Sobota, 2. júl, 2022 | Meniny má Berta

Udalosti roka 2019, ktoré sa stali v Levickom okrese

Prinášame výber udalostí, o ktorých sme informovali vlani na stránkach regionálnych novín MY Týždeň na Pohroní.

Levický nadjazd zatvorili 25. mája. Termín dokončenia mosta bol z 22. decembra 2019 presunutý na august 2020.Levický nadjazd zatvorili 25. mája. Termín dokončenia mosta bol z 22. decembra 2019 presunutý na august 2020. (Zdroj: (JN))

Január

Dátum 1. januára 2019 má v rodnom liste Tamarka Michňová, ktorá sa narodila v Nemocnici Levice ako prvé novorodeniatko nielen v tomto zariadení, ale aj v rámci celého Slovenska. Dievčatko je zároveň aj prvým dieťatkom v rodine, ktorá býva v Šahách. Tamarka vážila 3-tisíc gramov a merala 49 centimetrov.

Pri príležitosti 26. výročia vzniku Slovenskej republiky si z rúk prezidenta Andreja Kisku prevzal Pribinov kríž Gyula Zalabai, uznávaný šľachtiteľ obilnín. Rád Ľudovíta Štúra dostal Péter Hunčík, psychiater, publicista a spisovateľ. Obaja sú rodáci zo Šiah.

SkryťVypnúť reklamu

V noci z 3. na 4. januára zhorel na okraji Levíc drevený dom na farme rodiny Šallaiovcov. Pomoc pri likvidácii následkov im poskytla radnica aj dobrovoľníci. Škody boli vyčíslené na 30-tisíc eur.

V polovici januára ostali bez vody obyvatelia troch častí Levíc. Na pešej zóne praskol po odmäku hlavný privádzač vody z roku 1958.

Február

Od februára je v Leviciach opäť otvorená pohotovosť pre dospelých. Prevádzkuje ju Nemocnica Levice, ktorá zrekonštruovala staré priestory na prízemí polikliniky. Pohotovosť zatvorili 1. decembra 2018, keď lekári odmietli nastúpiť do služieb.

V Tekovskom múzeu vystavovali obrazy zo 17. až 19. storočia, ktoré prešli renováciou. Medzi reštaurovanými dielami je aj obraz Madony s dieťaťom neznámeho autora z druhej polovice 19. storočia. Ako sa počas prác ukázalo, dielo vzniklo oveľa skôr – v prvej polovici 18. storočia.

SkryťVypnúť reklamu

Národné kolo súťaže Sanremo Junior CZ/SK 2019 sa konalo 20. februára v Prahe. Zúčastnila sa ho vtedy 12-ročná Lenka Berkešová z Levíc s piesňou z rozprávky Vaiana. Porota ju vyhodnotila ako najlepšiu slovenskú speváčku, vďaka čomu postúpila do európskeho kola, ktoré bolo v talianskom Sanreme.

Marec

Zanedbanému mestskému parku v Šahách dali novú podobu dobrovoľníci vedení miestnou farárkou Hanou Peničkovou. V parku je okrem detského ihriska, potôčika aj minizoo.

Prvé kolo prezidentských volieb sa konalo 16. marca. Aj v Levickom okrese získala najviac hlasov Zuzana Čaputová (40,6 %), nasledoval Maroš Šefčovič (18,7 %). V druhom kole sa prvou ženou vo funkcii prezidenta SR stala Z. Čaputová.

V polovici marca bola medializovaná informácia o neštandardnom postupe levickej nemocnice. Na oddelení chirurgie umiestnili posteľ s pacientkou po operačnom zákroku na chodbe za zástenou. Po niekoľkých dňoch zomrela. Úrad pre dohľad na zdravotnou starostlivosťou konštatoval, že starostlivosť o pacientku nezanedbali. Nemocnici vytkol iné zlyhania. Po kauze došlo k zmene na poste primára.

