Barbarská noc sa pred 70 rokmi odohrala aj v Leviciach

Tajná akcia komunistickej Štátnej bezpečnosti pod názvom Akcia K – kláštory sa konala v noci z 13. na 14. apríla.

Tešitelia v levickom kláštore.Tešitelia v levickom kláštore. (Zdroj: Archív (LV))

LEVICE. Pred 70 rokmi sa v noci z 13. na 14. apríla 1950 uskutočnila tajná akcia komunistickej Štátnej bezpečnosti pod názvom Akcia K – kláštory.

Príslušníci národnej bezpečnosti, ľudových milícií, armády a ŠtB vnikli do mužských kláštorov v celom Československu. Výsledkom bola internácia 881 rehoľníkov z 11 reholí. Akcia takéhoto rozsahu a za asistencie všetkých bezpečnostných zložiek patrila k najrazantnejším akciám nielen v Československu, ale v celej strednej Európe. Od roku 1993 je 13. apríl vyhlásený za pamätný deň – Deň nespravodlivo stíhaných.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rehoľný život v Leviciach

Relatívne mladé rehoľné spoločenstvo Kongregácie bratov tešiteľov z Gethseman prebralo v roku 1947 levický kláštor po piaristoch. Kongregáciu v roku 1922 založil vo Viedni český kňaz Jozef Ján Litomiský. Za krátky čas rehoľníci rozšírili svoje pôsobenie na mnohých miestach vtedajšieho Československa, neskôr Poľska, Kanady i Jeruzalema.

Súvisiaci článok Skupiny ABBA a Boney M sú v Leviciach ako doma Čítajte 

Po príchode z Lomu nad Rimavicou do Levíc stála pred členmi kongregácie neľahká úloha, a to znovuorganizovať rehoľný život v meste. Úloha bola o to ťažšia, že kláštor, ktorý prevzali, bol po vojne a následnom požiaru na jar 1946 značne poškodený. Jeho strecha a veža boli zničené, zvony roztavené, oltár rozpadnutý. Význam levického kláštora narástol hlavne po jeho rekonštrukcii, kedy v ňom bol zriadený juvenát pre budúci rehoľný dorast. Spolu využívali 17 miestností na poschodí a štyri na prízemí.

SkryťVypnúť reklamu

Misie v okolitých dedinách

Tešitelia kládli dôraz na formovanie akademickej mládeže, pre ktorú organizovali prednášky, pobožnosti, exercície a púte. Obľúbeným cieľom výletov bola chata na Vojšíne pri Malej Lehote. Niektorí členovia kongregácie vyučovali náboženstvo na miestnych školách. Rovnako boli známi svojou misijnou činnosťou. Každoročne konali ľudové misie v Leviciach, ale i v okolitých obciach, s cieľom dôkladnej náboženskej obnovy farníkov. Známe sú misie konané v Bátovciach, Čajkove, Podlužanoch, Rybníku, Santovke, Žemberovciach, dokonca v Michale nad Žitavou v Novozámockom okrese.

Veriaci sa vzbúrili pred farou

Súvisiaci článok Z bombarďákov tangáče, z korzetov podprsenky. Spodná bielizeň je stáročiami viac erotická. Unikátne fotografie vznikli v Leviciach! Čítajte 

Februárový prevrat v roku 1948, keď Komunistická strana Československa prevzala do svojich rúk takmer všetku moc v republike, znamenal pre cirkev a jej členov začiatok konca. Už pred rokom 1948 považovali československí komunisti rehole za dôležitý náboženský organizmus, ktorý neželateľne vplýva na obyvateľstvo a usmerňuje ho. Štátna moc v snahe dotlačiť cirkvi k dohode začala otvorene používať rôzne formy nátlaku. Bránila vo výkone úradu kňazom, tzv. nežiaducim, neúnavne pracovala na zrušení cirkevného školstva, začala konfiškovať cirkevný pozemkový majetok, obmedzila slobodu náboženských prejavov a tlačové možnosti cirkví.

