LEVICE. Ak žena nevie otehotnieť v priebehu roka, mala by absolvovať komplexné gynekologické vyšetrenie a partnera odoslať na vyšetrenie spermiogramu, hovorí primár Gabriel Mančík.

Na gynekologicko-pôrodníckom oddelení levickej nemocnice pribúdajú pacientky, ktoré nevedia otehotnieť. Častým dôvodom je syndróm polycystických vaječníkov.
Fámy verzus realita
“Operačným výkonom je laparoskopia – tzv. drilling ovárií, čo je narušenie povrchovej kôry vaječníka. Zákrok je rýchly, principiálne nenáročný, trvá približne do 25 minút.
„
Môže mať nevhodná bielizeň, napríklad kedysi módne tangáče či obtiahnuté nohavice vplyv na to, že žena nemôže otehotnieť? Alebo ide len o fámy?
„Samozrejme, táto informácia je nezmysel,“ reaguje doktor Mančík.
Levická nemocnica je spádovou pre oblasť s približne 160-tisíc pacientmi. Do ambulancie a na oddelenie, ktorému šéfuje, prichádzajú ženy s problémami s počatím.
Jednou z príčin ženskej neplodnosti je syndróm polycystických vaječníkov (PCOS).
„Presné počty neevidujeme, pacientky s touto diagnózou majú však stúpajúcu tendenciu. Pravdepodobne to má súvis aj so zvyšujúcim sa výskytom obezity,“ vysvetľuje.
V článku sa dočítate aj:
- Ktoré zdravotné či estetické problémy môže žene naznačiť, že jej vaječníky nie sú v poriadku?
- Aké vyšetrenia absolvuje a čo prípadne čaká aj jej partnera?
- V čom spočíva zákrok?
- Pre ktoré ženy nie je je vhodná liečba liekmi?
- Čo odporúča primár pacientkam, ktoré nevedia otehotnieť?
Lekár určí liečbu na základe príznakov, anamnézy, iných zdravotných stavov a či chce žena otehotnieť. Liečba môže zahŕňať lieky, zmenu životného štýlu alebo chirurgický zákrok.
Zákrok trvá pol hodinu
Syndróm polycystických vaječníkov postihuje päť až desať percent žien v plodnom veku, najčastejšie od 15 do 44 rokov. Vzniknúť môže kedykoľvek po puberte.
Väčšina prípadov je diagnostikovaná vo veku 20 až 30 rokov, keď sa ženy snažia otehotnieť.