LEVICE. Káva je tiež ovocie, takže s ňou je to takmer rovnako ako s hroznom. Krajina pestovania, nadmorská výška, odroda a spracovanie najviac ovplyvnia to, ako daná káva chutí.
Hovorí 23-ročný Levičan Jakub Ševčík, ktorý sa venuje praženiu a príprave kávy. Ide mu to natoľko dobre, že po vlaňajšom tesnom druhom mieste si tentoraz z majstrovstiev Slovenska odniesol víťazstvo a postup na októbrovú súťaž v Miláne.
Teší sa, že sa tam porovná so svetovou špičkou kávového sveta. Aktuálne už hľadá novú kávu, s ktorou bude súťažiť.
V článku si prečítate aj:
- S pražením začínal ako stredoškolák. Čo gymnazistu z Levíc fascinovalo na káve?
- Vlani mu titul vicemajstra unikol o vlások. V čom ho nakopla táto premiérová účasť na súťaži?
- Cukor a mlieko v káve... Ako ich nahradiť a neprísť o pôžitok?
- Na akej káve si pochutí slovenský majster a ktorá je TOP?
- Ktorá káva je ovocná? Čo ale, ak je prepražená?
- Majstrovstvá sveta sú za rohom. Je Jakub Števčík už teraz v strese?
Vyhrali ste kávové majstrovstvá Slovenska, kategóriu Brewers Cup. Čo bolo úlohou súťažiacich? S čím ste u poroty zabodovali vy?
Kávové Majstrovstvá Slovenska pod záštitou SCA (Slovak Coffee Association) sa konali 4. septembra v priestoroch Goetheho inštitútu v Bratislave. Súťažilo sa v dvoch disciplínach – Cup Tasters, čo je ochutnávanie kávy a Brewers Cup, príprava filtrovanej kávy.
Podarilo sa mi uspieť v kategórii Brewers Cup, kde bolo mojou hlavnou úlohou v časovom limite 10 minút odprezentovať a pripraviť súťažnú kávu, ktorú som si vybral pred zahraničnou porotou, ktorá ju následne chutnala.

Aj napriek tomu, že prioritou, samozrejme, pripraviť čo najlepšiu kávu, súťaž je omnoho komplexnejšia. Štvorčlenná porota hodnotila samotnú prezentáciu, v ktorej som musel popísať podrobné informácie o danej káve a spôsob prípravy, ale tak isto hodnotili správnu techniku prípravy a, samozrejme, chuť výsledného nápoja.