MOCHOVCE. Na chladenie sa využíva voda z Hrona. V zime je jej spotreba podstatne nižšia ako v letných mesiacoch.

Tzv. paru nevidno v chladných dňoch stúpať nad všetkými zariadeniam.
Pri teplotách pod bodom mrazu stačí v jadrovej elektrárni využiť tri alebo len dve zo štyroch veží.
Vplyv majú teplota a vlhkosť
Chladiace veže
Na Slovensku je v dvoch jadrových elektrárňach (Mochovce a Jaslovské Bohunice) šesť reaktorových blokov, z toho dva sú pred dokončením (3. a 4. blok Mochovce) a dvanásť chladiacich veží. „Všetky veže sme už zrekonštruovali, okrem dvoch pôvodných v Mochovciach. 125-metrové dominanty postavili ešte v 80. rokoch. Veže 11 a 21 sme zrenovovali pred desiatimi rokmi a čísla 12 a 22 prišli na rad teraz,“ informovali Slovenské elektrárne. Poznačila ich časová degradácia chladiacej výplne. Renováciou očakávajú zlepšenie chladenia vody vo vežiach, čo celkovo na prvom a druhom bloku zvýši výkon o približne 4,5 MWe.
Na prítomnosť elektrárne upozorňujú na vzdialenosť desiatok kilometrov stúpajúce biele oblaky. V týchto dňoch ich vidno len nad niektorými chladiacimi vežami.
Ako vysvetľuje Oľga Baková, hovorkyňa Slovenských elektrární,
to, čo vidíme nad chladiacimi vežami, nie je para, ale čiastočky vody, resp. vodného aerosolu. Pri teplote zhruba 40 stupňov Celzia sú unášané vzduchom.
„V zimnej prevádzke sa nepúšťa všetka chladiaca voda do vnútornej stavebnej konštrukcie veže, ale časť ide obtokom priamo do bazéna pod vežou. Takýmto spôsobom sa reguluje teplota chladiacej vody, ktorá vystupuje z chladiacej veže,“ približuje proces.
Podľa jej slov je preto odpar menej viditeľný.

„Pri veľmi nízkych teplotách sa môže chladiaca veža odstaviť úplne,