LEVICE. V Tekovskom múzeu sa 31. júla konala vernisáž výstavy prác troch umeleckých drotárov Anny Kamody - Budovej, Henricha Kamodyho a Zuzany Necpálovej.
Drotárstvo má na Slovensku dlhú tradíciu. Možno si ešte niektorí straší ľudia spomenú na drotárov, ktorí chodili od dediny po dedinu a vyvolávali: Hrnce plátať, drôtovať. Viacerí slovenskí drotári sa rozbehli po svete, ba stali sa aj významnými podnikateľmi a umelcami.

Dnes už drotári pôsobia viacej ako umelci - vyrábajú šperky, rôzne dekoračné predmety. Trojica umeleckých drotárov predstavuje širokú paletu predmetov, ktoré vyrobili z drôtu, strávili pri jeho tvarovaní niekedy aj celé mesiace, kým dielo nadobudlo konečnú podobu. Také diela, ako aj samotní autori pri otvorení výstavy potvrdili, si však vyžadujú nielen tvorivosť, čas, ale aj značnú námahu a občas aj nejaké škrabance, mozole aj poranenia. Najlepším liekom im je však radosť, keď sa dielo podarí.

Návštevníci si môžu tieto krásne umelecké diela pozrieť v Tekovskom múzeu do 11. októbra.
O autoroch diel z drôtu
LEVICE. V Tekovskom múzeu, v Kapitánskej budove, je od 31. júla otvorená výstava s názvom Tvorba drotárov. Prostredníctvom umeleckých výrobkov Anny Kamody Budovej, Henricha Kamody a Zuzany Necpálovej predstavujú toto jedinečné slovenské remeslo. Drotárstvo a jeho tradícia sú od roku 2019 zapísané na reprezentatívnom Zozname nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO.
Anna Kamody Budová a Henrich Kamody sa do drotárskeho povedomia dostali v roku 2015. Po nesmelých začiatkoch sa rozhodli venovať výrobe časovo náročnejších drotárskych projektov, kde mohli využiť získané vedomosti z drotárskych kurzov vo Vyšehradnom a v ÚĽUV-e Banská Bystrica. Medzi prvý väčší projekt patrilo lietadlo, vládny Tupolev TU-154M. Nasledoval znak 1. taktickej letky Sliač, ktorý vznikol pri príležitosti 80. výročia vzniku vojenského letectva na Sliači a odovzdaný bol na leteckých dňoch SIAF 2017.
V decembri v roku 2017, k 25. výročiu vzniku samostatnej Slovenskej republiky, Úradu vlády odovzdali štátny znak Slovenskej republiky, vyrobený drotárskou technikou.
Novou veľkou výzvou pre drotárov bolo 100 rokov česko-slovenského letectva 1918 – 2018. Znak prevzal v predvečer Medzinárodných leteckých dní SIAF 2018, veliteľ Vzdušných síl Ozbrojených síl SR, brigádny generál Ľubomír Svoboda.
Tvorbu drotárskych partnerov mala verejnosť možnosť vidieť aj na výstave v Pohronskom múzeu Nová Baňa v roku 2018. V rokoch 2018 a 2019 ponúkli svoje výrobky do benefičnej aukcie Art For Help.
Už teraz majú rozpracované ďalšie drotárske projekty, ktoré ulahodia oku a autorom urobia radosť. Anna pochádza zo Svodova – dedinky, ktorá je súčasťou mesta Želiezovce. Henrich pochádza z Ružomberka, a tak veľmi radi navštevujú Liptov. Spoločne trávia čas na letisku v Ružomberku, kde je krásna príroda, výhľad na Tatry a prijemní ľudia. K letectvu majú veľmi blízky vzťah, aj preto je ich tvorba viac smerovaná týmto smerom.
Zuzana Necpálová vyštudovala učiteľstvo všeobecno-vzdelávacích predmetov filozofia a výtvarná výchova na Fakulte humanitných vied Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Počas štúdia navštevovala remeselné dielne pod vedením Magdy Slivkovej v Stredoslovenskom osvetovom stredisku v Banskej Bystrici. V júni 2018 absolvovala akreditovaný kurz Drotárske techniky v RCR ÚĽUV v Banskej Bystrici. Od tej doby spolupracuje s Regionálnym centrom remesiel ÚĽUV v Banskej Bystrici. Venuje sa vlastnej tvorbe z drôtu - opletanej keramike, košíkom z drôtu, voľnej priestorovej tvorbe, bytovým dekoráciám a šperkom. Blízke sú jej aj textilné techniky, tvorba textilných hračiek a úžitkových predmetov z textilu. Nikola Mihálová, historička TM