KUBÁŇOVO. Od leta prebiehajú komplexné rekonštrukčné práce na exteriéri Kostola sv. Ladislava. Finalizáciu všetkých prác očakávajú do konca tohto roka.
Chrám napriek zemetraseniu v roku 1763 a jeho vážnejšiemu poškodeniu, napriek dvom požiarom, tiež škodám spôsobeným svetovými vojnami a napriek rôznym politickým režimom tu stojí po stáročia dodnes.
Takmer 300-ročný kostol
Kostol sv. Ladislava, kráľa je baroková jednoloďová stavba z roku 1737. Jeho výstavba pre rôzne okolnosti, no najmä smrť donora stavby, ostrihomského arcibiskupa Imricha Eszterházyho, a uprázdnený arcibiskupský stolec, trvala necelých päť rokov. Presbytérium je zaklenuté krížovou lunetovou klenbou, loď pruskou klenbou. Na západnej strane lode je murovaný organový chór. Fasády sú členené nárožnými pilastrami. Na priečelí kamenný obdĺžnikový portál.

Vnútorné zariadenie je z 20. storočia. Obraz sv. Ladislava na hlavnom oltári je barokový z čias výstavby kostola.
Kostol napriek zemetraseniu v roku 1763 a jeho vážnejšiemu poškodeniu, napriek dvom požiarom, napriek škodám spôsobeným svetovými vojnami a napriek rôznym politickým režimom tu stojí po stáročia dodnes.
Je otázkou nášho svedomia, čo chceme zanechať budúcim generáciám a v akom stave. Nech naša ľahostajnosť nielen k sakrálnym objektom, nespôsobí väčšie škody ako prírodné živly či vojny.

Cieľom projektu je reštaurovanie exteriéru kostola ako celku, reštaurovanie jednotlivých častí do pôvodného stavu, resp. do stavu blížiaceho sa k pôvodnému. Snahou je čo najväčšia autentickosť.
Tieto práce by sa nikdy nemohli vykonať, keby farnosti Kubáňovo nebola poskytnutá výdatná finančná pomoc z Maďarska. Vyše 20 rokov farnosť klopala na zatvorené dvere tuzemským kompetentným inštitúciám v súvislosti s rekonštrukciou kostola a jej nevyhovujúcemu stavu.
Čo všetko sa robí
V rámci prác boli osadené aj nové odliatky sôch sv. Petra a sv. Pavla po oboch stranách veže, ktoré boli zničené vojnou. Rozsah ďalších prác uskutočnených v rámci komplexnej rekonštrukcie zahŕňal chemickú injektáž proti vzlínavosti vlhkosti v priečelí kostola, osadenie špeciálnych sietí z vnútornej strany okenných otvorov na veži a pod vežou proti vniknutiu vtáctva na povalu a do veže kostola, osadenie zábran – kovových tŕňov proti hniezdeniu vtáctva. Nemožno nespomenúť nezanedbateľné množstvo klampiarskych prác - výroba nových komponentov.
Ako je tomu takmer vo väčšine prípadov sakrálnych budov, vyskytli sa aj nepredvídané práce. Zvlášť kapitolou je reštaurovanie vstupných kamenných portálov. Cieľom obnovy je ich prinavrátenie do pôvodného stavu, resp. stavu blížiaceho sa k pôvodnému. V tomto prípade ide o vzácny lokálny tufový kameň, sekaný v celku, do ktorého budú osadené vstupné, masívne, rezbované dvere z dubového dreva. Celý kamenný portál, teda kamenné zárubne, kartuša a tympanón budú konzervované vo svojom pôvodnom stave, bez farebného náteru.
Verejná zbierka pokračuje
V rámci rekonštrukcie bola vyhlásená aj verejná zbierka, ktorá neustále trvá. Vedeli sme, že náklady na rekonštrukciu nepokryjú vlastné zdroje a dotácia z Maďarska.
Finančnú podporu môžu ešte stále poskytnúť obyvatelia obce, rodáci žijúcich na Slovensku i v rôznych častiach sveta, podnikateľské subjekty a ľudia dobrej vôle.
Mená donorov a ďalšie tlačoviny umiestnia do časovej kapsuly ako odkaz pre budúce generácie.
Rekonštrukciu koordinuje miestny kňaz Marián Križan. Maximálne úsilie a nápomocnosť preukazuje Ervín Gyuran, poslanec obecného zastupiteľstva, a niekoľko aktívnych farníkov. Poďakovanie patrí aj obyvateľom obce za celoročnú pomoc pri prácach a za účasť na brigádach.
Autor: Miloš Kačáni