LEVICE. Keď je ľudské telo vystavené extrémnym teplotám, stáva sa náchylnejším na vyčerpanie, úpal a dehydratáciu. Existujú aj dlhodobé následky, ktoré môžu viesť k ochoreniu.

Konkrétne skúsenosti za posledné extrémne horúce dni majú aj v levickej nemocnici.
Frmol na urgente
Za posledných desať dní tu zaznamenaných 57 prípadov pacientov, ktorých zhoršený zdravotný stav súvisel s teplom. Z toho bolo osem mužov, desať žien a počet detí s úrazmi bol až 39. V prípade detí sa nevylučuje možnosť zvýšenej úrazovosti v dôsledku tepla a tým zníženej nepozornosti.
„Najhorší zaznamenaný prípad bol prípad ženy, ktorá bola nájdená vonku v exteriéri. Žena skolabovala a následne utrpela poranenia hlavy. V tomto prípade bola potrebná aj hospitalizácia pre poranenie hlavy a dezorientáciu,“ opisuje Martina Pavliková, hovorkyňa levickej nemocnice.
Čím dlhší je pobyt v horúčavách, tým vážnejšie môžu byť účinky tepla na organizmus. Zvýšená telesná teplota môže spôsobiť silné potenie, vlhkú pokožku, dehydratáciu, únavu, bolesť hlavy, závraty, nevoľnosť, kŕče a rýchly, slabý pulz.

„V takomto stave je potrebné sa presunúť na chladnejšie miesto, popíjať vodu a dať si chladný kúpeľ alebo chladné obklady. Ak tieto príznaky trvajú dlhšie ako hodinu, zhoršujú sa, alebo ak človek zvracia, je na mieste okamžite vyhľadať lekársku pomoc,“ hovorí.
Čo robiť?
Keď telesná teplota stúpne nad 39 stupňov Celzia, človek začne trpieť úpalom, čo môže byť podľa jej slov smrteľné. Ľudia trpiaci úpalom sa musia okamžite schladiť.

„Jednotlivci by sa mali čo najviac vyhýbať slnku, piť veľa vody a v prípadne potreby si nájsť miesta na ochladenie. Je tiež dôležité zaujímať sa viac o svojich blízkych a susedov, pre prípadnú pomoc alebo starostlivosť, pretože nie každý si uvedomuje riziká extrémnych horúčav alebo má prostriedky na to, aby v prípade potreby vyhľadal chladné priestory alebo lekársku pomoc,“ vyjadrila sa vedúca sestra urgentného príjmu levickej nemocnice Magdaléna Leváková.
Horúce dni ohrozujú každého, ale niektoré skupiny a komunity sú vystavené väčšiemu riziku ako iné. Vonkajší pracovníci, ako sú poľnohospodári a stavební pracovníci, sú vystavení mimoriadne vysokému riziku ochorení súvisiacich s teplom. Vyššiemu riziku sú vystavení aj starší ľudia, tehotné ženy, ľudia s už existujúcimi ochoreniami a tí, ktorí nemajú prístup do klimatizovaných priestorov. V niektorých komunitách nedostatok stromov a parkov spôsobuje, že tieto oblasti sú teplejšie ako iné, čo prispieva k vyššiemu teplu v mestách.
