OPONICE. Cestovateľská vášeň, mapy, denníky a cestopisné záznamy budú témou už 6. ročníka podujatia Gutenbergova knižnica – Cesta za snom, ktoré môžete navštíviť v Aponiovskej knižnici. Nachádza sa v obci Oponice kúsok od Nitry.
Stačí vyplniť formulár, splniť podmienky súťaže uvedené na našom FB a 9. marca vyžrebujeme jedného výhercu dvoch vstupeniek. Podujatie sa koná do 20. marca.
Chcem sa zapojiť do súťaže o 2 lístky - klik sem
Henrich Apponi minul svoj majetok
Medzi 3. a 20. marcom vám Slovenská národná knižnica opäť predstaví tie najcennejšie knihy a dokumenty, ktoré uchováva vo svojich fondoch a ich spoločným menovateľom budú zemepisné objavy ľudstva za posledných 500 rokov.

Podujatie, ktoré do najkrajšej interiérovej knižnice na Slovensku každý rok priláka stovky návštevníkov, predstavuje vzácne knihy troška inak, ako len klasickou výstavou: „Dramatizácia celého príbehu v podaní hercov je veľmi pútavý a najmä nevtieravý spôsob, ako získať informácie bez toho, aby mal návštevník pocit, že musí niečo študovať a čítať,“ hovorí Katarína Krištofová, generálna riaditeľka Slovenskej národnej knižnice, ktorá spravuje Aponiovskú knižnicu.

Hlavnou postavou a rozprávačom príbehu bude Henrich Apponyi, vášnivý cestovateľ, ktorý na svoje nákladné výpravy do Himalájí, Tibetu či Indie minul celý majetok a dostal sa do dlžôb. Na jeho cestovanie doplatila aj knižnica, časť z nej musel rozpredať na dražbe a zisk použiť na vyplatenie dlhov. Okrem toho Henrich porozpráva aj o starých cestopisoch, ktoré ho inšpirovali na jeho ceste za poznaním a snom. „Zvedavosť ho síce poháňala vpred, ale nákladným spôsobom života prišiel posledný vlastník Apponyiovského panstva o celý majetok, ktorý jeho predkovia starostlivo budovali a dostal sa na mizinu,“ doplnil správca Apponyiovskej knižnice Ondrej Šomodi.
Uvidia knihy zo 16. storočia
Návštevníci podujatia uvidia vzácne cestopisy Girolama Benzoniho o objavovaní Nového sveta (teda Ameriky) s ilustráciami Theodora de Bry (1528 – 1598), ktoré vyšli v 16. storočí. „Benzoni, taliansky dobrodruh, sa vybral so španielskymi dobyvateľmi do Nového sveta. Precestoval strednú a južnú Ameriku a po 15 rokoch sa vracal domov aj s nahonobeným zlatom. Cesta oceánom bola strastiplná, o všetko prišiel a ledva si zachránil holý život. A tak spisoval svoje zážitky a spomienky na Ameriku. Robil to tak dokonale, že maliar a rytec Theodor de Bry, ktorý nikdy nebol mimo Európy, nakreslil úplne dokonalé podobizne Indiánov a krajinné výjavy z Nového sveta. Tieto maľby sa stali po celé storočia predlohou iným rytcom a maliarom,“ uviedla Jana Cabadajová z Odboru správy a spracovania historických knižných dokumentov a fondov SNK.
V 15. storočí putoval do Svätej Zeme
Na výstave nebude chýbať ani jeden z prvých tlačených ilustrovaných cestopisov Peregrinatio in terram sanctam (1486), v ktorom moháčsky mešťan Bernhard z Breydenbachu opisuje svoje putovaní do Svätej Zeme, Palestíny a Egypta v rokoch 1483-84. Na Slovensku sa cestopisnej tvorbe venoval barokový spisovateľ, prekladateľ a vydavateľ Daniel Krman ml. (1663 – 1740) a politik, kňaz a autor slávnej básne Slávy dcéra Ján Kollár (1793 – 1852).
Vystavené budú aj iné originály ale aj neskoršie preklady a vydania cestopisov napr. objaviteľa Marca Pola či Mórica Beňovského. Nevšedným zážitkom budú aj originály máp a prejavov kartografie stredovekých rytcov, ktoré sa v 16. storočí tešia veľkej obľube a čoraz viac sa používajú ako ilustračný materiál do kníh.
Knižnica Aponiovcov z Oponíc v súčasnosti obsahuje 8 222 titulov v 12 jazykoch, t.j. viac ako 15 000 zväzkov, ktoré boli v roku 2007 na Ministerstve kultúry SR zapísané pod číslom 267 do Ústrednej evidencie historických knižničných dokumentov a historických knižničných fondov SR. Pozoruhodné je, že žiadna z kníh nie je písaná v slovenskom jazyku. V knižnici je deponovaných aj ďalších cca 6 000 zväzkov Zaiovskej knižnice.
Autor: OŠ