LEVICE. Horšianska dolina, Krížny vrch, Vápnik, Kalvária. V meste a okolí sa nachádza viacero náučných chodníkov.
Návštevníkom priblížia prírodu v chránenom území, levické hajloky a tradičné odrody vín, rozhľadňu, z ktorej maršal Malinovský viedol vojenské operácie na južnom Pohroní a aj duchovné miesto pod oblohou.

Podľa šéfa Oblastnej organizácie cestovného ruchu Tekov predstavujú jedinečnosti a unikátnosti lokality a zároveň sú dobrým produktom propagácie.
Pred letnou sezónou začalo mesto s ich úpravou.
Pred sezónou
“Náučné chodníky sú jedným z mála nástrojov, ako organizovať návštevu napríklad úradmi chráneného miest.
„
Prvými návštevníkmi na náučných chodníkoch sú pred letnou sezónou levickí školáci. Sprevádza ich zoológ Vladimír Smatana.
Ako povedal odborný pracovník Tekovského múzea, niektoré deti nemajú možnosť sa sem dostať. Na spoločnej vychádzke im priblížia zvieraciu ríšu a rastlinstvo. K exkurziám do blízkeho okolia sa vrátili po dvojročnej prestávke.
Vychádzky sa začali 30. mája a trvajú celý týždeň. „V rámci nich sa takouto formou oboznámi s miestnou flórou a faunou vyše 230 žiakov,“ vysvetľuje Zuzana Obická, referentka pre cestovný ruch a regionálny rozvoj. Podľa jej slov majú veľký záujem:
„Je iné si niečo prečítať v knihe a zažiť niečo v prírode. Naším cieľom je deti učiť k vzťahu k prírode, aby si uvedomili, aké bohatstvo majú okolo seba a chránili si ho.“
Vychádzku v Horšianskej doline ukončili školáci na lúke s altánkom, lavičkami a opekačkou.
V článku sa dočítate aj
- Prehľad náučných chodníkov v Leviciach a mestských častiach.
- Kedy boli otvorené, aké zaujímavosti a atrakcie tu turisti nájdu.
- S akými novinkami vstupujú náučné chodníky do letnej sezóny.
- Čo pribudne na Margita - Ilone, v mestských častiach Čankov a Malý Kiar.
Mesto začalo s obnovou vybavenia náučných chodníkov. „V rámci prípravy na letnú sezónu prechádzame aj náučné chodníky, ktoré mesto realizovalo v rámci projektov v minulosti. Ide o lokality Horša, Vápnik, nazývaný aj Šiklóš, a Kalvária - Krížny vrch,“ vysvetľuje referentka.
Pre peších aj cyklistov
„Náučné chodníky sú jedným z mála nástrojov, ako organizovať návštevu napríklad úradmi chráneného miesta,“ hovorí Denis Marosy.
Podľa šéfa Oblastnej organizácie cestovného ruchu Tekov predstavujú jedinečnosti a unikátnosti lokality a zároveň sú dobrým produktom propagácie.