LEVICE. Oddelenie klinickej biochémie levickej je skryté pred zrakmi pacientov aj návštevníkov nemocnice. Jeho úloha je o to dôležitejšia.
„Na detailných rozboroch vzoriek totiž závisí promptné a najmä presné stanovenie diagnózy pacienta a aj nastavenie liečby,“ vysvetľuje hovorkyňa Martina Pavliková a pridáva, že to je aj hlavný dôvod, prečo sa levická nemocnica rozhodla oddelenie zmodernizovať, a to tak po stránke technického vybavenia, ako aj celkového prostredia, v ktorom biochemici pracujú.

„Naše oddelenie klinickej biochémie vykonáva laboratórne vyšetrenia v odbore klinická biochémia pre pacientov lôžkových oddelení nemocnice a pre pacientov všeobecných a špecializovaných ambulancií polikliniky, mesta Levice a okolia. Biochemickými analýzami sa podieľame na diagnostike, monitorovaní liečby, stanovení prognózy ochorení a na preventívnom vyšetrovaní obyvateľstva,“ hovorí primárka Vlasta Macková. Oddelenie robí základné, ako aj špeciálne biochemické vyšetrenia (hormóny, kardiálne, tumorové markery, vyšetrenia pri anémii, diabete a ďalšie) z rôznych vzoriek biologického materiálu – krv, moč, likvor, stolica, punktát - a toxikologickú analýzu pri intoxikáciách liekmi a drogami predovšetkým zo vzoriek moču.
Vzorky na COVID vyšetrenie
Minulý rok na oddelení vyšetrili takmer 275-tisíc vzoriek pacientov, čo predstavuje viac ako 870-tisíc biochemických vyšetrení. Oddelenie zohráva dôležitú úlohu aj v diagnostike ochorenia COVID-19. „Zabezpečujeme odberový materiál pre PCR diagnostiku a pre vyšetrenia antigénovými testami pre nemocnicu Levice, zaviedli sme aj kvantitatívne vyšetrenie protilátok anti-SARS-CoV-2 IgG/IgM. Pre pacientov s ochorením COVID-19 hospitalizovaných v nemocnici zabezpečuje naše laboratórium všetku potrebnú biochemickú diagnostiku,“ dopĺňa primárka.
Vzniklo centrálne laboratórium
Vyšetrenia sa vykonávajú na moderných biochemických a imunochemických analyzátoroch. Už vlani tu inštalovali nový analyzátor HPLC Adams A1c na vyšetrenie glykovaného hemoglobínu, vyšetrenia potrebného pre sledovanie stavu glukózy u diabetikov. Celé oddelenie počas plnej prevádzky a bez obmedzenia činnosti prechádzalo aj prestavbou.

„Od jari a počas leta bola u nás vykonaná výmena okien vo všetkých miestnostiach oddelenia, celá naša budova je už zateplená. Od decembra 2020 sme realizovali aj prestavbu laboratórnych miestností. Z troch menších laboratórnych priestorov vzniklo jedno veľké centrálne moderné laboratórium pre umiestnenie novej techniky. V priebehu februára sme inštalovali aj moderné, výkonné analyzátory a boli zaškolení zdravotnícki laboranti aj ostatní pracovníci“, priblížila V. Macková.
Robia v 24-hodinovej prevádzke
Pred pár dňami biochemici levickej nemocnice spustili činnosť na nových systémoch. „Tieto pracujú v nepretržitej 24-hodinovej prevádzke a zabezpečujú biochemickú analýzu všetkých vzoriek dodaných do laboratória z lôžkovej časti nemocnice a tiež z ambulantnej sféry, ktorá využíva služby Oddelenia klinickej biochémie. Denne sa spracúva do 500 vzoriek rôzneho biologického materiálu, predovšetkým krvi, ale aj vzorky moču, likvoru a extracelulárnej tekutiny. Na oboch moduloch sa vyšetruje cca 90 rôznych druhov vyšetrení od bežných rutinných, cez hormóny, kardiálne markery, tumorové markery, markery metabolizmu železa a pod,“ objasňuje primárka.
Vďaka novovybudovaným priestorom je tok vzoriek nenáročný. Odstránil sa posun vzoriek medzi laboratóriami a vytvoril sa priestor pre rýchlejšie spracovanie urgentných vzoriek.
Autor: PAV, JN