LEVICE. Na juhu Slovenska, v najväčšom okrese vyšli kombajny do polí o desať dní skôr ako vlani.
“Ceny komodít sa netvoria na Slovensku, ovplyvňuje to viacero faktorov a v tomto roku navyše aj vojenský konflikt na Ukrajine neprispieva štandardnej cenotvorbe.
„
S Milanom Halmešom, predsedom Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Levice a šéfom družstva v Žemberovciach, sme hovorili o predražených vstupoch pri zakladaní úrody, dopade horúčav a vojny na Ukrajine, obrovských škodách v dôsledku požiarov obilia a chaose na trhu s cenami výkupu.
Na cenové eldorádo dopláca rastlinná výroba, viac ale chovatelia zvierat, ktorí budú mať väčšiu stratu.
Kedy vyšli tento rok kombajny do polí v Levickom okrese? Čo ovplyvnilo začiatok žatvy?
Tohtoročná žatva sa začala netradične skôr oproti predchádzajúcim rokom v termíne 20. júna, čo je o približne desať dní skôr. Termín žatvy ovplyvnili skoršie a vysoké teploty od začiatku júna, čím obilie rýchlejšie dozrievalo, až zahorelo a bolo vstave zberu.
V článku sa dočítate aj:
- Zakladanie úrody poznačili rastúce ceny postrekov, nafty, náhradných dielov. Viaceré išli hore niekoľkonásobne, napríklad hnojivá sú až 3-krát drahšie.
- Z úrod po prvých dňoch žatvy sú pestovatelia rozčarovaní.
- Tohtoročnú žatvu poznačili viaceré veľké požiare na poliach. Kde boli a aké škody oheň napáchal.
- Najväčšiu osevnú plochu, až 31-tisíc hektárov, zaberá ozimná pšenica. Jej výmery sú oproti minulosti vyššie, vplyv malo počasie. Na ktoré ďalšie plodiny sa poľnohospodári v okrese zameriavajú?
Slovensko sužujú extrémne horúčavy. Poľnohospodári sa do zberu úrody púšťajú po suchom období, ktoré je najhoršie za posledných päť rokov. Aká je situácia v okrese?
Mimoriadne suché, teplé obdobie bez zrážok nie je priaznivé pre poľnohospodárov a hlavne keď toto obdobie trvá dlho, čo je aj súčasný stav. Nie je to vhodné tak pre dozrievajúce obilie, jesenné plodiny ako kukuricu, cukrovú repu a hlavne pre zvieratá, kde chovatelia majú obmedzené možnosti im znížiť tepelný stres.
V žatve sme zhruba za polovicou, ale z výsledkov sme rozčarovaní a aj sklamaní. Všetko potrebné sme plodinám zabezpečili aj pri zvýšených nákladov pri založení úrody a efekt dobrej úrody sa nedostavil. Do polovici mája to nevyzeralo tak nepriaznivo, až na nejaké výnimky, ale spomínaný nástup horúcich dní spôsobuje znížené úrody oproti minulým rokom.
Poľnohospodársky rok ovplyvnili rastúce vstupné ceny, napríklad nafty, hnojív. Premietajú sa do cien výkupu?
Ceny komodít sa netvoria na Slovensku, ovplyvňuje to viacero faktorov a navyše tento rok neprispieva štandardnej cenotvorbe ani vojenský konflikt na Ukrajine. Na trhu je vyslovene chaos, ceny majú veľký rozptyl a výsledná cena bude závisieť, kto, kedy svoju úrodu bude predávať, alebo už ju predával.

Nikto nemá sklenenú guľu, že by predpovedal správne ceny a hráme v podstate taký vabank, ako úrodu speňažíme.