SkryťVypnúť reklamu

Likvidovala organizácie a náboženské spolky, zatýkala a prenasledovala kňazov. Rehole, rády a kongregácie sa spolu s biskupmi dostali na čelo rebríčka hlavných nepriateľov. V lete 1949 spustil režim tzv. Katolícku akciu cieľom rozbiť Cirkev a prilákať na svoju stranu čo najviac katolíckych duchovných. Po návštevách štátnych úradníkov na farách sa veriaci začali obávať zatýkania kňazov, čo vyvolalo otvorené vzbury. Vzbura veriacich pred farou v Leviciach 29. júna 1949 bola režimom násilne potlačená. Výsledkom bolo zatýkanie a niekoľkomesačné tresty väzenia.

Nepodpísali zdravicu pre Stalina

Štátne orgány začali systematicky sledovať aj situáciu u levických tešiteľov. S cieľom získať čo najpresnejší prehľad o ich štruktúre o duchovenstve, predstavený P. Joachim Petrík bol povinný vypracovať podrobný zoznam o obyvateľoch kláštora. Z uvedeného zoznamu vyplynulo, že tu žili štyria kňazi, dvaja rehoľní bratia a 20 novicov. Režimom boli označení za „reakčných“ s negatívnym postojom k ľudovodemokratickému zriadeniu a bez predpokladu k spolupráci. V roku 1949 odmietli podpísať Ohlas Katolíckej akcie i zdravicu k 70. narodeninám J. V. Stalina, čím sa stali tŕňom v oku pánov mesta. Preto ich chceli všemožne zdiskreditovať, dokonca dostať z mesta a z kláštora urobiť internát pracujúcej a študujúcej mládeže. Do ich osobných zložiek uviedli, že holdujú alkoholu, ženám a športu.

Barbarská noc

Levickí tešitelia režimu hrdinsky odolávali až do jari 1950, kedy sa na území celého Československa uskutočnila tajná Akcia K – kláštory, označovaná aj ako „barbarská noc“. Hodina „H“, kedy sa malo začať so sústreďovaním rehoľníkov, bola stanovená na polnoc z 13. na 14. apríla. Likvidačné komando v Leviciach pozostávalo zo 78 osôb, členov príslušníkov Zboru národnej bezpečnosti, ľudových milícii, armády, Štátnej bezpečnosti, komisárov, cirkevného tajomníka, cirkevného zmocnenca a šoférov. Vniknúť do kláštora presne o polnoci bolo znemožnené likvidátorom z dôvodu pobožnosti za účasti veriacich. Do budovy sa dostali až okolo jednej po polnoci. Rehoľníkov zobudili, zhromaždili v jedálni a informovali o dôvode zásahu, ktorým bola údajná protištátna činnosť reholí. Spred kláštora ich autobus s baliacim papierom na oknách odviezol do sústreďovacieho kláštora v Podolínci. Predstaveného kláštora P. Joachima Petríka a P. Bernarda Kurucára podrobili výsluchu a previezli do kárneho kláštora v Pezinku. Novici sa vrátili domov a hlásiť sa mali na úrade práce. Kongregácia tešiteľov bola rozpustená a bola im zakázaná akákoľvek náboženská činnosť. Vzali im kláštory i dôstojnosť, ale vnútornú vernosť svojmu zasväteniu im zobrať nemohli.

Reálne oživenie rehoľného života priniesla až Nežná revolúcia v roku 1989, ktorá znamenala demokratizáciu spoločnosti a koniec totalitnej vládnucej moci Komunistickej strany Československa. V súčasnosti Kongregácie bratov tešiteľov z Gethseman na Slovensku úspešne pôsobí v Marianke a v Zlatých Moravciach.

Autor: Ladislav Vincze

Najčítanejšie na My Levice

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 266
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 548
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 13 069
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 012
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 665
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 517
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 027
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 290
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 844
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 670
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 480
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 392
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 381
  6. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 199
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 075
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 436
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Levice, Želiezovce a Tlmače - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Levice

Užovka fŕkaná a strehúň škvrnitý sa už prebúdzajú zo zimného spánku.

V tomto roku sa zobudili o čosi skôr.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Na Ladislavovom Dvore vysadia nový sad.

Obyvatelia sa budú starať o stromy a kríky.


TASR
Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 844
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 670
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 480
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 392
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 381
  6. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 199
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 075
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 436
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu