Nedeľa, 17. október, 2021 | Meniny má HedvigaKrížovkyKrížovky

Udalosti roka 2020, ktoré sa stali v Levickom okrese

Policajné razie, voľby, nové klientske centrum, ale hlavne pandémia. Udalosti uplynulého roka poznačil nový koronavírus.

Na otvorenie nadjazdu v Leviciach si vodiči museli počkať do konca roka. Otvorili ho 30. decembra.Na otvorenie nadjazdu v Leviciach si vodiči museli počkať do konca roka. Otvorili ho 30. decembra. (Zdroj: Jana Némethová)

LEVICE. Prinášame výber udalostí, o ktorých sme informovali vlani na stránkach regionálnych novín MY Týždeň na Pohroní.

Január

Csaba Szorcsik (3200 g a 49 cm) bol prvým dieťaťom, ktoré sa v roku 2020 narodilo v Levickom okrese. Jeho plač sa ozval 1. januára o pol siedmej ráno v levickej pôrodnici.

Rok sa začal tragicky, keď 4. januára na poľovačke v katastri obce Jesenské prišiel o život 62-ročný muž z Nitry.

Štrajk autodopravcov začiatkom januára mal dopad aj na obyvateľov Šiah. Nákladné autá zablokovali hraničný priechod do Maďarska. V meste sa vytvorili kolóny áut.

Skryť Vypnúť reklamu

V Tlmačoch pri Hrone zaregistrovali po rokoch stopy po bobroch. Ohryzené stromy spozorovali náhodní okoloidúci okolo malého jazierka.

Súvisiaci článok VEĽKÁ FOTOGALÉRIA bábätiek narodených v roku 2020 Čítajte 

Študenti Gymnázia Andreja Vrábla v Leviciach sa v januári po 20 mesiacoch pauzy vrátili do školskej telocvične. Hygienici ju pre zlý technický stav zatvorili v apríli 2018. Kolaudácia bola v decembri 2019.

V levickej tržnici sa 23. januára konali farmárske trhy. Domáce produkty tu následne ponúkali každý posledný štvrtok v mesiaci do doby, keď podujatie stopla pandémia.

Február

V Leviciach otvorili nové klientske centrum. V dvoch objektoch na Rozmarínovej ulici a Komenského ulici sú od 13. februára sústredené všetky úrady, ktoré boli roztrúsené v rôznych častiach mesta.

V levickej nemocnici presťahovali lekáreň a niektoré oddelenia, napríklad detskú rehabilitáciu či elektroliečbu. Dôvodom je výstavba nového urgentného príjmu, ktorá sa začala v roku 2018. Otvoriť ho majú tento rok.

Skryť Vypnúť reklamu

Voľby do NR SR sa uskutočnili 29. februára. Účasť v Levickom okrese stúpla na 61,79 percenta z minulých 56,6 percenta. Aj v našom okrese odovzdali voliči najviac hlasov pre OĽANO, nasledoval Smer-SD a MKO.

Marec

Na dostavbe elektrárne Mochovce bola 2. a 3. marca razia. Polícia, armáda a odborníci kontrolovali materiály, zamerali sa na skúmanie ich kvality. NAKA zasahovala v areáli opakovane aj neskôr v septembri, padli aj obvinenia.

Prečítajte si Na okružnú križovatku pri Tabakovej v Leviciach už hľadajú zhotoviteľa Čítajte 

Sumu 20-tisíc sa rozhodla levická samospráva rozdeliť prvý raz v rámci participatívneho rozpočtu. Projekty predstavili verejnosti 4. marca v sobášnej sieni MsÚ. Hlasovalo sa elektronicky.

Od štvrtka 12. marca vyhlásila Vláda SR mimoriadnu situáciu, od 16. marca núdzový stav ako reakciu na zhoršujúcu sa pandemickú situáciu v súvislosti s ochorením COVID-19. Súčasťou opatrení bola povinnosť nosiť rúška. Do ich šitia sa pustili dobrovoľníci i samosprávy v Levickom okrese. Zatvorili školy, zrušili kultúrne a športové podujatia a tiež bohoslužby. Pre seniorov vyčlenili hodiny v obchodoch.

