LEVICE. Voľby boli kedysi významnou udalosťou, hovorí Ladislav Vincze, pracovník Štátneho archívu v Nitre, pracovisko Archív Levice. Podľa jeho slov sa na ne pripravovali vopred: „Upravovali okolie volebných miestností, zametali, vysádzali kvety.“ Hlasovanie sa nieslo v duchu hesla: „Volíme socializmus – volíme mier.“
O všetkom informovali v minulom režime okresné noviny Pohronie, ktoré boli orgánom OV KSS a ONV v Leviciach.
Agitátori v teréne
V roku 1976 priniesli správu o agitačných dňoch, ktoré sa konali 16. a 17. októbra. V článku s názvom Pozvali voličov sa uvádza, že „...pôvodný počet vyše 51 000 agitátormi navštívených osôb v predvolebnej kampani sa zvýšil o viac ako desaťtisíc. Veď 2645 agitátorov počas dvoch agitačných dní zavítalo takmer do každej domácnosti okresu, aby pozvali voličov na odovzdanie volebných lístkov pre kandidátov Národného frontu.“
Neplniči plánu
Nebolo nič nezvyčajným, že v predvolebnom období sa mobilizovali pracovné kolektívy. Ako v okresných novinách napísali, o priaznivé výsledky sa v našom regióne najvyššou mierou pričinil potravinársky priemysel, drevospracujúci priemysel, strojársky priemysel a odvetvie tabakovej výroby.

Vyskytlo sa aj osem neplničov septembrového plánu výroby a šesť neplničov plánu od začiatku roka. „Sú to 3 závody Ponitrianskych tehelní, ZS kameňolomy a štrkopiesky, Preciosa a Bavlnárske závody,“ konkretizovali na stránkach Pohronia.
Poklepali kameň, spravili predvolebný kvíz
V tom istom vydaní Pohronia vyšiel článok Predvolebná radosť.
Okrem iného v ňom stojí, že „... 21. októbra 1976 v Bátovciach položili základný kameň novej 13 triednej ZDŠ, telocvični a šesťbytovky pre vyučujúcich... Novému dielu, ktoré sa odovzdá do užívania v roku 1979 a tým vyrieši pálčivý problém obce sa Bátovčania mimoriadne tešia. Ich predvolebná radosť nájde vyjadrenie vo volebných dňoch, keď svoje hlasy odovzdajú kandidátom Národného frontu.“
Skôr, ako otvorili volebné miestnosti v piatok 22. októbra od 14. hodiny do 22. hodiny a na druhý deň, v sobotu, od 7. hodiny do 14. hodiny, konal sa kvíz k voľbám. V Klube mladých v Leviciach ho 15. októbra usporiadal Sekretariát komisie rady ONV pre otázky cigánskych obyvateľov. Prestávky súťažného kvízu vyplnila vojenská hudba z Banskej Bystrice.
Hlasovalo 99,89 percenta voličov

V nasledujúcom vydaní 28. októbra 1976 okresné noviny zhodnotili výsledky volieb v článku Úspech je spoločný: „Voľby do zastupiteľských orgánov všetkých stupňov uskutočnené v dňoch 22. a 23. októbra 1976 sa i v našom okrese končili víťazstvom. K volebným schránkam v 131 volebných okrskoch pristúpilo 84 837 voličov. Z nich 99,89 % hlasovalo za kandidátov NF.“ Podľa autora „o volebné víťazstvo sa okrem iných zaslúžili predovšetkým organizátori volieb, okresné stranícke a štátne orgány, orgány NF, spoločenské organizácie, aktivisti, volebné komisie, ktoré mali 3868 členov, takmer 4500 agitátorov, ale aj pionieri, žiaci škôl, súbory, kultúrne úderky a mnohí iní...“
Kvety pre prvovoličov
„Čisté vyzametané ulice. Tráva, kvety, kvitnúce stromy a slnečné lúče len pridávajú či stupňujú sviatočnú atmosféru.“ Takto priblížilo Pohronie predvolebnú úpravu vo Veľkých Ludinciach v roku 1986. Obec zdobili transparenty, heslá. „Cesta vedúca do kultúrneho domu, kde „sídli“ agitačné stredisko, sa odela do najkrajšieho rúcha.“
Ako pre noviny povedal vedúci agitačného strediska, najskôr ho vymaľovali, potom na steny umiestnili panely s množstvom fotografického i písomného materiálu dokumentujúceho plnenie úloh Volebného programu NF za uplynulé obdobie. Nechýbali fotografie kandidátov. „Najmladší a najstarší volič bude v miestnosti privítaný kyticou kvetov a bezvládni odvolia doma. Všetko je to presne premyslené.“
Poďakovali sa a skončili
Voľby sa konali 23. a 24. mája 1986. Účasť bola 99,7-percentná.