MOCHOVCE. V juhozápadnej časti Tichého oceánu vybuchla počas víkendu sopka Hunga Tonga.

Dianie zaregistrovali aj v našich jadrových elektrárňach. Prvý záznam operátora na spoločnej dozorni je z 15. januára o 20.28 hodine.
Rovnako tak napríklad vlani v marci prístroje zachytili stredne silné zemetrasenie s epicentrom v Rakúsku.
Cez polovicu zemegule
K dvoch jadrovým elektrárňam na Slovensku dorazila tlaková vlna zo sopky Hunga Tonga po približne štrnástich hodinách.

Z miesta výbuchu do Mochoviec alebo Bohuníc je to vzdušnou čiarou približne 17-tisíc kilometrov.
Obyvatelia v našich končinách zmenu tlaku nespozorovali, zachytili a reagovali ju citlivé zariadenia elektrární.
„Senzory v Jadrovej elektrárne Bohunice signalizovali zmeny podtlaku v hermetickej zóne primárneho okruhu. Automatiky odregulovali zákmit tlaku na oboch bohunických blokoch, aby udržali podtlak v stanovených medziach,“ informovala Oľga Baková, hovorkyňa Slovenských elektrární. Energetická spoločnosť zverejnila aj ďalšie detailnejšie údaje.

Zákmity zregulovali
V sobotu 15. januára o 20.28 hodine večer operátor na spoločnej dozorni v elektrárni Bohunice do denníka zapísal príchod signalizácie do informačného systému spôsobenej podtlakom v boxe a na palube hlavných cirkulačných čerpadiel 3. bloku.
„Obdobné hlásenia boli aj na 4. bloku. Podtlak v obidvoch prípadoch zregulovala automatika na nominálne hodnoty,“ priblížili elektrárne opatrenia.

Približne o šesť hodín neskôr operátor opätovne zaznamenal aj zmenu tlaku v boxe parogenerátora. Spôsobila ho tlaková vlna z vulkanickej erupcie, ktorá mala dlhšiu trasu a na Slovensko prišla z opačnej strany Zeme.
Porovnateľné signalizácie hlásili zákmity v boxe parogenerátorov oboch blokov takisto aj v Mochovciach. "Aj tam ich bez problémov zregulovali automatiky vzduchotechnických systémov, ktoré tvoria podtlak v daných miestnostiach," doplnili elektrárne.
Tlaková vlna prišla na územie Slovenska v sobotu po ôsmej večer a na vyše dve hodiny rozkmitala hodnoty tlaku vzduchu.