SkryťVypnúť reklamu

Pred plánovanou dostavbou levického Kauflandu vykonali archeológovia výskum. Na mieste našli jamy z novoveku, črep z doby kamennej, ale aj novodobú pištoľ.

V Kalnej nad Hronom sa konali krajské oslavy 74. výročia bratislavsko-brnianskej operácie 2. ukrajinského frontu, ktorá sa začala 25. marca 1945.

Apríl

Do záhrady Levického hradu umiestnili päť včelích úľov. Tekovské múzeum a mestská organizácia včelárov spustili spoločný projekt Chráňme včely – učme sa konať ako včely.

V regióne sa 25. apríla konal prieskum dopravy. V okresoch Levice a Nitra snímalo autá 62 zariadení. Údaje poslúžia na plánované obchvaty miest v kraji.

Pamiatkový úrad nariadil župe vykonať monitoring studne Levického hradu. Začal sa v apríli a skončil v auguste. V jej opláštení sa objavili vážne trhliny, ktoré sa zväčšujú a stredovekú studňu by mohli deštruovať.

Máj

Cyklotúra popri Hrone oslávila 20. výročie. Masové podujatie prvý raz odštartovalo v Jure nad Hronom s cieľom v Starom Tekove. Od roku 2000 najstaršiu cyklotrasu v regióne, dlhú 25 kilometrov, absolvovali tisícky cyklistov.

Stavaním lešenia sa 2. mája začala rekonštrukcia vonkajšej fasády Kostola sv. Michala Archanjela v Leviciach. Na opravu prispeli veriaci v zbierke.

Levický nadjazd zatvorili v sobotu 25. mája. Vodiči sú odvtedy odklonení na obchádzkovú trasu sídliskami. Pre kilometre naviac zdražela mestská doprava. Plánovaný termín dokončenia rekonštrukcie 50-ročného mosta (22. december 2019) stavbári nezvládli. Dôvodom bolo prerušenie prác a zmena projektu pre obavy z nevyhovujúcej statiky nadjazdu. V septembri spravili záťažovú skúšku. Termín dokončenia je stanovený na august 2020.

Voľby do Európskeho parlamentu sa konali 25. mája. Záujem o ne bol podstatne menší ako o voľby prezidenta SR.

Levičan Dominik Slavkovský vystúpil v Boľšom teátri. V Moskve sa 21. – 22. mája udeľovali tzv. Oscary v tanci. Víťazstvo si odniesla choreografia Baletu Zürich, v ktorom je Dominik sólistom.

Súvisiaci článok Levičan tancuje v choreografii, ktorá získala tanečného Oscara Čítajte 

V Leviciach prepadli banku. Stalo sa tak 30. mája, keď do pobočky Tatra banky vtrhla dvojica ozbrojených mužov. Odniesli si 50-tisíc eur. Srbov zadržali v Maďarsku 5. júna. Podľa polície sa mali dopustiť viacerých podobných skutkov.

Od 31. mája do 2. júna sa v Želiezovciach konali Mestské dni 2019. Privítali na nich aj delegácie z partnerských miest.

Jún

Takmer päť kilometrov zhrdzaveného a poškodeného zábradlia popri Pereci, starého 40 rokov, začali vodohospodári meniť. Nevyhnutnosť opravy potvrdil aj znalecký posudok Ústavu súdneho inžinierstva v Žiline.

V Leviciach začalo fungovať call centrum pomoci. Osem telefonických agentov v ňom poskytuje poradenstvo a právne rady pre ľudí z celého Slovenska.

V Bátovciach 8. júna otvorili prvý Gazdovský trh. Podujatie tu organizuje OZ Hont – Tekov každú druhú sobotu v mesiaci.

Medzinárodnej expedície na nórskych ostrovoch Špicbergy sa od 15. júna zúčastnila prvá Slovenska, Patrícia Bátovská z Levíc. Loď National Geographic sa vydala do Arktídy sledovať dopady zmeny klímy. Patrícia študuje na univerzite vo francúzskom meste Tolouse.

