LEVICE. Prvé pamätné medaily si dala Levičanka Silvia vyrobiť pred šiestimi rokmi. To už niekoľko rokov žila vo Švajčiarsku. Rozmýšľala, čomu sa venovať, aby jej práca prinášala radosť a zároveň peniaze na živobytie. Rozhodnutie padlo na pamätné medaily či zberateľské mince.
Odvtedy ich vyrobila tisícky. Minca Charlieho Chaplina jej dokonca priniesla prvenstvo v najvyššom počte predaných suvenírov. Vo švajčiarskom meste Vevey, kde je aj múzeum tohto velikána nemého filmu, ju turisti uprednostnili medzi stovkou najpredávanejších suvenírov s jeho podobizňou, ako sú magnetky, kľúčenky, pohľadnice či typická chaplinovská palička alebo klobúk.
Síce dospelá, ale na začiatku
Ale poďme pekne po poriadku. „Zo Slovenska som odišla v roku 2002. Chcela som lepší život pre syna,“ vracia sa v spomienkach Silvia. Usadila sa v meste Bazilej, ktoré je tretím najväčším mestom Švajčiarska a leží na severozápade, v blízkosti hraníc s Nemeckom a Francúzskom.
Svoje začiatky v tejto krajine opisuje jedným slovom: ťažké. Ako hovorí, nemčinu dobre neovládala, preto bolo takmer nemožné nájsť si adekvátnu prácu. Keď dostala pracovné povolenie, zamestnala sa v špedičnej firme, bleskovo sa ale musela doučiť nemecký jazyk.
Snažila sa, aby jej uznali našu maturitu, čo sa jej ale nepodarilo. „Tak som sa rozhodla spraviť si ju vo Švajčiarsku. Trvalo to dva roky: trikrát do týždňa. Kvôli cudziemu jazyku a odbornej terminológii to bolo náročné,“ opisuje Silvia Lutz Silva.
Získala diplom Kauffrau, čo je diplom z podnikovej administratívy a začala sa pripravovať na jazykovú skúšku pre certifikát Goethe C1. „Ten bol potrebný pre štúdium psychológie, ktorá ma veľmi zaujímala,“ pridáva ďalší kamienok do svojej životnej mozaiky.
Prvý automat na mince
Rok 2013 bol podľa jej slov dvojnásobne prelomový: „Začala som študovať psychológiu v Zürichu a objednala som si prvé automaty.“

Prečo práve mince a automaty na ne? Ako hovorí, všetko sa to začalo pred rokmi, keď jej brat požičal knihu od Roberta Kiyosakiho: Bohatý otec, chudobný otec. „Písal v podstate o tom, aké názory a predstavy mal jeho študovaný otec a aké mal otec jeho kamaráta, ktorému otec zomrel, keď bol ešte malý. Musel nechať školu a ísť pracovať, aby pomohol svojej mame vychovávať súrodencov. Tento človek, napriek svojmu nízkemu vzdelaniu, dosiahol veľký úspech v biznise. Čítaním tejto knihy som toho veľa pochopila a bola tam reč aj o automatoch,“ hovorí Silvia a pridáva, ako ona začala pretavovať myšlienky z tejto knihy do praxe: „Vymyslela som koncept pre prekrásne Švajčiarsko, ktoré každoročne navštevuje veľa turistov. Odhodlala som sa a objednala som si výrobu prvých automatov.“
Vyrobila už vyše tridsať dizajnov
Zariadenia potrebovala naplniť zberateľskými mincami. Na prvej zobrazila „jej“ mesto Bazilej. Nasledoval turisticky známy Jungfrau v Alpách, štít, ktorý je považovaný za strechu Európy – turisti majú odtiaľ 360-stupňový panoramatický výhľad. Do tretice vyšlo na minci lyžiarske stredisko Zermatt s Matterhornom, ktorý patrí medzi najfotografovanejšie miesta krajiny, známej aj vďaka presným hodinkám či bankám.
Príprava návrhov nových medailí je podľa Silvie veľmi kreatívna časť práce - musí vymyslieť dizajn pre danú turistickú atrakciu, aby ju vystihoval a bol pre ľudí pútavý. Nové námety prichádzajú na nových miestach, ktoré sama navštevuje. Do pestrej ponuky jej mincí zo Švajčiarska sa takto postupne dostávajú napríklad mince pre Irán, Španielsko, Portugalsko, Írsko, Bali, Indiu. Dokopy je to vyše tridsať dizajnov.
Pri niektorých potrebuje súhlas od majiteľov autorských práv. Napríklad keď ide o známe osobnosti. Aj na tie mala doteraz šťastnú ruku.
Chaplin, Mercury, Bond
Či už ide o spomínaného génia nemej grotesky Charlieho Chaplina alebo Freddieho Mercuryho. Medailu so spevákovou podobizňou predáva v Montreaux. V tomto švajčiarskom meste nahrala kapela šesť zo svojich najpopulárnejších albumov. Ako Silvia s úsmevom pridáva, predaj Mercuryho medaily stúpol trojnásobne, keď sa pred časom dostal na plátna životopisný film Bohemian Rhapsody.
Ku kurióznym a vyhľadávaným patrí aj minca s Jamesom Bondom. V roku 1968 natáčali bondovku na vrchole Schilthorn, a tak je na tomto turistami vyhľadávanom mieste o pamiatku na agenta 007 značný záujem.
Všetky pamätné mince sú v striebornom alebo zlatom prevedení. Spočiatku si ich dávala vyrábať v mincovni v Kremnici, neskôr si našla iných dodávateľov. Záujemcovia si mince môžu kúpiť cez jej stránku Swiss Souvenir Coins. Pre našincov plánuje zabezpečiť distribúciu priamo z Bratislavy.
Cez mince sa teraz vracia domov
Osobnostiam a miestam z jej rodnej krajiny sú venované aktuálne mince. V týchto dňoch dorazili na Slovensko zásielky s tromi pamätnými medailami: s Bankou lásky v Banskej Štiavnici, Marínou a Sádkovičom a do tretice Bratislavou, s typickým hradom, Mostom SNP a Čumilom.
Prvé dve si objednali majitelia pre navštevovanú expozíciu Banky lásky a zároveň k tohtoročnému 200. výročiu narodenia Maríny Pischlovej a Andreja Sládkoviča. Zaľúbenej dvojici je venovaná aj populárna zážitková expozícia v dome v Banskej Štiavnici, kde Marína žila. Prvý raz sa mince k ľuďom dostanú na Deň sv. Valentína.
Levičanku žijúcu vo Švajčiarsku teší, že sa cez svoje suveníry môže vrátiť domov, na Slovensko.
Rada by pripravila aj ďalšie slovenské mince. „Želala by som si Bojnice, na ktoré mám spomienky z detstva, alebo Levický hrad,“ vyratúva plány.