Streda, 23. jún, 2021 | Meniny má SidóniaKrížovkyKrížovky

ROZHOVOR: Vyvíja svojho avatara aj vtipné obrázky. Život pri Viedni náš rodák raz vymení za nomádstvo

Martin Spano, rodák z Čaky.

Martin Spano.Martin Spano. (Zdroj: Archív (MS))

LEVICE, ČAKA. V súčasnosti je jedným z najznámejších informatikov. Zaujíma ho umelá inteligencia.

Odišiel z korporátu od dobre platenej práce „ajťáka“a vydal sa na vlastnú cestu. Prednáša a školí o umelej inteligencii, propaguje inovatívne produkty, bloguje a píše knihu.
Martin Spano pochádza z Čaky, s rodinou žije pri Viedni. Viac v rozhovore.

Prečítajte si ROZHOVOR: Levická nemocnica má za sebou extrémny úvod roka. O vážnosti hovoria počty hospitalizovaných aj úmrtí Čítajte 

Aké bolo vaše detstvo, k čomu vás to ťahalo? Aké ste mali záľuby, koníčky?

Bol som živé dieťa so vzťahom k počítačom, ľuďom a prírode. Som síce jedináčik, ale mal som neúrekom kamarátov, ktorí mi súrodencov nahrádzali. Cez deň som sa s nimi hral vonku na ulici či viniciach – nazval by som sa taký malý „uličník“, po večeroch som objavoval fascináciu s názvom počítač.

Skryť Vypnúť reklamu

Kedy ste sa prvý raz dotkli osobného počítača? Ovplyvnilo to vaše rozhodovanie pri výbere ďalšieho štúdia?

Moja láska k počítačom a robotom začala v útlej mladosti, kedy som o umelej inteligencii a robotoch čítal v sci-fi románoch a pozeral o nej filmy. Zlom nastal, keď som v otcovej pracovni uvidel „vec“. Totálne ma fascinovala. Mal som chuť s ňou robiť 24 hodín 7 dní v týždni. Bol to osobný počítač. Neustále som každému rozprával o počítačoch, tak som si od rovesníkov vyslúžil prezývku „compi“ (od slova computer). Ako každý študent, chcel som zmeniť svet k lepšiemu. Mal som túžbu skoncovať s problémami ľudstva ako choroby, vojny či hlad. Bol som našťastie dosť bystrý na to, aby som pochopil, že na to nie som dosť bystrý. Že na to ľudská inteligencia nebude stačiť. Preto som sa začal venovať počítačom a umelej inteligencii.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo ste vyštudovali a kam smerovali vaše kroky po vysokej škole?

Študoval som počítačovú vedu na „matfyze“ Univerzity Karlovej v Prahe. Už počas školy som pracoval ako programátor v Prahe, v čom som pokračoval po skončení štúdií vo Viedni. Neskôr som si založil vlastný biznis ako podnikateľ. Prednášam a školím o umelej inteligencii a propagujem inovatívne produkty a služby formou influencer marketingu na sociálnych sieťach. Okrem toho píšem knihy, blogujem, robím videá, vyvíjam vlastného virtuálneho avatara s názvom M(A)RT(I)N a vytvárame vtipy a vtipné obrázky meme s témou roboty a počítače. V súčasnosti píšem knihu o modernom podnikaní Nebojím sa podnikať.

Prečítajte si ROZHOVOR: Testovania v Levickom okrese sprevádzala chybovosť testov. Špekulantov rieši polícia Čítajte 

Od počítačov ste mali len krok k umelej inteligencii, ktorej sa venujete. Ako by ste čitateľom laicky priblížili tento odbor? Aká je jeho budúcnosť v praxi, čo by mohol priniesť?

Umelá inteligencia znamená použitie počítačov na činnosti, ktoré predtým potrebovali človeka. Ako prípad možno uviesť hlasové asistentky Siri, Alexa atď. či autonómne autá. Umelá inteligencia a súvisiace technológie ako napríklad rozšírená realita (AR) spôsobia v najbližšom desaťročí takú technologickú revolúciu, že sa doslova úplne zmení pohľad na realitu, v ktorej žijeme. Nie je tajomstvom, že najväčšie firmy na svete ako Facebook už v súčasnosti pracujú na technológiách rozšírenej reality, ktoré napr. úplne nahradia mobilné telefóny.

Skryť Vypnúť reklamu

V mladosti ste sa venovali recitovaniu, podotknime, že s úspechmi. Poézia a próza majú na prvý pohľad málo spoločného so svetom techniky a počítačov. Vo vašom prípade sa skĺbili. Kedy nastal zlom, že ste zanechali prácu a začali ste sa venovať prednášaniu o umelej inteligencii?

Áno, odmalička mám okrem umelej inteligencie ešte jednu vášeň – vystupovanie na verejnosti. Čítal som v kostole, miloval som prednes poézie a prózy. Jeden rok sa mi dokonca podarilo prebojovať sa až do celoslovenského kola recitačnej súťaže. Tieto dve záľuby sú však také protichodné, že sa mi dlhú dobu nedarilo zjednotiť ich.
Jedného dňa, na jeseň roku 2017, sa moja vtedajšia priateľka vrátila domov z práce. Asi týždeň sa mi už zdala akási nesvoja. „Sadni sa,“ vraví mi. „Budeme mäť bábätko!“ Vybuchol som radosťou. Vedel som, že sa môj život chystá obrátiť na ruby.

Prečítajte si Turisti z celého sveta majú pamätné mince od Levičanky žijúcej vo Švajčiarsku Čítajte 


Všetko sa to dialo vo veľmi vzrušujúcich časoch. Len pár týždňov predtým Čína vyhlásila národný program pre umelú inteligenciu, v ktorom si stanovila cieľ stať sa do roku 2030 superveľmocou v tejto oblasti. Pár dní nato zasa ruský prezident Putin vyhlásil, že kto ovládne umelú inteligenciu, stane sa pánom sveta. A na Slovensku nič. Prakticky nikto o tejto téme nehovoril. Chcel som to zmeniť. Pracoval som vtedy ako programátor v korporáte. Plat bol super, ale bol som dosť nešťastný. Celý život ma totiž fascinuje jediná vec – umelá inteligencia. Avšak až do posledného desaťročia nemala táto oblasť dobrú povesť . V roku 2012 však traja výskumníci z torontskej univerzity prišli s novým spôsobom rozpoznávania objektov na obrázkoch, ktorý bol neskôr nazvaný hlboké učenie. Práve hlbokému učeniu vďačíme v súčasnosti za pokrok v umelej inteligencii.
Stál som pred veľkým životným rozhodnutím. Buď zostanem v dobre platenej práci a zošaliem, alebo budem nasledovať svoju vášeň, zanechám prácu, začnem prednášať o umelej inteligencii a zomriem od hladu. Rozhodol som sa zomrieť od hladu. Ako sa neskôr ukázalo, bolo to jedno z najlepších rozhodnutí v mojom živote. To ďalšie bolo zobrať si moju vtedajšiu priateľku za ženu. Opustil som prácu a začal som prednášať o umelej inteligencii. Najprv len tak zadarmo, na verejných podujatiach. No netrvalo dlho a firmy ma začali pozývať ako plateného rečníka. Malo to aj jeden zaujímavý vedľajší efekt – začal mi stúpať počet sledovateľov na sociálnych sieťach, obzvlášť na LinkedIn, ktorá je pre biznis najdôležitejšia a kde som sa stal v slovenskej časti najsledovanejším. To mi prinieslo a prináša záujem firiem o sponzorské príspevky, tzv. influencer marketing.

Sú aj iné výhody?

V korporáte by som zarábal viac, takto mám ale život pod kontrolou. Môžem pracovať kedykoľvek a kdekoľvek, čo aj využívam, keďže v teplejším mesiacoch najčastejšie pracujem z prírody. Jednoducho vezmem ebike, strčím laptop do ruksaku, zájdem niekam na kopec, kde je krásny výhľad a pracujem. Je to také lokálne digitálne nomádstvo. Keď skončí pandémia, chcel by som s rodinou cestovať a nomádiť aj do iných krajín.

Aké sú v tejto oblasti možnosti na Slovensku v porovnaní so svetom?

Prím hrá USA a Čína, z obrovským odstupom nasleduje ďalší svet vrátane Slovenska.

Ovplyvnila pandémia vašu prácu? Čo vám profesijne dala a čo vzala?

Pandémia ma ako „ajťáka“ ovplyvnila minimálne. V dobrovoľnej sociálnej karanténe som bol už dlhé roky (smiech). Žartujem, samozrejme. Profesijne ma pandémia prakticky neovplyvnila, osobne ale veľmi. Trávim teraz oveľa viac času s rodinou a v prírode, denne som vonku 3 – 4 hodiny, dá sa povedať, že doslova pracujem z prírody a v prírode.

Ako najradšej relaxujete? Navštevujete Čaku, Levice?

