna pre 250 ľudí, volejbalové a basketbalové ihrisko, dve doskočiská do výšky, jedno do diaľky.

Súvisiaci článok Udalosti roka 2019, ktoré sa stali v Levickom okrese Čítajte

Žiaci najskôr trénovali na škváre, potom na antuke a neskôr na 340 m dlhej atletickej dráhe z japexu, ktorá bola prvá v Československu. Keď sa v roku 1972 začínala činnosť školského športového strediska, mnohí sa pýtali, či bude mať kto na športoviskách, ktoré sa stavajú, trénovať a súťažiť. Ako sa ukázalo, obava bola zbytočná.

Tituly majstrov Slovenska

Dňa 6. júna 1973 sa tu uskutočnili Majstrovstvá ľahkoatletického štvorboja priateľov a celoštátny Medzinárodný atletický štvorboj priateľstva. V roku 1974 žiaci postúpili do celoslovenského kola v Prešove a do celoštátneho kola v Sušiciach. Žiaci z Kalnej nad Hronom získali tri tituly majstra Slovenska a tri strieborné medaily. Na majstrovstvách Západoslovenského kraja získali pretekárky TJ Družstevníka Kalná 10 titulov.

Ľubica Žiaková, žiačka ZDŠ v Kalnej nad Hronom, sa stala majsterkou Slovenska žiačok v skoku do diaľky a Jana Jamrichová Václavová majsterkou ČSSR v hode oštepom.

Trikrát sa žiaci prebojovali do celoštátneho finále v Medzinárodnom atletickom štvorboji. V roku 1980 boli štvrtí v ČSSR. O tento úspech sa pričinili žiaci z Kalnej nad Hronom: Š. Huraj, Hansko, J. Horňák, Ľ. Jančo, R. Tóth a F. Janda. Boli rovnocenným súperom športových škôl i tried, ktoré boli zaradené do vyššej formy športovej prípravy mládeže.

Až na majstrovstvách Európy

J. Horňák sa stal majstrom ČSSR juniorov na 2 km prekážok, v cezpoľnom behu a bol účastníkom majstrovstiev Európy v Cottbuse. A. Chrenková Záhumenská sa stala majsterkou Slovenska v šprintérskych disciplínach, A. Szmuda bol majstrom SR v skoku do ďiaľky, M. Valach majster ČSSR vo vrhu guľou, Z. Taňašiová Bačínska získala 2. miesto na medzinárodnej olympiáde v Prešove, dievčatá štvorbojárky urobili slovenský rekord v behu na 4 x 60 m v Prahe.

Súvisiaci článok V nehostinnej krajine, kde piť s domácimi sa neoplatí Čítajte

Atléti športového strediska v Kalnej nad Hronom získali vyše 60 titulov z majstrovstiev Západoslovenského kraja.

Do Kalnej prišli aj reprezentanti

Zanietený telocvikár Vojtech Kóša dokázal pritiahnuť k sebe deti, nainfikoval ich vzťahom ku kráľovnej športu – atletike. Jednoduchý športový areál obyčajnej dedinskej základnej školy sa stal miestom významných atletických súťaží, napr. Vianočnej latky, súťaže v skoku vysokom, Behu oslobodenia s účasťou slovenských reprezentantov, krajského kola Pohára Československého rozhlasu, celoslovenského, ale aj celoštátneho finále Medzinárodného atletického štvorboja priateľstva.

Súvisiaci článok Tekovský kroj vyvetrali v New Yorku. Teraz v Leviciach Čítajte

O nevídanom finále v Kalnej nad Hronom hovorili v Čs. rozhlase, písali o ňom noviny Pravda a Šport. V roku 1987 sa československé finále 31. ročníka Medzinárodného atletického štvorboja priateľstva uskutočnilo na štadióne dedinskej základnej školy. Bola to veľká pocta pre dedinu a našu školu, ktorej prislúchalo usporiadať podujatie celoštátneho významu. Tento areál výrazne prispel k popularizácii žiackej atletiky na Slovensku.

Mnohé dnešné deti majú vážny problém s nedostatkom pohybu. Je preto dôležité, aby aj škola prispievala k riešeniu tohto problému, a to najmä poskytovaním kvalitnej pohybovej výchovy. Telesná výchova je jedným z predmetov, ktoré vyžadujú príkladný vzor, ktorý deti priťahuje a ktorému dokážu byť oddané. Pán učiteľ Vojtech Kóša takýmto vzorom naozaj dokázal byť.

1. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
  2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
  3. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
  4. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
  5. Magazín SME Ženy už v predaji
  6. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
  7. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
  8. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
  9. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
  10. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
  1. Magazín SME Ženy už v predaji
  2. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
  3. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
  4. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
  5. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
  6. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
  7. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
  10. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?

Levice: Hradný park idú obnoviť

Pribudne jazierko s lávkou, pódium aj detské ihrisko.

Park sa nachádza v susedstve Levického hradu.

Zoznam odberných miest v mestách Levického okresu

Školy, kultúrne domy, ale aj štadión, kaštieľ, telocvičňa, či kluby dôchodcov. Mestá volili rôzne miesta odberov.

Na odber budú musieť cestovať do susedných obcí

Zoznam obcí v Levickom okrese, kde nevytvorili vlastné odberové miesta. Chýbajú zdravotníci.