LEVICE. „Samotné darovanie krvi zvyčajne trvá asi 10 minút v závislosti od úrovne hydratácie darcu. Priemerný ľudský organizmus obsahuje asi štyri až šesť litrov krvi, čo je asi osem percent telesnej hmotnosti. Počas darovania sa odoberie zhruba pollitra krvi,“ vysvetľuje zástupkyňa vedúcej laborantky Kvetoslava Zambojová.
V levickej nemocnici si na odberové lôžko hematologicko-transfúzneho oddelenia ľahnú ročne stovky darcov. Podľa hovorkyne Martiny Pavlikovej majú aj viac ako 100-násobných.

„Najmenej je v populácii Rh negatívnych krvných skupín, ale žiadané sú všetky krvné skupiny. To závisí aj od aktuálnej situácie,“ hovorí.
Odber krvi je jedenkrát do týždňa, v utorok do 11. hodiny.
„Z krvi možno odobrať štyri typy transfúznych produktov, červené krvinky, krvné doštičky, krvnú plazmu a extrakt bohatý na faktor zrážania krvi čiže kryoprecipitát. Dva alebo tri z týchto produktov sú odobraté z jedného pollitra darovanej krvi,“ objasňuje zástupkyňa vedúcej laborantky. Pridáva, že jediný darca teda môže potencionálne pomôcť viac ako jednému pacientovi.
„Je dôležité mať na pamäti, že sú to krvné produkty, ktoré už v ten deň môžu byť využité a pomáhajú zachraňovať životy v núdzových alebo katastrofických situáciách,“ naznačuje. Frekvencia darovania krvi je u žien každé štyri mesiace a u mužov tri mesiace, pričom hmotnosť darcu musí byť minimálne 50 kilogramov.

„Ak máte čerstvé tetovanie, piercing, dostali ste transfúziu krvi alebo krvnej plazmy alebo ste po operácií, darovať krv môžete najskôr o šesť mesiacov,“ dodala K. Zambojová.
Proces darovania krvi trvá asi hodinu a zahŕňa absolvovanie minifyzikálneho vyšetrenia, poskytnutie kompletnej anamnézy, odber krvi a odpočinok po odbere.
Autor: JN