TLMAČE. Do tlmačských strojární nastúpil Marko Ivanický po maturite v roku 1965. Ako hovorí, s výnimkou vojenčiny a ôsmich rokoch pôsobenia vo funkcii starostu v obci Hronské Kľačany, celý svoj život odrobil v Tlmačoch, vzdialených osem kilometrov od bydliska.
Aktuálne je v Slovenských energetických strojárňach Tlmače ohrozených takmer 400 pracovných miest. Firma ohlásila hromadné prepúšťanie.
Kirováci - manželka aj syn
Keď sa oženil, do fabriky prišla aj jeho manželka. O desiatku rokov neskôr sa pridal syn, jedno z troch detí. Do dôchodku odchádzal pán Ivanický z fabriky, ktorú najmä starší ľudia stále nazývajú „Kirovom“.
História závodu, ktorý sa stal pre dovtedy poľnohospodársky región kľúčovým, sa začala v roku 1950 založením Levickej kotlárne. Zriaďovacou listinou 1. 12. 1951 sa premenovala na Závody Sergeja Mironoviča Kirova, Tlmače (po sovietskom vodcovi). Ako dnes už penzista hovorí, v našom regióne dovtedy veľa možností na prácu nebolo. „Až do otvorenia textilky v Leviciach to bola jediná fabrika, ktorá zamestnávala väčší počet ľudí.“ Pradiareň bavlnárskeho kombinátu v Leviciach dali do skúšobnej prevádzky v decembri 1970.
Na Lipníku postavili sídlisko

Nebolo preto divu, že s rozširujúcou sa prevádzkou pribúdali aj zamestnanci. V Tlmačoch postavili nové sídlisko Lipník. Ďalší zamestnanci dochádzali z okolitých dedín a aj celého širokého okolia. „Každé ráno, poobede a večer ich privážali vlaky, ktoré bývali vyťažené,“ opisuje. Iní cestovali autobusovými spojmi: „Nie ako dnes autami a ešte každý sám.“ Autobusová stanica bývala v čase striedanie zmien plná autobusov a ľudí. Pred firmou je dodnes, teraz tu ale autobusy stoja skôr výnimočne.
Vo fabrike organizovali odborárske rekreácie či tábory pre detí zamestnancov.