V rodnej Čake žijú moji rodičia aj starí rodičia, preto ju, pokiaľ sa dá, veľa navštevujem. Cestou sa často zastavím v Leviciach a pospomínam na „staré časy“.
Zo všetkého najradšej trávim čas v prírode. Dá sa povedať, že mi už dvakrát zachránila život. Keď som bol malý, veľmi som ochorel. Môj imunitný systém nefungoval, ako mal. Po stretnutí s inými deťmi som mal za krátky čas nevoľnosť, preto som musel žiť izolovane. Moji milujúci rodičia sa mi snažili pomôcť, navštívili sme mnohých lekárov. Predpísali mi silné lieky, po ktorých som bol bez energie. Situácia sa zdala byť zúfalá, keď náš rodinný priateľ navrhol pobyt v prírode. Opakovane som navštívil liečebné zariadenie v horách. K prekvapeniu celej rodiny ma tento pobyt za nejaký čas vyliečil.
Pred niekoľkými rokmi som si opäť siahol na dno. Mal som syndróm vyhorenia. Našťastie som si spomenul, čo mi pomohlo a začal som znova tráviť viac času v prírode a modlitbami. Stal som sa vášnivým turistom. Chodil som do prírody každý deň po práci a prakticky každý víkend. Toto neobvyklé „liečenie“ postupne vyriešilo všetky moje problémy.

Čo by ste poradili ľuďom, ktorí majú sen, ale nemajú odvahu spraviť prvý krok?

Každý môže vybudovať výnosný biznis zo svojej vášne. Žijeme v dobe, keď je to už vďaka sociálnym sieťam naozaj možné. Postup je jednoduchý. V prvom rade treba identifikovať svoju vášeň. Dajme tomu, že je to napríklad včelárstvo. Následne je nevyhnutné stať sa expertom v tejto vášni – študovať všetko, čo človek nájde, skúšať, testovať na svojich úľoch. Ďalej vybudovať si pomocou sociálnych sietí tzv. osobnú značku, dať o sebe a svojej vášni vedieť. Keď ste naozaj pre svoje hobby zapálení, nadšenie je nákazlivé a je iba otázka času, kedy nadchnete aj ostatných a začnú vás sledovať. Ak budete mať dostatočne veľké obecenstvo, môžete začať na svojom hobby zarábať, buď predajom vlastného produktu, v prípade včelárstva je to med alebo „zlepšovák“ na úli. Alebo formou influencer marketingu, kedy budú firmy ochotné platiť vám za to, že budete propagovať ich produkty a služby. Aby ste ale uspeli, musíte byť autentický. Napr. ja som mal vždy rád humor a vtipkoval som. Z toho dôvodu som začal aj v mojich prednáškach či na sociálnych sieťach vtipkovať o robotoch a aj o sebe.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 2. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 3. V centre Bratislavy vznikajú apartmány určené na predaj
 4. Od 1. septembra je predprimárne vzdelávanie povinné
 5. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 6. Nemecko-slovenská spoločnosť ETL/GR je už v desiatke najlepších
 7. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 8. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 9. Kam patria rolky z toaletného papiera? Dávať dole etikety zo sklenených nádob?
 10. Česi vynašli revolučné tričká, na ktorých nie je vidieť pot
 1. Koniec čakania na kuriéra
 2. Čo by som urobil inak, keby som znovu staval dom?
 3. Prvé mesiace 2021 vzrástol počet susedských sporov
 4. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 5. Václav Vydra: Ako nedostať pokutu v úseku kde je meraná rýchlosť
 6. Česi vynašli revolučné tričká, na ktorých nie je vidieť pot
 7. Holenie je umenie. A vy môžete byť jeho majstrom
 8. Od 1. septembra je predprimárne vzdelávanie povinné
 9. Nemecko-slovenská spoločnosť ETL/GR je už v desiatke najlepších
 10. Viete, prečo by nás mala zaujímať ochrana biodiverzity?
 1. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 11 218
 2. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 8 638
 3. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 7 062
 4. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 5 848
 5. Stiahnite si stovky e-kníh 5 008
 6. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 4 080
 7. Crème de la crème po slovensky 3 257
 8. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto 2 946
 9. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania 2 690
 10. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 2 653
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Levice, Želiezovce a Tlmače - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Levice

Relácia MY Športujeme denne prináša dynamický prehľad športových aktualít, exkluzívne rozhovory a aj rady a tipy nielen pre športovcov.

Pozrite si MY športujeme.


13 h
Ilustračné foto

Pretekári ŠK Atom Levice úspešní na Triatlonovom festivale.


22. jún

Renomovaní slovenskí tvorcovia a obľúbení slovenskí a českí herci. Muž so zajačími ušami je prísľubom kvalitného filmového zážitku. Môžete si ho pozrieť už v regionálnej predpremiére.


(pw) 21. jún
ILustračné foto

Ako hrali mužstvá z okresu Levice počas víkendu.


21. jún

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Tragická dopravná nehoda uzatvorila rýchlostnú cestu. Policajti pripomínajú, čo robiť, ak vás na diaľnici sklame auto.


a 1 ďalší 22. jún

Američania skupujú drevo v celej Európe, výsledkom je cena, ktorá likviduje slovenský drevospracujúci priemysel.


21. jún

Chodec zrážku s autom neprežil.


ROS 24 h

Obcou na Záhorí sa prehnala smršť. Starý kostol náporu vody odolal.


22. jún

Už ste čítali?