LEVICE. Prvý prípad koronavírusu v najväčšom slovenskom okrese potvrdili 19. marca 2020. Pozitívny bol mladý muž, ktorý sa do Hronoviec vrátil z Tirolska. Informácia vtedy vyvolala veľký záujem verejnosti.
Odvtedy bolo v okrese potvrdených vyše 31-tisíc nakazených osôb. Ochorenie COVID-19 sa stalo našou súčasťou. Mnohé rodiny pripravilo o blízkych, deti o prítomnosť spolužiakov, ľudí o prácu.
O dvoch rokoch s koronou v Levickom okrese sme sa rozprávali s Evou Kaňkovou, poverenou vykonávaním funkcie regionálneho hygienika RÚVZ Levice.
“Najhorší bol prelom rokov 2020/2021, kedy dominovala britská mutácia vírusu a mnoho ľudí malo závažný priebeh ochorenia, ktoré, bohužiaľ, končili aj úmrtím.
„
Dovtedy nepoznané ochorenie COVID-19 prišlo z Číny. V Levickom okrese bol prvý prípad potvrdený 19. marca 2020. Ako ste vtedy túto skutočnosť vnímali?
Ako asi každý človek s obavami z neznámeho, čo sa bude diať, čo bude nasledovať, so strachom o blízkych, priateľov. Samozrejme, myšlienky smerovali aj do budúcnosti, aký vplyv bude mať šírenie ochorenia na každodenný život.
Ako hodnotíte náš okres z pohľadu pandémie? Je v niečom odlišný, špecifický v porovnaní s inými okresmi?
V článku sa dočítate aj:
* Levický okres je najväčší na Slovensku. V čom bol špecifický v čase pandémie?
* Každý štvrtý obyvateľ okresu už bol pozitívne testovaný, niektorí prekonali koronu aj viackrát. Jedna osoba sa ale vymyká. V čom?
* Laboratóriá zachytili aj sporadické mutácie. Obyvatelia okresu sa nakazili juhoafrickým, československým či indickým variantom. Ktoré ďalšie sú v zozname?
* Obdobie britskej mutácie ostane mementom. Rekordné boli týždenné prírastky nakazených, štatistiky úmrtí a prevozy pacientov do iných nemocníc.
* Hygienici zažívali hektické obdobie, ataky prichádzali z mnohých strán. Prečo chodili s políciou? A ktoré chvíle im ostanú v pamäti?
* Aký vplyv mali resp. majú premorenosť a očkovanie proti COVID-19?
* Hygienička hovorí, že koronavírus je na ústupe, avšak vírus ako taký nezmizne. Za akých okolností by sa tak mohlo stať?
Šírenie ochorenia v okrese malo tendenciu postupovať s 2- až 2,5-týždenným