LEVICE. Alzheimerova choroba. Ochorenie mozgu, ktoré skúmal a prvýkrát popísal nemecký psychiater a patológ Aloiz Alzheimer a pri ktorom ubúdajú mozgové bunky.
Na vine je bielkovina - amyloid beta, ktorá sa zhlukuje do amyloidných plakov a nervové bunky poškodzuje. Dôvody, prečo sa tieto procesy začnú diať a čo ich spúšťa zatiaľ nepoznáme, hoci sú predmetom výskumu vedcov na celom svete.
Aj v levickej nemocnici majú s pacientmi s touto diagnózou bohaté skúsenosti a ako vývoj ukazuje, ich počet napriek pokroku medicíny neklesá.
„Alzheimerova choroba je progresívne ochorenie, ktoré zhoršuje pamäť a ďalšie mentálne funkcie. Je to najbežnejšia forma demencie, ktorá generalizuje stratu pamäti a stratu ďalších základných kognitívnych schopností,“ hovorí Yvonne Čuková, primárka oddelenia dlhodobo chorých.

„Často sa stáva, že sa diagnóza stanoví až v strednom alebo neskorom štádiu, kedy už nie je možné zlepšiť stav, ale môžeme udržať momentálny stav pamäti. Alzheimerovu chorobu, žiaľ, nie je možné úplne vyliečiť, ale je možné pomocou liekov zlepšiť príznaky choroby,“ pridáva skúsená odborníčka.
Na liečbu sa používa extrakt z ginko biloby, ktorý pomáha zlepšiť prekrvenie mozgu, a tým zvýšiť mozgovú činnosť. Z liekov, ktoré sú viazané na lekársky predpis sú to kognitíva, inhibítory a acetylcholínesteráza. Tie blokujú aj činnosť enzýmu, ktorý acetylcholín rozkladá a zvyšujú množstvo acetylcholínu a tým fungovanie mozgu.

„Lieky v počiatočnom a v strednom štádiu ochorenia môže predpísať geriater, neurológ alebo psychiater,“ poznamenala.
Oddelenie dlhodobo chorých levickej nemocnice poskytuje zdravotnú starostlivosť aj pacientom trpiacim na Alzheimerovu chorobu a rôzne iné ochorenia staršej populácie. Ročne tu odliečia približne 400 pacientov. Ich pobyt je dlhodobý, nakoľko si vyžadujú intenzívnu doliečovaciu starostlivosť
