LEVICE. Obyvatelia dvadsiatky obcí Levického okresu postúpia odbery v iných, zväčša susedných obciach. Dôvodom je nedostatok zdravotníckych pracovníkov, ktorých účasť je v každom odberovom tíme nutná.

Podľa Pavla Dlábika, prednostu Okresného úradu Levice, sa situácia môže ešte zmeniť. Celoplošné testovanie sa začne v sobotu o 7. hodine, potrvá do 22. hodiny. Rovnako tak v nedeľu.
Menej ako pri voľbách
Na odbornom zhromaždení, ktoré sa konalo 28. októbra v zasadačke bývalého okresného úradu, sa stretli zástupcovia primátorov, starostov, policajného zboru, hasičského a záchranného zboru, ozbrojených síl a okresného úradu.

Vojaci oboznámili s metodikou víkendového celoplošného testovania na COVID.
„V okrese je vytvorených 114 odberných miest. Pôvodne ich malo byť 161, včera (27. 10. - pozn. red.) okolo obeda ale prišla informácia, že sa budú niektoré obce zlučovať,“ povedal prednosta.
Podľa prvotných informácií mal počet odberových miest, kde sa budú môcť dať obyvatelia otestovať, kopírovať volebné okrsky. V Levickom okrese ich bude menej z dôvodu chýbajúceho zdravotníckeho personálu. Na nedostatok v 16 okresoch Slovenska, medzi ktorými je aj Levický okres, upozornilo 28. októbra ministerstvo zdravotníctva. Vyzvalo zdravotníkov, aby sa prihlásili do tímov v danom regióne.

Ktoré obce sa spoja?
Armáda aktuálne dokáže zabezpečiť celú akciu pri zredukovanom počte odberových miest.
Ako doplnil Pavol Dlábik, spájať by sa mali tieto obce: Bátovce s Bohunicami a Pečenicami, Dolná Seč s Vyšným nad Hronom, Dolný Pial s Horným Pialom, Horné Semerovce so Slatinou, Hronovce s Malými Ludincami a Šalovom, Iňa s Jesenským, Jur nad Hronom so Žemliarmi, Mýtne Ludany so Starým Hrádkom, Ondrejovce s Bajkou, Pastovce s Bielovcami a Zalabou, Pukanec s Devičanmi, Santovka s Bormi a Domadicou, Sazdice s Kubáňovom, Tehla s Lulou, Tekovský Hrádok s Turou a Žemberovce s Brhlovcami a mestskou časťou Levíc – Horšou. Odberové miesto bude situované v prvej z dvojice, resp. trojice obcí.
Podľa slov prednostu toto bude mať pravdepodobne dopad na účasť. Starostovia na stretnutí reagovali na zmeny v rámci plošného testovania množstvom pripomienok a návrhmi na zlepšenie. Problémovou skupinou obyvateľov môžu byť napríklad seniori, ktorí nemajú auto a nebudú sa mať ako dostaviť na odber do druhej obce.
Kto môže pomôcť s testovaním? (+ kontakty)
Ako informovalo ministerstvo zdravotníctva, súčasťou zdravotníckej časti odberného tímu je vždy jedna osoba z kategórie „A“, ktorá realizuje výter. Túto kategóriu môže podľa platných predpisov vykonávať lekár, sestra, praktická sestra a zdravotnícky záchranár. Okrem toho môžu výtery v tíme s osobou z kategórie „A“ realizovať aj pôrodná asistentka, zdravotnícky laborant, študent medicíny (5. ročník), študent medicíny (6. ročník), študent ošetrovateľstva (2. a 3. ročník – sestra) a študent urgentnej zdravotnej starostlivosti (2. a 3. ročník - zdravotnícky záchranár). Činnosti súvisiace s vykonávaním diagnostického testu, okrem realizácie výteru, môže vykonávať aj zubný lekár, farmaceut, fyzioterapeut, verejný zdravotník, nutričný terapeut, dentálna hygienička, rádiologický technik, zubný technik, technik pre zdravotnícke pomôcky, optometrista, farmaceutický laborant, masér, očný optik, ortopedický technik, zubný asistent, sanitár, logopéd, psychológ, liečebný pedagóg a laboratórny diagnostik. Aktuálne prebieha na Ministerstve zdravotníctva SR diskusia o možnosti rozšírenia zdravotníckeho tímu o ďalšie zdravotnícke profesie.
Záujemcovia z Levického okresu sa môžu prihlásiť na číslach: 0960 430 220, 0960 430 210 alebo mailom: levicezdrav@mil.sk (MZ SR)