Skryť Vypnúť reklamu

V Levickom okrese potvrdili prvý prípad koronavírusu. Nakazeným bol mladý muž, ktorý sa 15. marca vrátil na Slovensko z rakúskeho Tirolska, kde pracoval. O dva dni neskôr, počas domácej karantény, sa u neho prejavili zdravotné problémy.

Z nedele 22. marca na pondelok boli v Starom Tekove mínus tri stupne Celzia. Záhradkári a pestovatelia v našom regióne ratovali začínajúcu úrodu pred mrazom. Ako neskôr konštatovali poľnohospodári, nočné mrazy im zničili časť cukrovej repy.

Apríl

V levickej krytej plavárni obnovili detské šatne. S prácami začali 17. februára. Plaváreň zatvorili pre verejnosť 9. marca, dôvodom bola pandémia.

Prečítajte si Odišla speváčka ľudových piesní, rodáčka z nášho regiónu. Preslávil ju film Rodná zem (+ VIDEO) Čítajte 

Dňa 17. apríla zomrel vo veku 87 rokov Pavol Behula. Patril k zakladajúcim osobnostiam Tekovského múzea v Leviciach.

Armáda a nemocničné tímy odobrali počas pár dní stovky vzoriek v osadách v Kozárovciach, na Ladislavovom Dvore a v komunitách v Tekovských Lužanoch a Hronských Kosihách.

V Leviciach 27. apríla otvorili prvé odberové miesto na PCR testy na parkovisku oproti Lidlu. Neskôr pribudlo odberové miesto aj v levickej nemocnici. Obe fungujú doteraz.

Firmy v Tlmačoch a Šahách nahlásili úradu práce hromadné prepúšťanie. V SES Tlmače išlo o takmer štyri stovky pracovných pozícií, v šahanskej nábytkárskej firme o 83 miest. Prví zamestnanci opustili SES Tlmače v októbri.

Máj

Od stredy 6. mája sa uvoľnili niektoré protipandemické opatrenia. Plno bolo v kaderníctvach, salónoch či barber shopoch. Zatvorené boli takmer osem týždňov.

Prečítajte si Svetoznáme logo psa, ktoré sme za socializmu nosili na kľúčoch, sa spája s naším regiónom! Čítajte 

Na rokovaní župných poslancov 11. mája schválili do pozície riaditeľa Tekovského múzea v Leviciach Romana Hradeckého. Vzišiel ako víťaz výberového konania, do ktorého sa prihlásil aj predchádzajúci dlhoročný riaditeľ Ján Dano. Proti osobe nového riaditeľa vznikla petícia. Neskôr sa vzdal funkcie a vyhlásené bolo nové výberové konanie na post riaditeľa. Vyhrala ho Henrieta Baliová. Vedenia sa ujala v závere roka.

Jún

Frekventovanú križovatku na Saratovskej ulici v Leviciach 2. júna podmylo. Stalo sa tak počas pretláčania optického kábla pod cestu, pričom došlo k poškodeniu vodovodného potrubia. Zatvorená bola niekoľko týždňov, vodiči chodili po obchádzke do 22. júla.

Prvú časť cyklochodníka v Leviciach otvorili 3. júna. Vedie od Mochovskej ulice po ulici Ku Bratke. V meste majú celkovo pribudnúť dva kilometre trás pre cyklistov.

Prečítajte si V levickej pôrodnici sa vlani narodilo viac dievčat. Mali aj dvojičky Čítajte 

Pred Slovenskými energetickými strojárňami v Tlmačoch sa 4. júna stretli stovky zamestnancov. Pod vedením zástupcov OZ KOVO prišli vyjadriť protest proti avizovanému prepúšťaniu.

Dobrovoľní hasiči mali 14. júna v Žemberovciach plné ruky práce. Po silnom daždi sa vyliala voda spolu s ornicou na vozovku na Kolárke.

Júl

Vedľa hlavnej tribúny futbalového štadióna sa začala výstavba multifunkčného ihriska a malého detského ihriska. Dokončili ich v septembri.

Od 22. júla opäť zakázali návštevy v levickej nemocnici. Dôvodom bola zhoršená epidemiologická situácia v súvislosti s ochorením COVID-19.