Hasiči z piatich okresov sa 19. júna zúčastnili v Mochovciach na krajskom cvičení. Zamerané bolo na preverenie pripravenosti zložiek pri unikajúcej radiácii.

Pacientky z regiónu môžu využívať nový mamograf. V Levickej nemocnici ho uviedli do prevádzky 20. júna. Prístroj má vyššiu ostrosť, vďaka čomu zabezpečí lepšiu detekciu menších nálezov na prsníku.

Súvisiaci článok V levickej nemocnici po polroku opäť vyšetrujú prsníky Čítajte 

Viaceré obce a mestá okresu, najmä v okolí Hrona a Ipľa, si v závere júna objednali celoplošnú likvidáciu hmyzu. Dôvodom boli sťažnosti obyvateľov na premnožené komáre.

V Leviciach pribudli nové parkovacie miesta. Odstavné plochy vybudovala radnica na sídliskách Rybníky 5 (182 státí) a Vinohrady (101 státí).

Júl

Šahania sa spojili, aby spoločne protestovali proti nárastu nákladnej dopravy, ktorá prechádza úplným centrom pohraničného mesta. V piatok 19. júla blokovali priechody pre chodcov na námestí.

V Kalnej nad Hronom začali stavať multifunkčnú halu. Na ploche 700 metrov štvorcových budú priestory pre viac druhov športov. Obec do stavby investuje 622-tisíc eur. Otvoriť ju majú v apríli.

Od 23. júla je uzatvorený most v Slatine. Jeho modernizácia bola vyčíslená na sumu 1,8 milióna eur. Opravy sa robia zo zdrojov Únie. Termín jeho dokončenia bol stanovený na 23. december 2019.

August

Od 1. augusta sú pacienti z Levického okresu bez zubnej pohotovosti. S akútnymi bolesťami musia cestovať do Nitry.

Súvisiaci článok Levický okres ostal bez zubnej pohotovosti Čítajte 

Na internom oddelení levickej nemocnice otvorili štyri izby hotelové štandardu. Nemocnicu stáli 143-tisíc eur.

V Pohronskom Ruskove sa 11. augusta konal ôsmy ročník ukážky oslobodzovacích bojov z operácie Südwind. O život tu prišlo 40-tisíc vojakov. Podujatie organizovalo miestne Vojenské historické múzeum Ladislav Žákoviča.

Veterná smršť postihla 25. augusta aj náš región. V Tekovských Lužanoch zanechala popadané stromy, poškodené strechy domov a potrhané elektrické vedenie.

September

V Devičanoch sa 1. septembra konal Festival moruše čiernej, ktorá je typická pre obec aj okolie.

Oslavy 75. výročia SNP boli v Leviciach 3. septembra – dopoludnia položili vence na námestí a podvečer bol hlavný program pri pamätníku Červenej armády na vrchu Šikloš.

Koryto potoka Podlužianka, ktorý preteká Levicami, v septembri pokosili. Podľa vodohospodárov je zarastené dno bežným javom najmä v období sucha. Kosba je plánovaná dvakrát ročne.

Na kúpalisko Margita – Ilona prišlo počas leta 42-tisíc návštevníkov, vlani ich bolo až 48-tisíc. Ovplyvnilo to nestabilné počasie.

Vinárske závody úrodu hrozna od drobných pestovateľov na jeseň nevykupovali. Dôvodom podľa firmy bola zlá skúsenosť z vlaňajška s kvalitou a spôsobom dovozu hrozna.

Levickú nemocnicu vedie od 19. septembra nový riaditeľ. Stal sa ním doktor Ján Belanský, ktorý šéfoval zvolenskej nemocnici.

Na Ladislavovom Dvore pri Leviciach otvorili 30. septembra komunitné centrum. Tri pracovníčky sa venujú najmä deťom, mládeži a matkám.

Október

Santovka, Mýtne Ludany, Tekovské Lužany, Bohunice a Tehla. Tieto dobrovoľné hasičské zbory majú od 4. októbra nové zásahové autá Iveco Daily. Ministerka vnútra im kľúče odovzdala na levickom námestí.

