ŠAHY. Chrániš vodu, chrániš život je názov projektu šahanského gymnázia.

Cieľom bolo zvýšiť podiel zelene výsadbou úžitkových rastlín a ovocných stromov, aby omladili park a vytvorili životné prostredie pre drobný hmyz a včely.
V rámci projektu urobili aj vodozádržné opatrenia - vybudovali bioretenčné systémy na zadržanie dažďovej vody. Rekonštrukciou existujúceho betónového povrchu na priepustný povrch pribudla dažďová záhrada a bio-jazierko.
Vďaka týmto opatreniam sa zvyšuje vlhkosť vzduchu, eliminuje sa nežiaduci vplyv prachu na zdravie študentov a vytvára sa vhodnejšia klíma v letných mesiacoch. Zrekonštruovaná záhrada sa stala ekoučebňou.
Realizácia týchto opatrení je už v plnom prúde a do jazierka už natiekla dažďová voda zo strechy. V okolí školy spolu so študentmi vysadili medonosné i úžitkové rastliny a upravili celé prostredie.
Environmentálnu výchovu zapracovalo gymnázium aj do predmetov s prírodovedným zameraním, ako sú geografia, matematika, fyzika, chémia a biológia. Viac sa zamerali na tému vody, jej vlastností, kolobehu a využitia. Študentov motivovali pomocou projektov, laboratórnych prác a pracovných listov.

Okrem toho mali študenti 1. a 5. ročníka predmet environmentálna výchova, kde dominantnými témami bola voda a zeleň.
V rámci osvetových aktivít škola vlani v máji zorganizovala otváraciu konferenciu, ktorá sa vzhľadom na protipandemické opatrenia konala v on-line prostredí. Zúčastnili sa jej aj študenti z partnerských škôl v projekte: Gymnázia Juraja Szondyho – Szondy György Gimnázium Šahy-Ipolyság a Gymnázia 17. novembra, Topoľčany.
Projekt bol podporený Nórskym finančným mechanizmom, štátnym rozpočtom a spolufinancovaný z Nitrianskeho samosprávneho kraja.

Autor: Alena Korcsoková