LEVICE. Nosíme ju všetci, ale nevenujeme jej špeciálnu pozornosť. Spodná bielizeň. Už v dávnoveku ale hrala dôležitú úlohu.
Predchodcami dnešných podprseniek, nohavičiek či pánskych slipov boli jednoduché kusy látky uväzujúce sa pomocou šnúrok, neskôr nohavičky s otvorom na vykonávanie potreby či špicaté podprsenky, ktoré o polstoročie neskôr inšpirovali speváčku Madonnu. Naše staré mamy sa zase nevyhli tzv. bombarďákom a látkovým „stanom“ – neelastickým a nepohodlným podprsenkám z pevnej bavlny.
Ruka v ruke so spodnou bielizňou išla v minulosti hygiena. Aj v tomto smere sa ľudia vedeli vynájsť. Rovnako tiež ženy museli vyriešiť „svoje dni“. Pomôcky na to mali rôzne, najčastejšie ich našli v prírode. Poďme ale pekne po poriadku.
História bielizne na vlastné oči
„Všetko, čo nosíme, existovalo aj predtým. Vraciame sa do praveku,“ hovorí Margaréta Nováková, kurátorka výstavy Čo sa skrýva pod šatami, alebo história spodnej bielizne. Aktuálne je inštalovaná v Tekovskom múzeu v Leviciach.

V levickom Tekovskom múzeu odkrývajú svet, ktorý je tisícročia schovávaný pod odevom.
„Jednoznačne sa dá povedať aj o spodnom oblečení, že bolo riadené aktuálnou módou a že nebolo vždy praktické,“ približuje.
V stredoveku používali spodnú bielizeň hlavne na ochranu vonkajšieho oblečenia, ktoré bolo drahé. Išlo o jednoduchú košeľu - do kusu látky vyrezali otvor pre hlavu a ruky. V 17. storočí, vďaka textíliám dovážaným z Turecka, sa spodné košele začali šiť z ušľachtilých materiálov - hodvábnych saténov a damaškov.
Toaleta v krinolíne? Nie je problém!

Prvým vyslovene spodným oblečením sa stali živôtiky a šnurovačky, ktoré sa objavili v 13. storočí. Od gotiky cez obdobie baroka a renesancie sa kládol dôraz na úzky driek a bujaré poprsie. „Pomáhali si mučiacimi spôsobmi,“ hovorí kurátorka a ukazuje na korzety vystužené kosticami, ktoré sa začali používať na prelome 16. a v 17. storočia. Dámy si sťahovali pás, často mal obvod do päťdesiat centimetrov. Železné kostice sa im ale zapichávali do pľúc a spôsobovali mdloby. „Preto používali vejáre, aby si zabezpečili prísun kyslíka,“ poukazuje na nevyhnutnú pomôcku dám. Ďalším praktickým výmyslom bolo, že spodná bielizeň nebola v rozkroku zošitá. Stačilo podložiť nočník a vykonať do neho potrebu.
Najstaršími exponáty tejto výstavy sú korzety z roku 1880, pochádzajú z nášho regiónu. Určené boli pre dievča a dospelú ženu.