V závere októbra sa začala v Leviciach výstavba troch detských ihrísk. Zariadenia pribudli na Hviezdoslavovej, Vojenskej a Mochovskej ulici. Samospráva do nich investovala 96-tisíc eur. Hracie prvky pomohli vybrať mamy z materského centra, na ihrisku na Vojenskej ulici sa zahrajú aj hednikepované deti.

Základnej umeleckej škole v Leviciach prepožičali 24. októbra pomenovanie po Pálovi Kadosovi. Tento rodák z Levíc bol skladateľom, klaviristom, pedagógom a čestným členom Kráľovskej akadémie v Londýne.

Bývalí obyvatelia Mochoviec a ich potomkovia sa stretli 26. októbra pri príležitosti 40. výročia konania posledných hodov a 20. výročia založenia Združenia bývalých občanov Mochoviec. Hody sa konali v októbri 1979, o dva roky neskôr obyvateľov vysťahovali. Na mieste obce dnes stojí atómová elektráreň.

November

Prvé zhromaždenie sa pred Domom kultúry Družba v Leviciach konalo 23. novembra 1989. Novembrové udalosti spred 30 rokov si pripomenuli aj Levičania - k Nežnej revolúcii otvorili výstavu fotografií, na námestí sa konalo spomienkové stretnutie.

Slovenská pošta zrušila v menších obciach prevádzky. Poštárka z Pukanca každé ráno vozí autom zásielky do Bohuníc, Jabloňoviec a Devičian. Poštu zatvorili aj v Pastovciach.

Súvisiaci článok Slovenská pošta ruší prevádzky. Aj v našom okrese Čítajte 

Tekovskie medvede otvorili 9. novembra sezónu. Každý štvrtok a každú nedeľu sa otužilci stretávajú a kúpu v jazierku v Tlmačoch.

V Jadrovej elektrárni v Mochovciach zadržala NAKA 13. novembra manažéra akciovej spoločnosti a konateľa jedného z dodávateľov prác na 3. a 4. bloku. Podľa polície malo dôjsť k 1000-násobnému navýšeniu objemu fakturovaných prác v porovnaní so skutočnosťou.

V levickej nemocnici začali 18. novembra budovať nový urgentný príjem. Nachádzať sa bude v nevyužívanom pavilóne vedľa polikliniky. Pracovisko vybavené modernými prístrojmi majú otvoriť o 18 mesiacov.

Oddelenie beletrie Tekovskej knižnice v Leviciach sa 18. novembra začalo sťahovať späť do svojich priestorov na Holubyho ulici. Opustilo ich v auguste 2014 s tým, že rekonštrukcia bola naplánovaná na pol roka.

Levický hrad je už osvetlený. S inštalovaním energeticky úsporných osvetľovacích reflektorov začala firma 26. novembra.

Na prelome novembra a decembra strhli z levického nadjazdu obe železobetónové schodiská. V rámci rekonštrukcie mosta ich nahradia železné schody.

December

Počas prvého decembrového víkendu sa zrútil zateplený podhľad v jedálni Materskej školy na Dopravnej ulici v Leviciach. V tom čase sa v miestnosti niekto nenachádzal. Príčinu zisťujú súdny znalec aj statik. Škôlku zrekonštruovali v roku 2017.

Tisíci novorodenec sa v levickej pôrodnici narodil 4. decembra. Malý Erik vážil 3500 gramov a meral 51 centimetrov.

Levice a Beša sa tento rok zapojili do 3. ročníka projektu Slovensko spieva koledy. Päť rovnakých kolied znelo na vyše 70 miestach Slovenska 11. decembra o 18. hodine. Podujatie zorganizovali regionálne noviny MY Týždeň na Pohroní.

Prvé farmárske trhy sa uskutočnili v Leviciach 12. decembra. Domáce výrobky budú farmári na trhovisku predávať vždy tretí štvrtok v mesiaci.

