LEVICE. Vzácne polykultúrne nálezisko odkryli počas archeologického výskumu. Predchádzal rozšíreniu obchodného centra poľského predajcu stavebnín.
V poli na Koháryho ulici archeológovia preskúmali vyše dve stovky objektov. Pochádzajú z viacerých období praveku, najstaršie sa datujú do obdobia približne päťtisíc rokov pred naším letopočtom. Odkryli aj priekopu, ktorá mohla byť súčasťou pravekého opevnenia či viacero kostrových hrobov.
Archeologický výskum tu bude pokračovať. Krajský pamiatkový úrad Nitra ho nariadil distribučnej spoločnosti, ktorá v tejto lokalite plánuje položiť takmer dva kilometre optickej siete.
Vzhľadom na predchádzajúce nálezy pamiatkari predpokladajú, že zem ešte nevydala všetky tajomstvá. Nachádzať sa tu môžu ďalšie fragmenty, ktoré doplnia mozaiku histórie Levíc.
Kopať budú od marketu po nemocnicu
“Okrem pravekých nálezov sa našiel aj jeden keltský žiarový hrob a jedna priekopa, ktorá zatiaľ nie je, vzhľadom malý počet nálezov, presne datovaná. Môže ísť o súčasť pravekého opevnenia polohy, ale možný je aj jej mladší vek až po dobu rímsku.
„
„Optický kábel bude slúžiť na pripojenie základňovej stanice Západoslovenskej distribučnej na rádiotelefónnu sieť našej spoločnosti a nahradí doterajší metalický kábel,“ naznačil Peter Bednár z komunikačného tímu spoločnosti Západoslovenská distribučná pripravovanú investíciu.

Podľa jeho slov výkopové práce plánujú v koridore od Merkury Marketu smerom k nemocnici v trasách existujúcich vysokonapäťových vedení. V okrajovej časti Levíc odkryli nálezisko so zvyškami viacerých kultúr.
Našli praveké sídlisko aj keltský hrob
Pamiatkový archeologický výskum na objednávku investora vykonala nitrianska firma Pamarch od septembra 2021 do terajšieho mája.
V článku sa dočítate aj:
- V lokalite dnešného Merkury Marketu v Leviciach bol čulý ruch už pred 7-tisíc rokmi.
- Čo odkryli pri dostavbe novej haly obchodného domu?
- Nálezy mapujú rôzne obdobia dejín ľudstva. Pod zemou bolo aj rozsiahle sídlisko a kostrové hroby.
- Kedy sa začne ďalší archeologický prieskum a kde uložia optické káble.
Ako povedal Ondrej Žaár, na ploche budúcej haly preskúmali celkovo 243 archeologických objektov z viacerých období praveku.
„Objekty pochádzajú hlavne z mladšej a neskorej doby kamennej a sú priradené trom archeologickým kultúram,“ doplnil. Najpočetnejšie nálezy pochádzajú z obdobia badenskej kultúry, čo je obdobie eneolitu, približne 3500 až 2800 rokov pred naším letopočtom.