REGIÓN. V Leviciach, Šahách aj Tlmačoch mali v týchto dňoch zasadať mestské zastupiteľstvá. Vzhľadom na aktuálnu situáciu boli zrušené.

Už teraz ale tieto samosprávy okresu hlásia, na čo všetko budú musieť obyvatelia na istý čas zabudnúť.
V Leviciach pokračujú rekonštrukcie

Mesto Levice, podobne ako ostatné samosprávy na Slovensku, počíta s výpadkom príjmov, predovšetkým z podielových daní. V schválenom rozpočte na tento rok sa s nimi počítalo vo výške viac ako 13 miliónov eur. „Už vieme, že nebude v takejto výške. Takže podľa reálneho prepadu týchto príjmov sa bude musieť v rozpočte škrtať,“ povedala Adriana Macáková, hovorkyňa MsÚ v Leviciach.
Podľa jej slov väčšina investičných akcií bola naplánovaná pri schvaľovaní rozpočtu na tento rok, pričom pri niektorých sa už uskutočnili verejné obstarávania a boli uzavreté zmluvy. Tie sa už začali realizovať. Aktuálne ide o plánované rekonštrukcie miestnych komunikácií Tyršova a Saratovská ulica, Ulica A. Sládkoviča, obnovy chodníkov na Vojenskej, Marxovej, Kalnickej ceste. Renovuje sa aj bežecký ovál na 5. základnej škole na Saratovskej ulici a škôlka na Okružnej ulici. Na Pereckej a Mochovskej ulici sa začala realizovať výstavba cyklochodníka.
„Ostatné investičné akcie plánované na tento rok budú prehodnotené, a návrh opatrení bude predložený na zasadnutie mestského zastupiteľstva,“ doplnila s tým, že o ďalšom postupe v súvislosti s výpadkom príjmov v rozpočte a z toho vyplývajúcich opatreniach rozhodne mestské zastupiteľstvo.
To sa malo konať 30. apríla. Zrušené bolo spolu so zasadnutiami komisií a mestskej rady. O nových termínoch zasadnutí rozhodne primátor.
Mesto bude mať WiFi
Na otázku, či a ako sa dotkne koronakríza projektov financovaných z eurofondov, povedala: „V súvislosti s čerpaním fondov a dotácií zatiaľ nemáme avízo, že by sa posúvali termíny, resp. by nemalo byť niečo preplatené kvôli aktuálnej situácii s koronavírusom. Naďalej podávame žiadosti o poskytnutie nenávratného finančného príspevku a tie projekty, ktoré sú v realizácii, zatiaľ idú v pôvodnom režime.“

