MOCHOVCE. Plánovaná výstavba elektrickej prípojky si vyžiada prítomnosť archeológov.
O navrhovanom pamiatkovom archeologickom výskume informovala obec Kalná nad Hronom v rámci verejnej vyhlášky. Elektráreň sa nachádza v jej katastri.
Archeologicky významné územie
V širšom okolí sú známe archeologické náleziská z mladšej doby kamennej, staršej doby bronzovej, mladšej doby železnej, doby rímskej a stredoveku.

Podľa slov odborného radcu Pavla Paterku z Krajského pamiatkového úradu Nitra sa tu ide budovať elektrická prípojka. Vedená bude v zemi.
„Dá sa povedať, že Mochovce sa nachádzajú v predpolí tzv. Slovenskej brány, čo je pomenovanie pre údolie rieky Hron, ktoré je z archeologického hľadiska veľmi významné, najmä čo sa týka hustoty hradísk a opevnených sídlisk či už z obdobia mladšej a neskorej doby bronzovej ako včasného stredoveku,“ priblížil.

Ako ďalej doplnil, z topografického hľadiska táto hornatá oblasť i mierna duna, cez ktorú líniová stavba bude prechádzať, evokuje možnosť prítomnosti archeologického náleziska.
Výstavba pravdepodobne ničila
Po nadobudnutí rozhodnutia správneho orgánu má archeologický výskum zabezpečiť stavebník. Spraviť ho môže iba tzv. oprávnená osoba na vykonávanie archeologických výskumov.
Ako pamiatkar dodal, vzhľadom na veľkosť rozlohy stavby atómovej elektrárne je pravdepodobné, že počas výstavby došlo k nekontrolovanému ničeniu archeologických nálezísk.
Elektráreň v Mochovciach začali stavať v roku 1980. Jedinou dochovanou stavbou z pôvodnej obce je kalvínsky kostol, ktorý bol postavený v roku 1787.
Z obce sa stalo stavenisko elektrárne
Na konci 70. rokoch vláda rozhodla o výstavbe atómovej elektrárne. Ako lokalitu určila Mochovce. Obyvatelia mali predať domy a vysťahovať sa.
V dedine vtedy žilo cez štyristo ľudí. Bola tu škôlka, slovenská aj maďarská základná škola s ročníkmi jedna až päť, krčma, obchod, kultúrny dom, ktorý bol centrom spoločenského života obce, fara a kostol na hlavnej ulici.
Mladší začali postupne odchádzať, starší sa s myšlienkou opustiť svoje domovy nevedeli stotožniť. Viacerí ešte pred sťahovaním umreli.
Väčšina ľudí sa presídlila do Levíc – na Mochovskej ulici im postavili panelák. Ďalší sa usadili v okolitých dedinách, najmä v strediskovej obci Kalná nad Hronom, do katastra ktorej potom Mochovce priradili a patria tam dodnes.
Prvý blok Atómovej elektrárne Mochovce spustili do skúšobnej prevádzky v ranných hodinách 8. júna 1998. Výstavba mochovskej elektrárne sa začala v novembri 1982, ale v roku 1991 sa pre nedostatok financií zastavila. V roku 1995 slovenská vláda schválila dostavbu dvoch blokov elektrárne. Prvý blok elektrárne začal od leta 1998 dodávať elektrickú energiu do siete. V decembri 1999 uviedli do prevádzky aj druhý blok. Hrubý výkon každého z blokov sa v roku 2008 zvýšil z pôvodných 440 na 470 megawattov. (JN, SITA)