Vysoké teploty na prelome júla a augusta spôsobili rapídny úbytok kyslíka v bátovskej nádrži Lipovina. Rybári museli zasiahnuť - aplikovať baktérie, ktoré požierajú bahno a uhynuté sinice.

August

Od 1. augusta je novým prednostom Okresného úradu v Leviciach Pavol Dlábik. Vystriedal tak vo funkcii Gabriela Buzásiho.

Začiatkom augusta vyčistil hladinu Vodného diela Veľké Kozmálovce špeciálny stroj. Vodný kombajn pozbieral z Hrona odpad a súčasnej ho aj vyseparoval. Technologická novinka prišla na Slovensko z Nemecka, premiéru mala v Kozmálovciach 4. augusta.

V niektorých uliciach Levíc postrekovali 14. augusta brezy. Radnica tak reagovala na podnety obyvateľov, ktorí sa sťažovali na obťažujúci hmyz. So bzdochami mali nepríjemné skúseností aj v ďalších slovenských mestách.

Najskôr vodná nádrž v Bátovciach, potom vo Veľkom Ďure. V polovici augusta rozmiestnili levickí rybári do vody balíky jačmennej slamy. Redukovať tak chcú množiace sa sinice. Na Slovensku ide o pilotný projekt, prírodnú cestu regulácie vodných baktérií využívajú naši západní susedia.

Prečítajte si Narodilo sa vám vlani bábätko? Pošlite fotku, uverejníme ju vo VEĽKEJ FOTOGALÉRII NOVORODENCOV ROKA 2020. Už čoskoro! Čítajte 

V Novom Tekove oslávili 700. výročie prvej písomnej zmienky o obci. Pri tejto príležitosti otvorili 21. augusta v bývalej škole pamätnú izbu.

Celoštátny ľudovo-umelecký festival v Želiezovciach, ktorý mal byť v júli, sa konal 20. – 22. augusta za dodržania prísnych protiepidemiologických opatrení.

Osemdesiate narodeniny oslávil Ján Urban (* 21. 8. 1940), tanečník, choreograf a dlhoročný vedúci folklórneho súboru Vatra v Tlmačoch.

September

V Leviciach dokončili prvú Lesnú školu na Slovensku. V areáli lesného závodu na Koháryho ulici prerobili bývalé garáže na výučbové priestory, v okolí vzniklo malé arborétum, ktoré prezentuje rastlinstvo všetkých pásiem lesa. Pre nedodržanie termínu dokončenia lesnej školy vyrubili stavebnej firme pokutu 60-tisíc eur.

Okresný súd v Leviciach nadstavujú. V budove z roku 1940, ktorú navrhol významný architekt Milan Michal Harminc, pribudne 4. poschodie a výťah. Tento rok zrekonštruujú vnútorné priestory.

Na druhom bloku mochovskej elektrárne bola odstávka. Dôvodom bola plánovaná generálna oprava. Počas nej pokračovali na zvýšení účinnosti bloku o sedem percent.

Vybudovanie obchvatu Levíc označila Vláda SR za svoju prioritu. S prípravami obchvatu mesta sa začalo už v roku 2008, keď boli predložené štyri varianty jeho trasovania. Začiatok stavebných prác odhadla SSC na rok 2027.

Október

V želiezovskej väznici je umiestnených približne 726 odsúdených vo veku od 20 do 70 rokov. Odpykávajú si tresty odňatia slobody od štyroch mesiacov do 26,5 roka. Počas tohto obdobia pracujú v areáli zariadenia, ale aj mimo neho. Podpísanú majú zmluvu so 14 partnermi. Na jeseň napríklad zbierali úrodu jabĺk.

V okrese bol 15. októbra vyhlásený 2. stupeň výstrahy. Pre dažde sa Hron vylial z koryta na viacerých miestach.

Kráľovský učiteľský ústav založili v Leviciach pred 150 rokmi. Do školských lavíc si zasadli prví žiaci 20. októbra 1870. Budova učiteľského ústavu bola postavená v rokoch 1909 – 1911. Škola sa viackrát premenovala, v súčasnosti sa volá Stredná odborná škola pedagogická v Leviciach.

