LEVICE. V najväčšom slovenskom okrese je takmer 700 ľudí so štatútom dočasného útočiska.

V týchto dňoch avizujú príchod ďalších, dobrovoľníci pre nich hľadajú ubytovanie. Štátom vyčlenené zariadenia sú zatiaľ neobsadené.
Úrady už evidujú aj desiatky Ukrajincov, ktorí z Levického okresu odišli.
Prichádzajú aj odchádzajú
“Odídenci, ktorí nepožiadajú počas desiatich dní o udelenie tolerovaného pobytu, odchádzajú po desiatich dňoch z núdzového ubytovania na vlastné náklady a starajú sa ďalej o seba sami. V takom prípade takáto osoba môže ostať na území SR najviac 90 dní.
„
O utečencov sa v meste stará aj Cirkev bratská.
„Je to približne 50 rodín a stále prichádzajú noví. Končí nám ale možnosť ubytovávať,“ povedala Lea Dobias o kapacitných možnostiach na otvorení Denného centra pre rodiny z Ukrajiny v Leviciach. Pridala, že odídenci sa ich často pýtajú, kde si môžu ísť vziať potraviny alebo šaty.
V levickom Juniore spolu s denným centrom zriadili a 20. apríla otvorili aj Zónu bez peňazí. Neveľký priestor vyčlenilo mesto na potraviny, drogériový tovar a potreby pre deti. Zásobili ho z verejných zbierok. Organizuje ich Materské centrum Medulienka.
Vojnový konflikt na Ukrajine vypukol pred dvomi mesiacmi, 24. februára. Aj Levice vtedy zažili veľkú vlnu príchodu utečencov. Poväčšine sú ubytovaní v súkromí alebo v ubytovacích zariadeniach.
V článku sa dočítate aj:
* Aký je rozdiel medzi núdzovým ubytovaním, ktoré zabezpečuje štát, a trvalým ubytovaním?
* V Levickom okrese sú tri núdzové zariadenia s kapacitou pre 150 osôb. Prečo sú neobsadené?
* Z okresu už odišlo 65 Ukrajincov so štatútom dočasného útočiska. Kam smerujú?
Príchod menších skupín avizujú na sociálnych sieťach, dobrovoľníci im hľadajú ubytovanie.
„Potrebovala by som vedieť, či je možné zohnať v Leviciach alebo v okolí ubytovanie pre matku z Ukrajiny s 9-ročnou