LEVICE. Od roku 2019 spolupracuje Tekovské múzeum so Základnou organizáciou Slovenského včelárskeho zväzu v Leviciach na projekte Chráňme včely - učme sa konať ako včely.
Cieľom je rozšíriť povedomie nielen o užitočnosti včely medonosnej, ale aj o ostatných opeľovačoch. Pod múrmi Levického hradu sú od vlani umiestnené včelie úle. Teraz vo februári v hradnej záhrade pribudol hmyzí hotel.

A dôvod? „Hmyz potrebuje okrem nektarodajných rastlín aj miesta pre úkryt a rozmnožovanie. V prírode je to napríklad opadané lístie, stará tráva, odumreté kmene stromov, tento materiál však v mestách „upratujeme“,“ približuje Nikola Michálová, historička Tekovského múzea.
Hmyz v mestách tak postupne stráca svoje prirodzené prostredie, miznú miesta, kam môže nerušene klásť vajíčka, vychovávať larvy alebo sa iba ukryť. Čo najširšia škála druhov hmyzu je však pre biodiverzitu našej vegetácie zásadná. Je preto dôležité, aby sme pre hmyz vytvárali podmienky, kde môže žiť. Jednou z ciest je stavba tzv. hmyzieho hotela.

„Môžete ho postaviť alebo zavesiť na terase, balkóne, školskom dvore či na svojej záhrade. Nájomníci sa vám poďakujú, nielen opeľovaním kvetov, ale zaistia vám úrodnejšiu záhradu a eliminujú škodcov. Hmyzí hotel zároveň poslúži aj ako malá prírodná dekorácia,“ dodáva.
Autor: JN