V Želiezovciach začali s reštaurovaním hrobky grófskej rodiny Esterházyovcov. Postavili ju v 19. storočí, nachádza sa v cintoríne.

Od 31. októbra do 1. novembra sa konalo celoslovenské testovanie na COVID-19. V Levickom okrese bolo zriadených 108 odberových miest. Odobrali 70 155 sterov, z nich 375 bolo pozitívnych, čo je 0,53 percenta.

November

Levice sa zaradili k Fínsku, ktoré je multigolfovou krajinou. Na svete je celkovo desať takýchto ihrísk, teraz pribudlo aj v Leviciach. Multigolf sa hrá s diskom, loptičkou alebo loptou na trávnatej ploche.

Odberový bod na bezplatné testovanie bol zriadený počas prvého novembrového týždňa miesta u hasičov. Neskôr vznikli mobilné odberové miesta v Leviciach, Šahách a Želiezovciach a Hronovciach.

Výstavba centra integrovanej zdravotnej starostlivosti sa v šahanskej nemocnici prehupla do druhej polovice. Ambulancie tu sústredia pod jednu strechu. Otvorené by malo byť v júli 2021.

Kaplnku sv. Urbana v časti Káka v Leviciach obnovili. Symbol vinohradníkov a obľúbené miesto schôdzok zaľúbencov bolo späté so 300-ročným brestom, ktorý ale v roku 1966 vyschol. Nový strom tu vysadili v roku 2018.

V Leviciach vysadili 21 sakúr. Mesto ich dostalo ako dar od Japonského cisárstva pri príležitosti 100. výročia nadviazania diplomatických vzťahov dvoch krajín.

V Loku vypukol 21. novembra požiar v hale, kde skladovali rôzny odpad. Tmavý dym bolo vidieť na vzdialenosť niekoľkých kilometrov. Zasahovala tridsiatka hasičov.

December

V Levickom okrese bolo 1. decembra 74 nových prípadov pozitívnych na COVID-19. Z nich 54 bolo v zariadení pre seniorov v Santovke.

Tisíce bábätko sa v levickej nemocnici narodilo 2. decembra. Mama Annamária priviedla na svet malú Terezku (3000 g a 49 cm).

Rekonštrukciu levickej krytej plavárne dokončili. Hrdzavý plavecký bazén nahradil antikorový, obnovili aj detský bazén a pribudlo podlahové vykurovanie. Plaváreň je pre pandémiu zatvorená.

Tekovskému múzeu sa podarilo získať peniaze a dať zreštaurovať trojicu rukopisov: Kroniku Lekýrskeho opátstva a dve zápisníčne knihy obecného zastupiteľstva v Bajke a Čajkove. Skrášľovacou kúrou prešla aj luxusná pohovka a dve kreslá z 18. storočia, ktorú vyrobili pravdepodobne vo Francúzsku.

V Leviciach otvorili ďalšie štyri detské ihriská, ktoré majú netradičné dizajnové prvky. Určené sú pre väčšie deti a školákov. Aktuálne je v meste 25 detských ihrísk.

Želiezovská farnosť zorganizovala prvú farskú zbierku. Zamerala ju na šatstvo, obuv a hračky, dobrodinci ale mohli doniesť aj trvanlivé potraviny.

Prvé autá sa po levickom nadjazde prešli 30. decembra. Most zatvorili v máji 2019 s tým, že rekonštrukcia mala byť ukončená ešte v decembri toho roka. Práce na spodnej časti budú pokračujú aj v týchto dňoch.

