LEVICE. Nehody sú hlavnou príčinou vážnych zranení, invalidity a dokonca aj úmrtí, a to najmä v období letných prázdnin. Väčšine z týchto úrazov a ich následkov sa dá predísť.
Osoby mladšie ako päť rokov sú obzvlášť vystavené riziku zranenia pri domácich nehodách. Rôzne pády predstavujú väčšinu nehôd.
Prevažujú úrazy
Od začiatku roka prijali na pediatricko-neonatologickom oddelení levickej nemocnice 66 detí so zraneniami úrazového charakteru. Najčastejšie to boli úrazy hlavy. S najvážnejšími zraneniami boli hospitalizované dve deti, ktoré utrpeli popáleniny 2. stupňa.
„Štatistiky hovoria, že až 45 percent zranení na ihrisku je vážnych. Ako napríklad zlomeniny, vykĺbenia končatín a otrasy mozgu,“ vysvetľuje Martina Pavliková, hovorkyňa levickej nemocnice.

Poranenia hlavy sú mimoriadne časté u malých detí. Príznaky otrasu mozgu sú bezprostredné bezvedomie, nadmerná spavosť, vracanie. Tieto príznaky vyvolávajú značné obavy a vyžadujú okamžitú lekársku pomoc.
Kedy vyhľadať pohotovosť
„Najčastejšími úrazmi, s ktorými sa na pediatricko-neonatologickom oddelení stretávame, sú poranenia hlavy s následným otrasom mozgu,“ hovorí primárka pediatricko-neonatologického oddelenia levickej nemocnice Kristína Apostolov. Podľa jej slov ak dieťa napríklad utrpí pád z výšky viac ako 1,5 metra, je vždy potrebné navštíviť pohotovosť.
Najčastejšie detské úrazy sa stávajú doma. Prevencia detských úrazov začína tým, že domov musí byť pre deti čo najbezpečnejší. Je potrebné odstrániť z dosahu dieťaťa všetky ostré predmety, ako sú napríklad nožnice, nože, drobné predmety ako gombíky, baterky, chemikálie, predmety, ktoré môžu spôsobiť uškrtenie alebo zadusenie. Taktiež drobný nábytok, čiže veci, ktoré môže dieťa použiť ako rekvizity na dosiahnutie výšky.
