LEVICE. Kostol sv. Jozefa s priľahlým kláštorom je jednou najstarších a najvýznamnejších stavebných pamiatok Levíc. Bola svedkom mnohých dramatických udalostí, stúpaní i klesaní.
Počas svojej takmer 300-ročnej existencie poskytla domov niekoľkým rehoľným rádom, študentom gymnázia a od roku 1978 sa stala sídlom miestneho rímskokatolíckeho farského úradu. Medzi posledné rany, ktoré barokový kláštor zasiahli, patrí ničivý požiar v roku 1946.

Opravovali strechu
Písal sa 1. apríl 1946, bol veterný jarný deň. Na šindľovej streche piaristického kláštora dvaja robotníci opravovali plechové časti strechy kostola. Pred odchodom na obed naložili do kachlí visiacich na kríži, ktoré slúžili na zohrievanie letlampy, uhlie. Zo strechy kostola odišli. Silný vietor spôsobil, že žeravé uhlíky začali z kachieľ vyletovať a zapálil šindľovú strechu kostola aj kláštora.
Vinníci sa prihlásili sami

Vzniknutý požiar sa silným vetrom rýchlo rozšíril na budovy v blízkom i širšom okolí. Ako prvý začal horieť dom Aranky Holzmannovej v tesnom susedstve kostola, ďalej dom Imricha Weisza Na bašte, postupne domy a hospodárske budovy na Štúrovej či Hurbanovej ulici. Tlejúce uhlíky vietor zafúkal až na strechu mestského hotela Lev, dokonca na Vojenskú ulicu, kde sa chytila horieť strecha domu Michala Krála. Spolu bolo požiarom poškodených dvanásť objektov, vrátane kláštora. Požiar, ktorý vypukol o 13.05 hodine ako prvý spozoroval strážmajster Július Gernát zo stanice Národnej bezpečnosti. Okamžite vyhlásil poplach a zalarmoval miestnych hasičov, ale povolal aj jednotky z Nitry, Vrábeľ, Zlatých Moraviec, Novej Bane, Žarnovice, Banskej Štiavnice, Kremnice, Šurian, Nových Zámkov, Bátoviec i Pukanca, ktorým sa podarilo požiare dostať pod kontrolu až po štyroch hodinách. Celková škoda bola vyčíslená na takmer tri milióny korún.

Vinníci, ktorí spôsobili svojou nedbanlivosťou požiar, sa sami prihlásili ešte v ten deň na stanici Národnej bezpečnosti a následne boli vzatí do väzby.
Bez zvonov
Najväčšiu daň si požiar vybral na objektoch kostola a kláštora. Bilancia bola hrozivá: krov a veža vyhorená do tla, prevalený strop, trhlina na kostole, zničené zvony a rozpadnutý oltár. Vážne poškodená bola i kláštorná knižnica s početnými zbierkami a vrátane mnohých vzácnych tlačí. O obnovu kostola a kláštora sa zaslúžila Kongregácia bratov tešiteľov z Gethseman, ktorá správu nehnuteľností prevzala v roku 1947. Postarali sa o zastrešenie objektov a vymaľovanie kostola. Na vrchol veže bola umiestnená nová helmica s krížom. Umlčané zvony neboli nikdy nahradené. Ich pamiatku pripomínajú už len kusy roztaveného kovu a srdcia uložené vo veži.
Autor: Ladislav Vincze