Najčítanejšie na My Levice

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 2. Nie je to prvýkrát, čo sa Vám bolesť chrbta vrátila?
 3. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 4. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov
 5. K online predplatnému získate 30€ na nákup v sieti Intersport
 6. Ľudia v núdzi potrebujú pomoc, nakúpte potraviny aj pre nich
 7. ŠFRB:Výstavbu a kúpu nájomných bytov podporujeme reálnymi krokmi
 8. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma
 9. Bratislavu bude sprevádzať luxus
 10. Pandémia upozornila na automatizáciu. Nahradí ľudí technika?
 1. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 2. Nie je to prvýkrát, čo sa Vám bolesť chrbta vrátila?
 3. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 4. Wüstenrot rástol v predaji životného i neživotného poistenia
 5. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 6. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 7. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov
 8. S deťmi za zdravím do Vysokých Tatier
 9. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 10. Šetrenie energie v domácnosti: Diaľkové meranie pomáha sporiť
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 19 405
 2. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 9 765
 3. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 7 369
 4. V centre Bratislavy je na predaj 5-izbový apartmán. Takto vyzerá 6 401
 5. Bratislavu bude sprevádzať luxus 5 035
 6. Bratovražedná vojna navždy zmenila Ameriku 4 463
 7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 4 019
 8. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma 3 751
 9. Aký polystyrén je najlepší na zatepľovanie? Sivý robí divy 3 317
 10. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 2 977

Blogy SME

 1. Ján Marton: Aký otec taký syn - agrobarón Becík a 59 zmanipulovaných starostov pred úradom vlády.
 2. Anna Milanová: Ako sviece... 2021
 3. Marián Kozák: S Mariánom Kozákom hovoríme o 6. svetovom kongrese zdravotne postihnutých občanov v Japonsku
 4. Peter Slamenik: Otužovačka v plnom prúde
 5. Rudolfa Vallová: Globsec, globalizácia, glokalizácia
 6. Kristína Jakubičková: Podporovateľ očkovania sa volá vaxer?
 7. Štefan Vidlár: Robove já
 8. Emil Lobotka: Sloboda a realita
 1. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 19 466
 2. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 9 597
 3. Martin Kugla: Zachráňme Petržalku! 7 057
 4. Pavel Dvořák: Toto sú nepokojné časy 6 206
 5. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 301
 6. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 4 590
 7. Stanislav Martinčko: Ide 17.10. Smer-SD do Rimavskej Soboty ďakovať sebe sám za dobre odvedenú robotu ?? 3 382
 8. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Homo Schizotikus alebo Ako sa mozog ľudský k schizofrénii dostal 3 354
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 2. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 6. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 7. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Levice, Želiezovce a Tlmače - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Levice

Ilustračná fotografia.

Zatvorené sú viaceré materské aj základné školy.


SITA 15. okt
Nákladné auto sa prevrátilo.

Vodiča s úrazom hlavy museli previezť do nemocnice.


15. okt

Túto tému sme v našom podcaste podrobne rozobrali s odborníkom z Intersportu, Petrom Káczorom.


15. okt
Plaváreň na sídlisku, parkovanie pred Družbou, verejný telefónny autom pred Priorom.

Pozrite si fotografie, ktoré sú už minulosťou.


14. okt

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Časť pacientov evakuovali.


a 1 ďalší 5 h

Žiadajú prejazd len z Oravy a Kysúc.


15. okt

Pri polnočnej nehode zomrel 17-ročný chlapec.


16. okt

Nemocnica začala očkovať medzi prvými.


MOJ a 1 ďalší 14. okt

Blogy SME

 1. Ján Marton: Aký otec taký syn - agrobarón Becík a 59 zmanipulovaných starostov pred úradom vlády.
 2. Anna Milanová: Ako sviece... 2021
 3. Marián Kozák: S Mariánom Kozákom hovoríme o 6. svetovom kongrese zdravotne postihnutých občanov v Japonsku
 4. Peter Slamenik: Otužovačka v plnom prúde
 5. Rudolfa Vallová: Globsec, globalizácia, glokalizácia
 6. Kristína Jakubičková: Podporovateľ očkovania sa volá vaxer?
 7. Štefan Vidlár: Robove já
 8. Emil Lobotka: Sloboda a realita
 1. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 19 466
 2. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 9 597
 3. Martin Kugla: Zachráňme Petržalku! 7 057
 4. Pavel Dvořák: Toto sú nepokojné časy 6 206
 5. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 301
 6. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 4 590
 7. Stanislav Martinčko: Ide 17.10. Smer-SD do Rimavskej Soboty ďakovať sebe sám za dobre odvedenú robotu ?? 3 382
 8. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Homo Schizotikus alebo Ako sa mozog ľudský k schizofrénii dostal 3 354
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 2. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 6. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 7. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu