REGIÓN. V tlmačských strojárňach 358 ľudí, v šahanskej nábytkárskej firme 83 zamestnancov. Dvaja zamestnávatelia nahlásili úradu práce hromadné prepúšťanie.
Nezamestnanosť v Levickom okrese sa v apríli zvýšila z 3,94 na 5,14 percenta, zaevidovali 612 uchádzačov o prácu. Do evidencie zrejme pribudnú ďalší.
Strojársky gigant v neistote
Firma vznikla v roku 1950 ako Levická kotláreň. Výrobu kotlov v Závodoch S. M. Kirova spustili v roku 1951. Neskôr pribudla aj montáž kotlov a energetických zariadení. V najlepších časoch tu malo prácu 7-tisíc ľudí. Po revolúcii, v roku 1990, sa začala písať novodobá história Slovenských energetických strojární Tlmače.

Konkurencia na trhu a neskoršia celosvetová kríza mala dopad na výrobu a počet zamestnancov. Strojárne sa nevyhli prepúšťaniu. Okrem iného v roku 2011 zatvorili obnovenú výrobnú prevádzku v Želiezovciach, nasledujúci rok odišlo tristo ľudí v Tlmačoch. V tých časoch zamestnávali strojárne okolo 2-tisíc pracovníkov. Aktuálne je číslo trojciferné.
V týchto dňoch sú ohrozené ďalšie pracovné pozície.
Pred dôchodkom
Vedenie spoločnosti nahlásilo v uplynulých dňoch hromadné prepúšťanie. Ako informovala Jana Lukáčová z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny, ohrozených je 358 zamestnancov zamestnávateľa z oblasti výroby parných kotlov.