BÁTOVCE. Vysoké teploty na prelome júla a augusta spôsobili rapídny úbytok obsahu kyslíka v bátovskej nádrži Lipovina. V úvode minulého týždňa museli rybári zasiahnuť, aby predišli negatívnym dopadom na ryby.
Baktérie a peroxid
„Pravidelný meraním kyslíka a Ph sa zistilo, že na dne nie je žiadny kyslík a ryby sa zdržiavajú v stĺpci,“ opísal situáciu Attila Hamran, tajomník Mestskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu v Leviciach, pod ktorú patrí správa vodnej nádrže.

Ako povedal, potrebné bolo aplikovať baktérie, ktoré požierajú bahno a uhynuté sinice. Tie spôsobujú úbytok kyslíka.
„Potom sme nasypali z člnu aj peroxid kyslíka, ktorý okamžite zvyšuje kyslík vo vode. Jazdou motorovými člnmi sme prevzdušnili vodu a dostali tak lepšie výsledky kyslíka vo vode,“ dodal.
Uhynuté ryby v minulosti
Nedostatku kyslíka, potrebného pre vodné živočíchy, rybári v Bátovciach nečelia prvý raz. Podobná situácia sa opakuje, riešili ju aj pred dvomi rokmi.
Prvé úhyny rýb mali vtedy hlásené už v polovici apríla, keď sa odrazu oteplilo. „Zima bola teplá, ryby, prevažne kapry, sa nevedeli zazimovať a vyčerpali sa. Teraz sa náhle oteplilo, ryby dostali šok, niečo ako infarkt,“ opísal vtedy situáciu predseda organizácie.
Približne každé tri dni chodili rybní hospodári vyberať mŕtve živočíchy z vody. „Doteraz ich bolo približne 500 kilogramov,“ priblížil vtedy množstvo v Bátovciach. Ďalšie úhyny hlásili aj z nádrží v Devičanoch, Kozmálovciach a tiež na Hrone.

Podobná situácia bola na viacerých miestach južného Slovenska.
Nasadili sumce
Vodnú nádrž zarybnili 26. júla kapitálnymi sumcami s dĺžkou 140, 160, 180 centimetrov. „Dúfame, že tieto veľké ryby prinesú šťastie rybárom, ktorí majú obľúbený lov kapitálnych sumcov,“ informoval rybársky zväz na svoje webovej stránke.