LEVICE. Je zákonom chránený, mnohí ale zvieraťu vytýkajú, že poškodzuje zdravé stromy. Ochranári reagujú, že bobor má v prírode svoju úlohu a nezastupiteľné miesto.
Zo svojho prirodzeného prostredia sa dostal priamo do mesta. Vodného hlodavca nasnímali a nafotili prechádzať sa v centre Levíc.
Bobor je chránený, dorastá do jedného metra s váhou až do 30 kilogramov. Hlodavec má výrazné zuby, ktorými dokáže prehrýzť kmeň statného stromu.
Na špacírke po uliciach
Prekvapený zostal Levičan, ktorý bol v nočných hodinách v blízkosti mlyna. Vedľa budovy, v ktorej je Holland pub, sa prechádzal bobor.
Zviera nasnímal aj na inom mieste, na moste ponad Perec pri okresnom súde. Vodný kanál je napájaný z Hrona. Bobor sa po chvíli stratil v náletovom poraste na brehu.
V článku sa dočítate aj:
- Ochranár radí, ako sa zachovať, keď stretnete bobra.
- Prítomnosť bobra registrujú aj levickí rybári. V jednej časti Pereca vídať stopy po ňom viac. Kde a prečo?
- Vodohospodári hovoria, že môžu iba odstraňovať popadané stromy. Vodné hrádzky len so súhlasom ochrany prírody.
- Užitočný alebo škodca? Spoločenská hodnota tohto zákonom chráneného živočícha je dvetisíc eur.
V ďalšom prípade vodného živočícha zaregistrovali pri mestskom úrade. Potuloval sa po ulici Na bašte. Ľudí si nevšímal, mapoval si okolie.
„Pre človeka nie je nebezpečný, zaútočiť môže len, ak sa ho snažíme atakovať z bezprostrednej blízkosti,“ povedal Stanislav Harvančík, zoológ zo Štátnej ochrany prírody, Chránená krajinná oblasť Ponitrie.

V minulosti bol medializovaný prípad, keď v Devínskej Novej Vsi zaútočil bobor na psa.
Inak je tento najväčší európsky hlodavec mierumilovný živočích. Vďaka výrazným zubom, ktoré mu dorastajú, dokáže zložiť statný strom. Prezývajú ho drevorubač.