LEVICE. Víkend čo víkend si nakladajú do auta predajný stánok a tovar. Vyrážajú na jarmoky a výstavy po celom Slovensku.
Od polovice marca sú ale drobní predajcovia doma bez práce. Výstaviská sú zatvorené. Tradičné jarmoky a trhy mestá vyškrtávajú z kalendárov plánovaných podujatí. Dôvodom je hrozba šírenia koronavírusu.
Stovky stánkarov sa spojili. Napísali list hlavnému hygienikovi, ministrovi hospodárstva a ZMOS-u. Apelujú na nich, aby predaje povolili. Inak na zákaz doplatia jednotlivci, aj celé rodiny.
S obchodom poskladaným v aute na cestách
Drobní predajcovia prejazdia ročne tisícky kilometrov. Za prácou sa presúvajú po krajine.
„Za rok to je aj 30-tisíc kilometrov. Od Senice po Michalovce,“ približuje 62-ročný František Bačkor. Levičan takto podniká už viacero rokov. Na Levickom jarmoku máva stánok vždy na jednom mieste – oproti hotelu Lev.

„Predávam pánsky tovar a poľovnícke a rybárske oblečenie,“ hovorí a pridáva, že v byte na 7. poschodí má teraz sklad: „V izbe mám 50 až 60 prepraviek so zimným tovarom.“
Železnú konštrukciu stánku posledný raz skladal na vianočných trhoch vo viacerých mestách a vo februári na výstave Poľovníctvo a rybárstvo v Nitre. Ďalšia výstava Gardenia už bola zrušená. „Kolega zaplatil v marci 600 eur za miesto, ešte stále čaká na vrátenie peňazí,“ pridáva skúsenosť iného predajcu.
Zrušené jarmoky pribúdajú
Levičan aj stovky jeho kolegov ostali zo dňa na deň bez možnosti pracovať. Prihlášky, ktoré organizátorom jarmokov a trhov posielajú každý rok na jar, ležia v šuflíkoch.
Predajcovia od marca už len sledovali, ako im mestá posielali informácie o zrušených podujatiach. „Veľkonočné trhy Rožňava a Zvolen – tam sa to začalo,“ otvára zoznam tradičných akcií, ktoré ale tento rok pre pandémiu zrušili.
V Leviciach sa nekonal májový jarmok či poľovnícka výstava, kde ako hovorí, mával s poľovníckym oblečením dobré tržby.

Stopnuté sú aj júnové jarmoky v Sabinove a Topoľčanoch, júlový v Spišskej Novej Vsi, Pukanské trhy či augustový jarmok v Bardejove. „Či bude Levický jarmok v októbri, zatiaľ nevieme. Čakáme,“ krčí plecami.
Niektoré poplatky za miesto už aj uhradil. „Tržby nemáme žiadne, dodávka je prázdna. Ak by bol záujem, vedel by som aspoň zabezpečiť dovoz – odvoz pre niekoho,“ naznačuje, ako by si vedel privyrobiť.
Ako hovorí, pánsky sortiment, ktorý ponúka, až tak nepodlieha móde. Tí, ktorí majú dámske oblečenie, sú na tom horšie. Čím neskôr, tým ťažšie sa bude predávať. Najviac poznačení ale budú predajcovia potravinárskeho sortimentu či kozmetiky.
Čo s tovarom po záruke?
Gély a krémy predáva Dana Moravská. Už niekoľko rokov za sebou si rezervovala miesto aj na jarmokoch v Leviciach.
So stánkovým predajom začínala pred sedemnástimi rokmi. „Ľudia ma už poznajú a tiež moje výrobky,“ hovorí a pridáva, že ju teší, keď aj o rok prídu k jej stánku s tým, že výrobok im pomohol a kúpia si ďalší. Keď ich však bude mať dlhšiu dobu uskladnené doma, dĺžka trvanlivosti sa bude skracovať.
Ešte viac sa obávajú predajcovia oblátok, cukroviniek či pernikári, kde je doba trvanlivosti oveľa nižšia. „Tam utrpia celé rodiny. Niektorí členovia perníky pečú, ďalší ich chodia predávať,“ argumentuje. Pridáva, že aj jej dodávateľ gélov a krémov príde o odbyt.
„Táto práca ma baví, byť v kontakte s ľuďmi. Nechcem robiť inú,“ vyznáva sa živnostníčka. Ako hovorí, výpomoc od štátu nateraz dostala: „My ale nechceme peniaze, my chceme ísť predávať.“
Podľa jej slov by mohli povoliť aspoň predaje, keď aj nie kultúrny program: „Na jarmok príde aj 5-tisíc ľudí, ale nie v tom istom momente. Popri stánkoch prechádzajú, nezhromažďujú sa ako napríklad pred pódiom.“
Predaja sa domáhajú spoločne
Drobní predajcovia a výrobcovia tradičných slovenských výrobkov sa spojili, aby upozornili na svoje problémy vedenie štátu. Organizujú sa cez sociálnu sieť, kde si vytvorili skupinu SZCO jarmocníci predajcovia. Má približne 500 členov.
Ministrovi hospodárstva poslali 17. mája list a sú s ním v kontakte. Ďalšie adresovali hlavnému hygienikovi a na ZMOS samosprávam, ktoré sú v mnohých prípadoch usporiadateľmi jarmokov. Argumentujú, že rovnako ako v hypermarketoch aj na jarmokoch sa dajú zabezpečiť opatrenia: „Každému zákazníkovi sa totiž venujeme osobitne. Dezinfekciu dokážeme poskytnúť tiež a na našich jarmokoch si návštevníci môžu kúpiť dokonca aj kvalitné rúška.“
Od minulej stredy, 20. mája, vstúpila do platnosti 4. fáza uvoľňovania opatrení na zamedzenie šírenia koronavírusu.
Na základe rozhodnutia hlavného hygienika je zakázané usporadúvať hromadné podujatia nad 100 osôb. Dokedy toto obmedzenie potrvá, nie je známe.