LEVICE. Na obnovu národnej kultúrnej pamiatky získalo mesto sumu 900-tisíc eur. Celkové oprávnené výdavky prijímateľa nesmú presiahnuť 1 201 216 eur.
Židovská škola stojí v tesnej blízkosti synagógy, ktorú mesto zrekonštruovalo v roku 2013. V synagóge organizujú rôzne menšie kultúrne a spoločenské podujatia, koncerty či výstavy.
Remeselníci, kurzy aj workshopy

Židovskú školu chce mesto využívať ako priestor pre vzdelávanie, kultúrne aktivity, ako centrum tvorivosti mesta a regiónu. „Bude to priestor pre usporiadanie workshopov miestnych remeselníkov, lektorské kurzy či pravidelné kurzy remeselnej výroby. V obnovených priestoroch budú mať občania mesta Levice možnosť tráviť svoj voľný čas pri rôznych kultúrnych podujatiach či v kaviarni, ale tiež sa aktívne zúčastňovať na workshopoch a diskusiách,“ približuje Adriana Macáková, hovorkyňa mestského úradu v Leviciach, projektový zámer.
Postavili ju v roku 1934
Jedným z dôvodov, prečo sa levická samospráva usilovala o udelenie označenia národná kultúrna pamiatka pre vyše 80-ročnú budovu, bola väčšia šanca získať financie na jej rekonštrukciu. Do zoznamu pamiatok školu zapísali v roku 2015. Viacposchodový objekt bývalej židovskej školy s dvorom je síce v zachovanom stave, nevyužívaný ale roky chátra. Má sa to zmeniť. Mesto získalo peniaze na obnovu.
O zámere rekonštrukcie sa v roku 2019 v uskutočnila verejná diskusia o projekte. „Zástupcovia mesta a zainteresovaných strán predstavili verejnosti podrobnosti o navrhovanej pamiatkovej obnove. Účastníci odporučili obnovu tejto kultúrnej pamiatky a vyjadrili potrebu vytvorenie nového zázemia pre organizovanie kultúrnych a vzdelávacích aktivít v meste,“ vracia sa do nedávnej minulosti.
Mestské zastupiteľstvo následne 26. septembra 2019 schválilo Priority mesta Levice na obdobie rokov 2018 - 2022, ktorých súčasťou bola aj realizácia projektu a rekonštrukcia bývalej židovskej školy. Podporu projektu deklaroval aj Nitriansky samosprávny kraj.
Ocitnete sa v koncentračnom tábore v Seredi
„Aby sa nestratil pôvodný význam národnej kultúrnej pamiatky, v priestoroch zrekonštruovanej školy sa vytvorí stála expozícia o živote občanov židovskej národnosti v meste a regióne. Stála expozícia bude prístupná verejnosti a bude vytvorená pomocou najnovších technológií. V tzv. centre tolerancie bude zriadená stanica pre virtuálnu realitu, kde si návštevníci budú môcť pozrieť vizualizáciu virtuálnej reality koncentračného tábora Sereď počas druhej svetovej vojny,“ približuje hovorkyňa zámer projektu.

Ako pridáva, bude to veľmi realistická a silná forma prezentácie, ktorej cieľom je podporiť myšlienku vzájomného spoznávania kultúry, rozdielov a tradícií, ktoré zastavujú predsudky.
Žiadosť o poskytnutie grantu s názvom: Obnova národnej kultúrnej pamiatky - židovská škola Levice schválilo Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, ako správca programu Kultúra, financovaného z Finančného mechanizmu EHP 2014 – 2021.
História objektu
Budova je dielom architekta Jacquesa Oblatta a je príkladom vyspelej funkcionalistickej architektúry na Slovensku. Objekt sa zachoval sa vo vysokej miere v pôvodom architektonickom, dispozičnom a umelecko-remeselníckom riešení.
Budova židovskej školy bola postavená v roku 1934, no židovská komunita si školu dlho neužila. V roku 1944 sa stala súčasťou židovského geta, po roku 1945 v nej sídlila učňovská škola, od roku 1949 Druhá osemročná stredná škola, a po od roku 1967 využívala priestory stredná ekonomická škola.