Podľa jej slov projekt WiFi pre Levice sa mala začať v apríli, nákupom hardvéru a softvéru. „Zatiaľ nie je ohrozený začiatok, pretože začatie hlavnej aktivity projektu v súvislosti s kontrolou dokumentácie verejného obstarávania sa môže posunúť o šesť mesiacov,“ doplnila.
V Šahách pozastavili výstavbu centra
Pohraničné mesto má na tento kalendárny rok naplánované investičné akcie z Európskych štrukturálnych fondov, ale aj z vlastných zdrojov. Podľa primátora Štefana Gregora je z eurofondov podporená dostavba a prístavby budovy pre Centrum integrovanej zdravotnej starostlivosti. „Táto stavba sa realizuje v areáli nemocnice a po obdobie pandémie koronavírus je realizácia pozastavená,“ hovorí primátor a pridáva ďalší projekt, ako je budovanie odborných učební v troch základných školách, ktorý je tiež v realizácii: „Končíme s procesom verejného obstarávania a podpisom zmlúv o dielo.“ V projekte Energetická efektívnosť budov dvoch materských škôl požiadali o zmenu termínov. Ako vysvetľuje primátor, dodávateľ avizoval problémy s pracovnými silami a dodávkou niektorých materiálov.
Výpadok odhadujú v státisícoch
Na otázku, či vedia odhadnúť, aký finančný dopad bude mať toto obdobie na rozpočet, primátor reagoval: „Na túto otázku bude vedieť dať v tejto chvíli skutočne kvalitnú odpoveď asi málokto. Mesto už ale pripravuje rôzne scenáre, pretože výpadok v podielových daniach sa predpokladá vo výške od 10 až 30 percent. Bol by to výpadok v sume od 100- až do 300-tisíc eur.“
Koncom roka 2019 zdvihli v Šahách miestne dane a poplatky. „V tejto chvíli predpokladáme, že občania aj podnikatelia budú mať problém platiť. Preto budeme obozretnejšie pristupovať s oneskorenými platbami,“ naznačil ďalšie mínusy, ktoré by mohli nastať v mestskej kase. „Určite budeme hľadať rezervy v rozpočte, poprípade presunieme na budúce obdobie niektoré investície. Nerád by som však bol, keby sme plánovanú rekonštrukciu budovy pre ZUŠ posúvali. Toto je dielo, ktoré sme plánovali financovať z vlastných zdrojov. Samospráva nemôže všetko utlmiť, práve naopak investíciami musí byť nápomocná pri opätovnom rozbehu nášho hospodárstva,“ dodal.
V Tlmačoch majú ruky zviazané provizóriom
V najmenšom meste Levického okresu, v Tlmačoch s približne 3700 obyvateľmi, situáciu komplikuje rozpočtové provizórium. Podľa primátora Miroslav Kupčiho majú vzhľadom na to pozastavený harmonogram investičných akcií: „Povolené sú iba investície, ktoré boli predmetom zmlúv predchádzajúcich rokov, respektíve schválených projektov.“
Takýmito sú projekty Poskytovania opatrovateľskej služby, rekonštrukcie hasičskej zbrojnice, zriadenia komunitného centra, zriadenia fyzikálnej učebne v základnej škole a tiež projekt Zelené obce, ktorého predmetom je výsadba stromov a kríkov v meste. Všetky sú v prípravnej predrealizačnej fáze.
Očakávajú mínus 400-tisíc eur
Rozpočtom na tento rok sa mali mestskí poslanci zaoberať na rokovaní mestského zastupiteľstva, ktoré bolo zrušené. Uskutočniť by sa mohlo začiatkom mája, podľa slov primátora s možnosťou hlasovania poslancov „per rollam“, t. j. na diaľku, elektronicky alebo prostredníctvom videokonferencie.
„Predmetom rokovania mal byť aj rozpočet mesta na rok 2020 a investície, ktoré sme plánovali v tomto roku realizovať,“ naznačil primátor s tým, že nepredvídateľná situácia ich núti realokovať finančné prostriedky a rušiť menej významné výdavky vzhľadom na očakávaný výpadok príjmu z podielových daní.
„Rada pre rozpočtovú zodpovednosť SR vo svojich výpočtoch štatisticky predpokladá tieto výpadky a pre mesto Tlmače v zlom scenári znamenajú cca mínus 400-tisíc v rozpočte,“ konkretizoval vyhliadky.
V Tlmačoch preto obmedzujú výdavky na nevyhnutné. Ako ale primátor hovorí, očakávania má od Vlády SR, ktorá pripravuje opatrenia dotýkajúce sa aj územnej samosprávy. V prípade obcí, ktoré hospodária v rozpočtovom provizóriu, by malo dôjsť k uvoľneniu doterajších obmedzení mesačného limitu výdavkov a použitia prostriedkov rezervného fondu, kapitálových príjmov, či návratných zdrojov financovania na bežné výdavky.
Obecné a mestské zastupiteľstvá môžu rokovať online
Prezidentka podpísala 8. apríla zákon z dielne Ministerstva vnútra SR v súvislosti s ochorením Covid-19. Rokovania zastupiteľstiev sa po novom môžu uskutočniť prostredníctvom videokonferencie alebo inými prostriedkami komunikačnej technológie. Obce budú môcť schváliť uznesenie formou per rollam iba vo výnimočných situáciach, keď existujú vážne dôvody, pre ktoré nie je možné uskutočniť štandardné rokovanie zastupiteľstva ani rokovanie prostredníctvom videokonferencie či inými prostriedkami komunikačnej technológie. Hlasovať bude možné korešpondenčne v listinnej podobe alebo prostredníctvom elektronických prostriedkov s použitím e-mailových adries poslancov. Zákon bol prijatý v skrátenom legislatívnom konaní. Z rokovania obecného zastupiteľstva vyhotoví obec obrazovo-zvukový alebo zvukový záznam, ktorý do 48 hodín po ukončení rokovania zverejní na webovom sídle obce, ak ho má zriadené. Obec má taktiež povinnosť zverejniť zápisnicu z rokovania na svojej úradnej tabuli a webovom sídle. Vylúčila sa možnosť, že zastupiteľstvá budú rokovať bez účasti verejnosti. (SITA)