LEVICE. Pod názvom Ducháčik sa skrývajú letné tábory, ktoré organizujú mladí nadšenci z farnosti Ducha Svätého v Leviciach – Rybníkoch.

Už niekoľko rokov zmysluplne vypĺňajú prázdninové dni deťom z Levíc a okolia. Mnohí z animátorov sa v detstve zúčastňovali týchto táborov a teraz venujú svoj voľný čas druhým. Stávajú sa staršími kamarátmi a vzormi pre deti.
V troch táborových turnusoch sa zrekreovalo spolu 118 detí. Pobytový tábor v Čachove – Selciach ponúkol deťom možnosť spoznať, ako v dnešnom svete zanechať stopu dobra. Deti navštívili Krajskú hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom a Zvolenský zámok. Vozili sa vláčikom na Čiernohorskej železničke a po turistickej vychádzke v Lesníckom Skanzene Vydrovo a v Španej doline zrelaxovali v Holidayparku v Kováčovej. Exkurziou v Múzeu SNP a návštevou Biskupského úradu v Banskej Bystrici zavŕšili krásny týždeň plný športu, hier a nekonečnej zábavy.
Pastoračné centrum počas nasledujúcich dvoch týždňov sa každé ráno otváralo, aby pohltilo niekoľko desiatok táborníkov. Vďaka mnohým rodičom a sponzorom si deti mohli denne pochutiť na čerstvom ovocí, chutných koláčikoch a výbornom obede z farskej kuchyne. Po prvýkrát tábor finančne podporilo aj Mesto Levice.

Deň sa začínal v chráme. Táborová hymna a krátke rozjímanie nad Božím Slovom odštartovali aktivitami nabitý program. Svoju šikovnosť si deti mohli vyskúšať v rôznych tvorivých dielňach, v tanečných aktivitách a športových súťažiach. Absolvovali filmové predstavenie v Kine Junior a ukážku Canisterapie. Navštívili zábavno-náučné centrum Atlantis a Energoland v Mochovciach. V tvorivej dielničke Terra Premonia v Banskej Štiavnici vyrábali darčekové predmety. Učarovala im aj návšteva dreveného Štiavnického Betlehemu a nôžky unavila exkurzia v Banskom múzeu v prírode.
Štvrtky v Ducháčiku už neodmysliteľne patria detskej svätej omši a podvečernému pikniku na farskom nádvorí, kde sa stretnú celé rodiny táborníkov. Skákací hrad, cukrová vata, grilované pochúťky, či maškrty z ich kuchýň sa tešia veľkej obľube.
Autor: Renata Trungelová