Najčítanejšie na My Levice

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na čo nezabudnúť, ak plánujete na leto malé i väčšie výlety
 2. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 3. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 4. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 5. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 6. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 7. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu
 8. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov
 1. Meranie rýchlosti v úsekoch už nebude pre vodičov problémom
 2. Ocenená 4K autokamera Mio má aj 2K so 60 snímkami a FHD so 120!
 3. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 4. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 5. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 6. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 7. V uliciach Košíc vyzbierali dobrovoľníci 26 ton odpadu
 8. Výlety na mieru pre celú rodinu
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 15 342
 2. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 793
 3. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 395
 4. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 8 532
 5. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 325
 6. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete 3 808
 7. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 3 634
 8. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 3 229

Blogy SME

 1. Anna Miľanová: Matrioška a zmätok... 2022
 2. Rastislav Puchala: Viktorova zakáľačka
 3. Vladimír Hrach: Uvidieť a precítiť
 4. Věra Tepličková: Cieľom novej reformy je, aby sme uvideli, čo sme zatiaľ nevideli
 5. Jana Hanuliaková: Pani Remišová, konajte!
 6. Štefan Vidlár: Nádzej zvíťezí
 7. Martin Fletcher: Video: Pomůžete vybrat potřebnou částku na automobil pro těžce nemocnou Zuzanku?
 8. Marian Letko: Ostrovy cestovným ruchom nepoľúbené (1.časť)
 1. Ján Šeďo: Mám 46 rokov, 4 deti a veľa skúseností - bránil sa dnes E. Heger u B. Závodského.(Oprava mena). 16 730
 2. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 11 445
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 10 878
 4. Martina Hilbertová: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli. 8 620
 5. Tomáš Jacko: Keď upratovačka zarába viac než univerzitný profesor 3 868
 6. Andrej Šverha: Pohodovo Okolo Balatonu 3 254
 7. Andrej Kiska: Pomôžme Cigánom dostať sa tam, kam tak mnohí chcú. 3 182
 8. Jozef Černek: Turecko, letecky s dvomi deťmi, časť prvá - cesta tam 2 876
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 7. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Levice, Želiezovce a Tlmače - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Levice

Ubytovňa Agrostavu na Tabakovej ulici v Leviciach.

Problémy s neprispôsobivými obyvateľmi trvajú už rok.


1. júl
Chodník vydvihlo.

Zdvihol sa do výšky a zlomil.


1. júl
Opatrenia, ktoré zaviedli v nemocnici, súvisia s COVID-om.

Medzi hospitalizovanými sa šíri covid.


1. júl
Po požiari v Tupej v Levickom okrese.

Išlo o prvý väčší žatevný požiar v Nitrianskom kraji v tomto roku.


1. júl

Blogy SME

 1. Anna Miľanová: Matrioška a zmätok... 2022
 2. Rastislav Puchala: Viktorova zakáľačka
 3. Vladimír Hrach: Uvidieť a precítiť
 4. Věra Tepličková: Cieľom novej reformy je, aby sme uvideli, čo sme zatiaľ nevideli
 5. Jana Hanuliaková: Pani Remišová, konajte!
 6. Štefan Vidlár: Nádzej zvíťezí
 7. Martin Fletcher: Video: Pomůžete vybrat potřebnou částku na automobil pro těžce nemocnou Zuzanku?
 8. Marian Letko: Ostrovy cestovným ruchom nepoľúbené (1.časť)
 1. Ján Šeďo: Mám 46 rokov, 4 deti a veľa skúseností - bránil sa dnes E. Heger u B. Závodského.(Oprava mena). 16 730
 2. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 11 445
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 10 878
 4. Martina Hilbertová: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli. 8 620
 5. Tomáš Jacko: Keď upratovačka zarába viac než univerzitný profesor 3 868
 6. Andrej Šverha: Pohodovo Okolo Balatonu 3 254
 7. Andrej Kiska: Pomôžme Cigánom dostať sa tam, kam tak mnohí chcú. 3 182
 8. Jozef Černek: Turecko, letecky s dvomi deťmi, časť prvá - cesta tam 2 876
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 7. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu