LEVICE. Stačí na to kukuričné šúpolie, miniatúrne drevené doplnky a zručnosť. V rodine Márie Teplanovej majú toto všetko pod jednou strechou, lepšie povedané v jednej kuchyni.
Z panelákového bytu na sídlisku Vinohrady putujú postavičky vyrobené tradičnou ľudovou technikou už niekoľko rokov do celého sveta.
V predvianočnom období je Levičankin betlehem súčasťou výstavy betlehemov krajín Európskej únie v Bruseli. Reprezentuje tam Slovensko. Prvý raz sa jej takejto pocty dostalo v roku 2016.
Krosná aj šijací stroj z dreva
Výrobe tradičných šúpolienok sa Mária Teplanová venuje už štrnásť rokov. Výdatne jej pritom pomáha manžel Ľubomír. Ich dielňou je kuchyňa.
„Vyrába drevené doplnky, za ten čas sa zdokonalil,“ hovorí remeselníčka a myslí pri tom na článok, ktorý sme o nej priniesli v roku 2016. Pochvaľovala v ňom manžela, ktorý jej už vtedy vypomáhal.
Aj teraz vyrába miniatúrne doplnky z dreva pre šúpolienkové figúrky. Napríklad tradičné dedinské náradie, ako je kosa, cepy, tkáčske krosná, kováčska nákova, kladivo, mútnička na maslo či murárska lyžica. Alebo vybavenie do betlehema: drevená maštaľ, ohrádka či kolíska.

V ostatnej dobe majú ľudia záujem o súčasné figúrky, a tak už zhotovil nástroje pre hudobníkov, šijací stroj, sánky, lyže i rybársku udicu.